Bár Budán már a török hódoltság idején is több olyan fürdőt nyitottak, melyek a mai napig igen népszerűek, Pestnek sokáig nem volt gyógyfürdője. Ennek az állapotnak vetett aztán véget a Széchenyi 1913-as megnyitása, melyet azért egy hosszabb történet előzött meg.
Minden egy kúttal kezdődött
A XIX. század nagyhírű bányamérnöke, Zsigmondy Vilmos és szakemberei több küzdelmes év után sikeres mélyfúrásokat hajtottak végre a Városligetben, melynek eredményeként 1881-ben már az Artézi fürdő fogadhatta vendégeit. Ez az ideiglenes épület viszont egy idő után már nem felelt meg a nagyközönség igényeinek, ezért Czigler Győző tervei alapján 1909-ben megkezdődött a Széchenyi Gyógyfürdő építése, Schmitterer Jenő vezetésével.
Egy jóslat, amely bőven kiállta az idők próbáját
A munkálatok még tartottak, amikor Dr. Márkus Jenő tanácsnok, az akkori városgazdasági ügyosztály vezetője a Független Budapest című lapnak egy igazán érdekes nyilatkozatot tett:
“…fővárosunk fürdői és ezek között mindjárt a Széchenyi gyógyfürdő lesz az az egyik vonzó erő, ami a művelt nyugat útra kelő lakóit városunkba fogja irányítani.”
Páratlan, akkoriban már-már hihetetlennek tűnő víziója több, mint száz év elteltével is hűen tükrözi a valóságot.
Az első pillanattól közkedveltté vált
A fürdő ikonikus épületét 1913. június 16-án adták át, melyről a korszak ismert napilapja, Az Est közölt beszámolót. Mint ebben olvasható volt, közel négymillió koronába került az építkezés, melynek végeztével elkészült az akkori Európa egyik legmodernebb közfürdője, mely öt részre oszlott: nemenként elkülönített gőzfürdőre, illetve népfürdőre, valamint magánfürdőkre.
A hely népszerűségét mi sem mutatta jobban, hogy 1919-re 890 ezer felett járt a vendégek száma.
1927 augusztusára aztán megtörtént a népfürdő szárnyainak bővítése, valamint egy fürdőstrand és a pesti oldal első uszodájának létrehozása.
Amire sokat kellett várni, de megérte
Hiába érte a II. világháború során a Széchenyi fürdőt több helyen is súlyos támadás, a felszabadulás után szinte azonnal megnyitott.
Bár ekkoriban a szeparáció érdekes módja került bevezetésre: nem a nőket és a férfiakat választották külön, hanem a szovjet katonákat a lakosságtól.
Az épület romos részét végül helyreállították az elkövetkezendő esztendőkben, de a szocializmusban legfeljebb kisebb-nagyobb felújításokra került sor.
Sajnos ezek kevésnek bizonyultak, a valódi, teljes körű renoválásra egészen 1997-ig kellett várni. Mindez az évek során több ütemben történt, de a mai napig sokat tesznek az üzemeltetők az állagmegóvásért. Az fürdő jelenleg ragyogóbb állapotban van, mint bármikor máskor története során.
Napjaink Szecskája
A Városligetben elhelyezkedő, páratlan szépségű fürdőpalotában jelenleg 21 medence található, melyeket egy 1246 méter mélyről feltörő forrás táplál. Ahogyan a belső helyiségek, ugyanúgy a külső részlegek is az év bármely szakában látogathatóak. A medencék hőfoka eltérő lehet, attól függően, hogy az élményt vagy a gyógyulást szolgálják.
A kikapcsolódáshoz szaunák, gőzkamrák egész sora várja a látogatókat, ahogyan az ellazulás a masszázs számtalan formájában élvezhető. Természetesen ez még messze nem minden, hiszen a vízben rejlik az igazi varázslat, amely jó néhány betegséget enyhít.
Gyógyvíz merülésre és ivásra
A fürdő vízellátását a II. számú Szent István-kút biztosítja. A rendkívüli összetételének köszönhetően alkalmas ízületi gyulladások enyhítésére, ortopédiai, baleseti utókezelésre. Mindezek történhetnek a termálmedencékben, ahogyan kádfürdőkben vagy súlyfürdőkben is.
Ivókúraként több betegséget lehet vele kezelni: egyebek között gyomorhurutot, gyomorfekélyt, savtúltengést is. Ahogyan áldásos lehet egyes vesekő bántalmaknál is.
Ha valami extrára vágynánk
Az épületen belül több olyan szolgáltatás is található, melyekhez kevés fogható a magyar fővárosban. Hogy mást nem említsünk, rögtön itt van a Sörfürdő, amelynek fakádjaiban a 36 fokos vízhez komlót, árpát, malátát, élesztőt öntenek (senki sem lesz ettől sörszagú). Az árpa felfrissíti a bőrt, ahogyan az élesztő is – maga a fürdő pedig teljesen kikapcsol. Természetesen mindehhez igazi cseh sör dukál, melyet mindenki magának csapolhat.
Ha pedig nem a relaxálás a cél, hanem a bulizás, akkor sem érdemes kihagyni a Szecskát, mert abban is valami világraszólót tud nyújtani a SParty rendezvények keretén belül. Az év szinte minden hétvégéjére jut egy este, amikor a medencékben fél tizenegytől átveszi a tánc a terepet, hogy aztán hajnali háromig meg se álljon a buli.
Év végén népszerű
A Budapest Gyógyfürdői (BGYH) Zrt. által üzemeltetett fürdőket és strandokat 2019-ben több mint 5 millió vendég kereste fel, ami az előző évi forgalomhoz képest közel 13 százalékos növekedést jelent – közölte a BGYH. A fürdők közül a legnagyobb forgalmat 2019-ben is a Széchenyi Gyógyfürdő bonyolította, amely a forgalmát 8 százalékkal növelte. A fürdő tavaly közel 1,8 millió vendéget fogadott, ez a BGYH összforgalmának több mint 35 százalékát teszi ki. Csak decemberben a Széchenyi fürdő napijegyes vendégforgalma közel 14 százalékkal emelkedett az előző év decemberéhez képest.
Árak
A napi belépőjegyek ára kabinos öltözővel: 6400 Ft. Hétvégi belépőjegek ára kabinos öltözővel: 6800 Ft. Az öltözővel vásárolható reggeli/délelőtti úszóbelépő szekrényes, valamint a délutáni belépő szekrényes öltözővel (19 órától) hétköznap 5600 Ft, míg hétvégén 5900 Ft. További árak itt.