A résztvevő 89 ország között Ukrajna és Oroszország is önálló pavilonnal készült, de az orosz kiállítóhely vezetését Ukrajna megszállása miatt senki nem vállalta – olvasható az Euronews oldalán. A biennálé főkurátora, Cecilia Alemani szerint ez érthető, hiszen Oroszországot képviseli az, aki a pavilont vezeti.
Az idei Velencei Biennále egyik fő témája a testek metamorfózisa, illetve a nők szerepe és lehetőségei a művészetben. A főkurátor kiállításába is nagyon sok nőművész kapott meghívást.
Magyarországot Keresztes Zsófia 19 szoborból álló kiállítása képviseli. A Velencei Biennálé után Budapesten is láthatjuk alkotásait.
Homokzsákdomb, szökőkút
Pavlo Makov orosz származású ukrán művész bronztölcsérekből készült kútja, és az Ukrajna ellen indított orosz háborút szimbolizáló homokzsákokdomb is látható a szombaton megnyíló Velencei Biennálé ukrán kiállításain – írja az MTI.
“Az ukrajnai háború nem etnikai konfliktus. Ez a kultúrák konfliktusa. El akarják pusztítani, lerombolni, eltörölni az ukrán kultúrát, hogy Ukrajna ne is létezzen” – mondta a 63 éves Makov az ukrán pavilon szerdai sajtótájékoztatóján. Makov, Ukrajna egyik legjelentősebb élő művésze, az orosz támadás alatt álló Harkivból indult autóval a Biennáléra március 2-án, feleségével, édesanyjával és más nőrokonaival. Felnőtt fia és lánya az ostromlott városban maradt, ahol önkéntesként segítenek. Hátrahagyott alkotásait azóta Ukrajna nyugati részére evakuálták.
Makov installációjának címe A kimerültség szökőkútja.
A három és fél méter magas alkotás betonfal mellett piramisalakban álló bronztölcsérekből áll, amelyekből kicsorog a víz. A művész elmondása szerint 1995-ben készült művét az a fásultság ihlette, amelyet azt követően érzett, hogy Ukrajna az 1990-es évek elején függetlenné vált.
Makov elmondta, hogy számára egyfajta diplomáciai küldetés a velencei szereplése, ahol valójában többet beszél a háborúról, mint a művészetről. “Kevésbé művészként, inkább az országom polgáraként látom magam” – tette hozzá.
A Giardiniben felállított ukrán pavilon közelében a kijevi építész-művész, Dana Koszmina installációja is látható, egy 20 méterszer 20 méteres tér egy homokzsákokból emelt halommal, amelyet a háború alatt készült plakátok vesznek körül.
“Az egyetlen párbeszéd, amelyet most az orosz kultúrával folytatunk, az a fronton zajlik. Más párbeszéd nem létezik” – mondta Makov.
Az 59. Velencei Biennále szombaton nyílik és november 27-ig tart.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön beszédet mond egy, a biennálén nyíló kiállítás alkalmából, amelynek címe: Ez Ukrajna: a szabadság védelmezése.
A tárlat mások mellett Marina Abramovic, Damien Hirst, Nikita Kadan, JR műveit mutatja be. Emellett Marija Primacsenko híres ukrán népművész munkái is láthatók. A festő számos alkotása semmisült meg március elején, mikor az orosz hadsereg elpusztított egy múzeumot a Kijevtől 80 kilométerre fekvő Ivankivban.
A kiállítást a PinchukArtCentre és a Viktor Pincsuk Alapítvány hozta létre az ukrán elnöki hivatallal, valamint az ukrán kulturális és tájékoztatáspolitikai minisztériummal együttműködve.