Manilától mindössze 250 kilométerre található a rizsterasz, amit a helyiek gyakran a „mennyország lépcsőjének” is neveznek. A zöld lépcsőfokokat több, mint 2000 évvel ezelőtt az igorot nép ősei faragták a hegyoldalba, mivel itt nincs semmilyen sík terület, ahol élelmiszert lehetne termeszteni – írja az Euronews.
A Banaueben található, 1500 méter magasan fekvő és közel 10 ezer négyzetkilométeren elterülő rizsterasz, amit gyakran „a világ nyolcadik csodájának” is tartanak, most veszélybe került az éghajlatváltozás és az alacsony bérek miatt.
A több ezer éve működő teraszokat úgy alakították ki, hogy azokat a hegyekből lezúduló víz táplálja az öntözőcsatorna-rendszer segítségével. Ennek köszönhetően ezek a teraszok egész évben el vannak árasztva vízzel a világ más rizsföldjeivel ellentétben.
Összeomlás fenyegeti a rizsföldet
Az éghajlatváltozás miatt a régiót egyre intenzívebben és gyakrabban sújtják tájfunok, ami erodálja a rizsföldeket alátámasztó szerkezeteket. Ezek javítása nem csak rendkívül drága, de más munkák sokkal jobban fizetnek a szigeten, ezért sem találni megfelelő szakembereket a szükséges munkálatokra.
Olyan gazda is volt, aki a rongálódás miatt már kénytelen volt elhagyni a lerombolt földjét, amiben mára vadon élő gyomok és bambuszok nőttek ki.
Ráadásul már nem csak a fiatalok, de az idősebbek közül is egyre többen döntenek úgy, hogy felhagynak a rizstermesztéssel és a turizmusban vállalnak munkát, ahol jelentősen magasabbak a fizetések.
A folyamat miatt mára a rizsterasz nagyjából egyharmada üresen áll.
Ha ez így marad, és nem lesz, aki vállalja ennek az egészen kivételes mérnöki csodának a javítását és nem lesz olyan, aki folytatja a rizstermesztést, akkor végérvényesen összeomolhat a banauei rizsterasz.