A brit Stonehenge-t valószínű senkinek nem kell bemutatni, ellenben a portugál Almendres Cromlech-t igen, pedig az itt található kőköröket jóval korábban építhették fel – írja az AncientOrigins.
A két körben elhelyezett 95 darab kőtömb az Ibériai-félsziget legnagyobb megalitikus lelőhelye.
Egyes kutatások szerint időszámításunk előtt 5000 évvel készülhetett el az Almendres Cromlech, a második gyűrű felépítésével.
Azt is feltételezik, hogy kétezer évvel később, időszámításunk előtt 3000 körül több követ is áthelyeztek, hogy azok igazodjanak a Nap, a Hold és a csillagok mozgásához. Mivel a kövek a napéjegyenlőséghez viszonyítva lettek elhelyezve, azokat vélhetően csillagászati megfigyelésekhez, szertartásokhoz vagy spirituális célokra használták.
Körülbelül egy tucat monoliton csodával határos módon ma is láthatók faragott rajzok, elsősorban kígyószerű formák és körök. Néhányukban emberszerű alakok láthatók, amelyek valószínűleg isteneket vagy istenségeket ábrázolnak.
Az Almendres Cromlech pontos funkciója viszont továbbra is rejtély, és valószínűleg még eltart egy ideig, amíg megfejtik a kőoszlopok titkait. Ráadásul ezt a helyet nem olyan régen, az 1960-as években fedezték fel újra és kezdték el a feltárásokat.
Így látogatható meg az ősi Almendres Cromlech
A kőoszlopokat viszonylag nehezen lehet megközelíteni, ezért kevesen látogatják. Autóval nagyjából fél órányi útra van a legközelebbi várostól, Évorától. A Portugáliába látogató turisták azért is kerülhetik el ezt a különleges helyszín, mert Évora két és fél órányi vonatútra van Lisszabontól, de busszal is 2 óra, autóval pedig bő másfél óra.
Aki viszont rászánja magát, hogy ellátogasson ide, bármikor megnézheti a kőtömböket és még belépődíjat sem kell fizetnie.