Horvátország az egyik leginkább turizmustól függő ország Európában; a Horvát Statisztikai Hivatal adatai szerint az ország bruttó hazai termékének mintegy ötödét az idegenforgalom adja.
Az ország fő vonzereje, az Adriai-tenger partja vonzotta a legtöbb látogatót 2021-ben, akik így csaknem 84,1 millió vendégéjszakát töltöttek el a horvát tengerparton.
Bár Horvátország 77 százalékkal több látogatót fogadott 2021-ben, mint 2020-ban, de még ezzel sem sikerült elérni a 2019-es vendégforgalmat. Magyarország a 6. legfontosabb küldőpiaca a horvát turizmusnak – derül ki a Horvát Idegenforgalmi Közösség évértékelőjéből.
Hat a háború a nyaralás büdzséjére?
Idén ugyan eddig minimális lemondás történt a horvátországi utak kapcsán, az ország a foglalások terén enyhe lassulást tapasztal.
A Dubrovnik Boats magánkirándulásokat szervező hajótársaság ügyfelei túlnyomó többségében az Egyesült Államokból érkeznek – a cég a háború előtti évben rekordévet zárt. Azonban a foglalások aránya 70 százalékkal esett vissza az elmúlt időszakban. “Egy külföldi számára egyetlen centiméterre vagyunk Ukrajnától a térképen” – mondta Niksa Smojver, a tulajdonos a New York Times-nak.
A tengeri hajóbérlő vállalkozások számára idén jelentős aggodalomra adnak okot az emelkedő üzemanyagárak, vagy épp az üzemanyagok hiányának veszélye. A Dubrovnik Boats számára egy oda-vissza út Dubrovnik és Hvar között jelenleg nagyjából 750 dollárral kerül többe, mint tavaly. Ezidáig a társaság nem hárította át az emelést az utasok díjaira, de lehetséges, hogy hamarosan kénytelen lesz megtenni ezt a lépést.
A lapban megszólaló Niksa Smojver azonban továbbra is reménykedik. “A koronavírus után az embereknek most már elegük van, mindenki utazni akar. Az idei az egyik legjobb szezonunk lehet. Nem számítunk rekordra, de erős forgalom lehetséges” – mondta.
Mindaddig, amíg a nyújtott szolgáltatás minősége visszaigazolja az árakat – s Horvátországban folyamatosan dolgoznak a minőségen – addig az árak esetleges emelkedése nem jelent problémát – szögezte le a Startlapnak Horváth Mira, a Horvát Idegenforgalmi közösség főmunkatársa. Fontos azonban hozzáfűzni – tette hozzá – , hogy Horvátország egy olyan desztináció, ahol mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelő tartalmat, s országunk a legjobb eredményt hozza, ha az „ár-érték arány” szegmensről beszélünk.
Azt azonban már mi tesszük hozzá, hogy az energiaválság hatásai mellett a forint-euró árfolyam változását mindenképpen megérezhetik nyáron az utazók.
Olaszországban nem optimisták
Európa más országaiban, különösen az idegenforgalomtól erősen függő országokban a kilátások borúsabbak. Az olaszországi útlemondások például igencsak letörték az idegenvezetők és az utazásszervezők optimizmusát. Bernabò Bocca, a Federalberghi olasz szállodaszövetség elnöke leginkább az energiaköltségek miatt aggódik, amelyek az elmúlt hónapokban megugrottak Olaszországban. „A szállodák energiaintenzív vállalatok, a hét minden napján, a nap 24 órájában nyitva tartanak” – mondta.
Biztonságos Horvátországba menni? A szakértők többsége szerint igen
A jelenlegi körülmények között Horvátország biztonságos ország; sajnos ugyanakkor senki sem tudja megjósolni, hogy a háború eseményei hogyan érintik majd az egész világot, s ezen belül is Horvátországot – fogalmazott Horváth Mira.
A sajnálatos ukrajnai események nyomán megjelent konkrétabb mutatók közül a turisztikai szektorban eddig csak a foglalások lassulásának tendenciája volt tapasztalható. Nagyobb lemondás tehát nincs, a turistaforgalom dinamikája hazánkban is stabil maradt az elmúlt hetekben, amit az idén eddig elért turistaforgalom is igazol. Az eVisitor rendszer adatai ugyanis azt mutatják, hogy év eleje óta a 2019-es rekordidőszak és a világjárvány előtti időszak eredményeinek mintegy 95 százaléka valósult meg Horvátországban – tette hozzá.
“A legfontosabb európai küldőpiacainknak partnereinktől kapott összes információ az utazások iránti növekvő érdeklődésről árulkodik, Horvátország az egyik legkeresettebb úti cél. Abban az esetben, ha az ukrajnai helyzet a közeljövőben lenyugszik, a jelenlegi mutatók és előzetes bejelentések szerint újabb sikeres szezonra és olyan eredményekre számíthatunk, amelyek jelentősen megközelíthetik a 2019-es év rekord eredményeit, vagy akár el is érhetik azt” – hangsúlyozta Horváth Mira.
Darija Reić, a brit Horvát Idegenforgalmi Hivatal igazgatója nemrég azt mondta: Horvátország biztonságos távolságban van a jelenlegi konfliktusövezettől, és biztonságos turisztikai célpont – derül ki az Inews riportjából. Horvátország több mint 230 mérföldre van Ukrajnától, nincs közös határa sem az országgal, sem Oroszországgal. NATO-tagállamként pedig nem valószínű, hogy közvetlen konfliktusba keveredik Oroszországgal – írják.
Az országba való utazás tehát a szakértők szerint továbbra is biztonságos.
Mi lesz az árstoppal?
Arra a kérdésre, hogy az árstop végezetével változhat-e a beutazási kedv, illetve az infláció mértéke változtat-e a nyaralók úti céljain, Horváth Mira azt mondta: konkrét hatásról nehéz lenne beszélni, leginkább minden a jelenlegi bizonytalanság időtartamától és a piaci trendeket meghatározó jelenségektől függ. “Hiszünk abban, hogy meg lehet találni azt az egyensúlyt és modellt, amely lehetővé teszi, hogy minden kihívás és probléma ellenére végezetül egy újabb sikeres szezonról beszélhessünk. A magyar piacról érkezők és vendégéjszakák tekintetében a márciusi hosszú hétvége nagyon kedvezően alakult, a magyar turisták számában jelentős növekedést regisztráltunk a korábbi évekhez képest” – húzta alá.
Mik a horvátországi belépési feltételek?
2022. április 9-től Magyarországról, illetve az EU-területéről utazó magyar, illetve uniós állampolgárok szabadon és korlátozásmentesen léphetnek be Horvátországba. A határátlépéshez nem szükséges COVID-igazolvány, teszt vagy egyéb védettségi igazolvány felmutatása vagy védettségi feltétel teljesítése. A további részleteket a konzuli szolgálat oldalán lehet megtalálni.