Ha megkérdeznénk egy gyereket, majd pedig egy felnőttet arról, hogy milyen egy tökéletes ország gyermekek számára, összességében talán nem is kapnánk túlságosan eltérő válaszokat. Bár a mesékben látott, tündérekben gazdag csodahelyekből hiányos a bolygónk, mégis létezik néhány állam, amik rendre elnyerik az „ország, ahol jó gyereket nevelni” címet.
Dánia, Svédország, Kanada, Finnország és Norvégia gyakran törnek élre a hasonló listákon. A U.S. News & World Report 2022-es „Legjobb országok rangsora” szerint például Dánia a világ legjobb helye gyermeknevelésre – írja a usnews.com. A WHO-UNICEF-Lancet Bizottság 2020-as jelentése szerint pedig Norvégia teszi a legtöbbet a gyerekek egészségégért, jóllétéért és oktatásáért. Az ENSZ Gyermekalapja pedig már többször is készített hasonló, gyermekek és családok helyzetét vizsgáló elemzéseket.
Létezik tökéletes ország?
Valamivel könnyebb a dolgunk, ha munkavállalás, pihenés, esetleg nyelvtanulás miatt költözünk másik országba. Amikor viszont már egy vagy több gyerek szülőjeként hozunk meg ilyen döntést, jóval több tényezőt szükséges mérlegelni. Ide tartozik az adott állam gazdasági stabilitása, az átlagjövedelem, az oktatás minősége, a családpolitika, az egészségügy helyzete, milyen a gyerekek egészségi állapota az országban, továbbá mennyi zöldterület és játszótér állhat a rendelkezésünkre.
Az Unicef hasonló tényezőkre próbál összpontosítani a gyermekek jólétéről szóló jelentéseiben, így ezek is remek kapaszkodót adhatnak.
A szervezet dokumentumaiban ugyanakkor csak a világ leggazdagabb országait vizsgálják, de mint a BBC írja, az eredményeik így is segítenek felismerni, hogy milyen lehet a gyereknevelés a világ különböző területein. A lap egy listát is összeállított, ami alapján friss választ próbál adni arra, hogy melyik ország ideális a gyereknevelésre – vagy éppenséggel hol a legjobb gyereknek lenni.
Viszont fontos tisztában lenni azzal is, hogy egyik állam sem tökéletes, a hiányosságaik mellett ugyanakkor néhány országnak rendre sikerül kiváló eredményt elérnie egy-két területen.
Az ország, ahol a gyerekek bátran mászkálhatnak egyedül
Az Unicef a fizikai egészséget is szempontként veszi a jelentéseiben, itt pedig többek között a gyermekhalandóságot és a gyermekkori elhízást is vizsgálják.
A 2020-as dokumentumban Japán áll az első helyen a gyermekek fizikai egészségéről szóló elemzésben.
A szervezet legfrissebb, 2022-es jelentésében pedig Japán lett a második legideálisabb ország a kategóriában, ahol olyan szempontokat vesznek alapul, mint például a közlekedésbiztonság, a városi zöldterületek mennyisége vagy a levegő- és vízszennyezés mértéke.
Sőt, az országban az új dokumentum alapján is rendkívül alacsony a gyermekelhízás illetve a gyermekhalandóság aránya. Japán mindezek mellett az egyik legbiztonságosabb országnak is számít. Az eredmény nem csupán a közúti balesetek alacsony mértékére vonatkozik, az Unicef által vizsgált országok közül Japánban a legalacsonyabb a gyilkosságok száma.
A remek közbiztonság az oka annak, hogy még a nagyobb városokban, köztük a mintegy 13-14 milliós Tokióban (az agglomerációval jóval nagyobb) is gyakran látni gyerekeket szülői felügyelet nélkül az utcán. A biztonsági helyzet miatt ugyanis teljesen természetes, hogy a szülők egyedül engedik el a gyerekeiket az iskolába.
A gyermekek remek egészségi állapota és a jó közbiztonság mellett Japán rendelkezik világ egyik legjobb oktatási rendszerével is.
Együttműködő, szociálisan érzékeny gyerekek
Bár Észtország összességében nem áll az Unicef rangsorának élén, a balti állam több szempontnál is remekelt. A gyermekek kevesebb légszennyezésnek és zajszennyezésnek vannak kitéve az országban, továbbá kisebb az esélye annak is, hogy valamilyen növényvédő szerrel találkozik a szervezetük.
A jelentés szerint emellett itt több városi zöldterület áll rendelkezésre, mint sok más nyugati országban, köztük az Egyesült Államokban, Kanadában vagy az Egyesült Királyságban.
Bár az egészséges és zöld környezet kész harsonaszóként ér fel a legtöbb szülőnek, Észtország igazi csábereje mindezek ellenére az oktatási rendszere lehet: az észt gyerekek matematikai, természettudományos és írástudási képességei jobbak, mint – az ázsiai területek kivételével – bármelyik más országban.
A rendszer előnyei ugyanakkor még ezen is túlmutatnak.
Mint a BBC írja, egy nemrégiben készült OECD-jelentés szerint az észt ötéveseknek jobbak a szociális-érzelmi készségeik, tehát például együttműködőbbek a többi gyermekkel. Mindemellett a családi szabadságokat tekintve Észtországnak van a világ egyik legbőkezűbb politikája.
Ahol könnyen szereznek gyerekkori barátokat
A szervezet a gyermekeket körülvevő környezetet is vizsgálja, ebben Spanyolország végzett a legjobban, mivel az országban például különösen alacsony mértékben betegszenek meg gyermekek levegő- és vízszennyezés miatt.
Annak ellenére pedig, hogy az állam szociális, oktatási és egészségügyi szolgáltatásai általánosságban rosszabbnak számítanak, az Unicef mégis kiemelkedően magasra értékelte a spanyolországi gyermekek jóllétét. A spanyolok harmadik helyen állnak a gyerekek mentális egészségét tekintve, az alapvető tanulmányi és szociális készségek terén pedig a negyedik legjobb eredményt érték el.
Ennek az oka többek között az, hogy a spanyol gyerekek – csakúgy mint a hollandok – nagy számban mondják, hogy könnyen barátkoznak másokkal, a serdülők öngyilkossági aránya pedig itt az egyik legalacsonyabb a jóléti államok közt.
Az egészséges felnőtté váláshoz egyébként többek között a spanyol mentalitás is hozzájárulhat.
Az országban ugyanis nem szólják meg a szülőket, ha magukkal viszik a gyereket egy éttermekbe vagy bárba, továbbá az is normálisnak számít, ha egy kisgyerekes családot éjfélkor sétálni látunk az utcán. Az ország lehetőségei a szülői szabadságot tekintve szintén jónak számítanak, ugyanakkor a gyermekgondozási lehetőségek rendkívül hiányosak.
Legendás oktatási rendszer
Finnország szintén kiemelkedő eredményeket ért el az Unicef elemzésében. Az országban például az 5-14 éves gyermekek halálozási aránya az egyik legalacsonyabb, a finn gyermekek pedig a világ legjobbjai közt vannak az írni-olvasni tudást és matematikai jártasságokat tekintve.
Nincsenek felesleges elvárások
Az Unicef összesített jelentése élén Hollandia áll. Az ország különösen jól teljesít a gyermekek mentális egészsége (első helyezett) és készségfejlesztése (harmadik helyezett) terén: az országban tízből kilenc 15 éves gyerek érzi úgy, hogy elégedett az életével.
Ez a legmagasabb arány az Unicef által vizsgált államok közt.
A barátkozást tekintve pedig tízből nyolcan felelték azt, hogy könnyen megy nekik. A BBC cikke szerint ennek többek között az lehet az oka, hogy Hollandiában nem terhelik túlzott elvárásokkal a gyermekeket, továbbá számos strukturális tényező, köztük az ország családpolitikája is asszisztál a családok boldogulásához.