(Frissítve!) Mindenekelőtt fontos tudni, hogy mikor is virágoznak a cseresznyefák, hiszen a tavasz március elején kezdődik, de a fák virágzása egy kicsit későbbre várható, nagyjából április elejére. A varázslatos cseresznyevirágzás akár május közepéig is eltarthat, de a legjobb időpontnak – tapasztalatok alapján – áprilist tartjuk a természeti jelenség csodálására. Összegyűjtöttünk 13 hazai helyszínt, ahol kellemes tavaszi sétát tehetünk a gyönyörű környezetben, feltéve, ha a bolondos időjárás is engedi.
Budai Vár, Tóth Árpád sétány
Az egyik legnépszerűbb pontja a fővárosnak a cseresznyevirágzás idején nem véletlenül a Tóth Árpád sétány, ami a Budai Várnegyedben található és Budapest legszebb sétányának is mondható, hiszen a környezet, a fák és a kilátás is magáért beszél. A Tóth Árpád sétányról érdemes tudni, hogy egy szelet történelem is tartozik hozzá, hiszen már a 18. században is létezett, igaz akkoriban még katonai céllal hozták létre, később kettős fasort telepítettek rá és a főváros első sétánya megalakult teljes pompájában. A sétálást kedvelőknek azt ajánljuk, hogy egészen a Clark Ádám tértől gyalog közelítsék meg a sétányt és útközben a Halászbástyát is érintsék, így egy budapesti panorámát is be lehet iktatni a kikapcsolódásba. A sétányon jó pár pad is található, egészen közel a cseresznyefákhoz, így tökéletes helyszín a virágzó fák közeli szemlélésére.
ELTE Füvészkert, Sakura ünnep
A pesti oldal is rejteget szépségeket, tökéletes tavaszi program lehet ellátogatni az ELTE Füvészkertjébe, ahol 2024-ben április 6-7. és 13-14. között rendezik a Sakura ünnepet. Ilyenkor a parkba látogatók a japán tradíciók szerint a helyszínen piknikeznek és gyönyörködnek a fák virágzásában.
Az ünnep idején japán kultúrával kapcsolatos programokkal is várja a Füvészkert a résztvevőket.
Például japán nyelvórával, japán zenei és harcművészeti bemutatóval készülnek. A környéken pedig érdemes még ellátogatni az ELTE Füvészkert szomszédságában található Orczy-kertbe is, ahol egy nagy zöld területen szintén felfedezhetünk jó pár virágzó fát, és sétálhatunk egy kellemeset.
Zuglói Japánkert
A japán vonatkozásnál maradva, a méltán híres Zuglói Japánkert is egy tökéletes tavaszi programhelyszín lehet. A Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Iskola udvarán található japánkert meglátogatásával igazán autentikus élmény keretein belül csodálhatjuk meg a virágzó fákat és tudhatunk meg sok érdekességet a japán kultúráról. A közel 100 éves japánkertet tavasszal a legcélszerűbb meglátogatni, hiszen ilyenkor virágzik a páfrányfenyő, a japánakác és a cikkünk központjában álló cseresznyefa is. A kertben a növények mellett egy tórendszer, izgalmas szikla- és kőcsoportok, műtárgyak és hangulatos ösvények színesítik a kert összetételét.
Fővárosi Állat- és Növénykert
Kissé kilóg a listánkból a következő helyszín, hiszen legtöbben nem a virágok miatt látogatnak a Budapesti Állat- és Növénykertbe, ugyanakkor a japánkert tökéletesen kiegészíti a többi programlehetőség élményét. A tavasz egyébként is a legkedvezőbb évszak időjárás tekintetében az állatkert meglátogatásához, ráadásul az állatok aranyos forgatagában megcsodálhatják a látogatók a virágba borult fákat is. Az állatkertből kilépve sem okoz csalódást a látvány, hiszen a városligeti andalgás is egy csodás program az átmeneti időben.
Budai Arborétum
Visszatérünk a budai oldal cseresznyefáira, a Budai Arborétum egy kevésbé zsúfolt cseresznyevirág lelőhely, ami tökéletes helyszín egy kiadós sétára vagy egy kellemes piknikre, miközben figyeljük, ahogy ébredezik a természet tavasszal. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Arborétuma 7,5 hektáron fekszik a Budai-hegység délkeleti szélén. Nagy és tágas természeti kincs Budapest szívében, hiszen bejárata mindössze pár perc sétára található a Móricz Zsigmond körtértől. Könnyen megközelíthető, így bármikor tökéletes választás lehet kicsit elvonulni a nagyváros zajaitól pár órára.
A híres nagykörűi cseresznyefák
A Tisza mentén található Nagykörű egy Jász-Nagykun-Szolnokban kis falu, aminek az egyik legnagyobb büszkeségei a cseresznyései. A Körűi medence rendkívül kedvező éghajlati és talaj feltételekkel rendelkezik a cseresznye számára, így a környék sok helyen virágba borul a cseresznyevirágzás időszakában. Ahogy korábban a Sokszínűvidék írta, falu legtöbb cseresznyefája Nagykörű templomkertjében található, a 200 hektáros területen több mint 100 fajta cseresznyefa található, csodás látványt nyújt egy tavaszi kirándulás során.
Szegedi Füvészkert
Szegeden található az ország egyik legnagyobb Füvészkertje, ahol fák, cserjék, egynyári növények, évelők és gyógynövények is felfedezhetők. Tavasszal az egyik legszebb látványossága a két részből álló japánkertje. A füvészkert japánkertjében hanamit, azaz virágnézést is tartanak idén tavasszal. Az eseményt április 13-án, szombaton rendezik meg, ahol gyönyörködni lehet a virágzó cseresznyefákban és japán szilvában. A programon lehetőség lesz sushit kóstolni, rendeznek japán könyv- és képregénybemutatót, kertvezetést és sencha tea készítési bemutató is.
A tavaszi szünetben is várunk mindenkit egy hatalmas sétára a Füvészkertbe. Jövő hét végén, szombaton pedig a tavalyi nagy siker után ismét jön a HANAMI, a cseresznyevirágzás ünnepe.
https://fb.me/e/4OgUZybbLKözzétette: Szegedi Tudományegyetem Füvészkert – 2024. április 3., szerda
Szentendrei Japánkert
Budapesthez egészen közel található Szentendre sok szépséget rejt magában, az egyik ezek közül a japánkert, ami egy rendkívül központi helyen a Duna Korzón közelében található. Ez egy kisebb kert a listán, azonban érdemes meglátogatni magát Szentendrét is és a japánkertet is, hiszen ez a helyszín köztudottan a ’festők városa’, így a kert tervezése során belevitték az alkotók a természet és a művészet találkozását.
Sárospatak
A sárospataki görögkatolikus templom előtti sétányt díszítő japán cseresznyefák csodálatos látványt nyújtanak tavasszal. A helyszín ideális célpont egy fárasztó városnézés után, hiszen a fasor mentén több pad is található. Miután pedig egy ilyen impozáns környezetben szusszantatok egyet, folytathatjátok is Sárospatak és környékének felfedezését.
A környéken még érdemes ellátogatni a Sárospataki Rákóczi-várba és a Megyer-hegyi Tengerszemhez.
Nyíregyházi Tuzson János Botanikus Kert
A nyíregyházi botanikus kert is egy kiváló tavaszi programötlet. A Tuzson János Botanikus Kert a gyönyörű Sóstói erdő közvetlen közelében, a Nyíregyházi Egyetem Karai mellett helyezkedik el. Az intézmény rendelkezik egy gyönyörű japánkerttel is, amit szintén érdemes megnézni tavasszal a cseresznyevirágzás idején.
A japánkertben található egy tó tündérrózsákkal és lótuszokkal, emellett tavasszal virágoznak a kertben a liliomfák, a tulipánfák és természetesen a japán cseresznyefák is. Érdemes a botanikus kert többi részét is felkeresni, illetve Nyíregyházán az állatpark is méltán népszerű úti cél.
Zalakaros
Zalakaros az egyik legkedveltebb üdülőhelyszín Magyarországon. A Keszthely és Nagykanizsa között fekvő város ugyanakkor a termálfürdői mellett is tud mit mutatni az utazóknak: Zalakaros egyik leghíresebb tavaszi látványosságának az áprilisban virágzó japán díszcseresznye fasor számít.
Zalakarosi cseresznyevirágzás ▶️ kiteljesedés 🌸🌸🌸 📸 Egry Miléna Photography
#földnapja #cseresznyevirágzás #zalakarosKözzétette: Zalakaros Hivatalos Oldala – 2020. április 22., szerda
A fákra egyébként a négysávos főútnál lehet rábukkanni.
Pécs
Bár sokan elsőre szokatlan turisztikai célpontnak tarthatják, a természet szerelmeseinek érdemes megállniuk a pécsi köztemetőben is április elején, hiszen a Siklósi útnál lévő temetőt fontos kulturális és természetvédelmi értékként tartják számon a városban. Április elején többek között ezért is ajánlott ellátogatni a területre, mert egy gyönyörű cseresznyefasor virágzik a járda útvonalán.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A pécsi köztemető területére egyébként bárki ingyenesen besétálhat.
Emellett amennyiben Pécsen jársz, a belvárosban lévő Citrom utcához is látogass el. Az utca atmoszférája kifejezetten kellemes, a posta feöli végén pedig megtekinthetsz egy gyönyörű virágzó cseresznyefát is áprilisban.
Kaposvár
Kaposváron szintén több helyszínt is érdemes felfedezni cseresznyevirágzás idején. A helyi Temesvár utcában lévő fák már több mint 30 évesek, és általuk ez az utca a város legismertebb cseresznyevirágzós helyszíne. Ugyanakkor ha már erre járunk, látogassunk el az Ady Endre illetve a Fő utcába is, amelyeket szintén fantasztikus atmoszférával töltenek meg a japán cseresznyefák.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kaposváriak egyébként nagyon büszkék a cseresznyefáikra, így ha ebben az évben nem tudsz elutazni a somogyi városba, a közösségi média segít, hogy egy kicsit a közelében érezd magad.