Január 22-én tartjuk a Magyar Kultúra Napját, melyen a Himnusz születésnapját és a magyar kultúrát ünnepeljük – ám egy másik jeles nap is erre az időpontra esik. Ekkor van ugyanis Szent Vince napja, ami a szőlészethez, borászathoz kapcsolódik.
Ki volt Zaragozai Szent Vince?
Vince életéről vajmi keveset tudni, viszont az egyik olyan szent, akinek igazolni lehet a létezését. A 3-4. század környékén a spanyolországi Huescából származhatott, Szent Valerius, Zaragoza püspöke tanította egyházi és világi tudományokra. Diakónussá szentelését követően az idősödő püspököt, Valeriust segítette munkájában, mígnem a nagy keresztényüldözés során Valenciába vezették őket bilincsben. A püspök hamar elhunyt, Vince azonban brutális kínzások ment keresztül a halála előtt. Már az ötödik században megemlékeztek róla, Szent Ágoston is több prédikációt mondott Vince tiszteletére, Rómában több templom viseli a nevét. A bor patrónusává vált, ami a nevének köszönhető (Vincent – vinum – bor, Vin-Cent – százszoros bor). Kultusza térségünkben a 11. században terjedt el – írja a Bor és Piac.
A borkereskedők, szőlőművesek, vincellérek és pincemesterek védőszentjévé vált. “Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince.”
A Vince-napi hagyományok közt kiemelkedő szerepe van a vincevesszőnek: január 22-én a szőlőből vesszőt kell metszeni, majd a vízbe tenni – amikor kihajt, meg lehet jósolni az őszi termés mennyiségét.
Ugyancsak népszokás a borfogyasztás: úgy tartják, ha Vince-napon sok bort iszunk, az növeli a termés mennyiségét. Végezetül az időjárással is összekapcsolják: ha csapadékos az idő, esetleg olvad aznap, és megcsordul az eresz, akkor a bortermés megfelelő lesz.
Izgalmas programok Vince-napra
Talán az előbbiek ismeretében nem meglepő, hogy a programok összefonódnak a borral és a szőlészettel. Mohácson például mindmáig erősen él Vince kultusza, emléknapján megtelik a szőlőhegy mulatozókkal, illetve a 21. század elején felújították azt a szokást, hogy misét tartanak a szőlőhegyi Jakab-kápolnában, majd ünnepélyes metszés következik és végül mulatozás a pincékben. Ez idén sem lesz másképp, ugyanis január 22-én 10:30-tól misét tartanak a Szőlőhegyen, majd 11:40-től a rendezvénytéren forralt borral és zsíros kenyérrel kínálják a megjelenteket. Ünnepi beszéd és vesszőszentelés után 12:30-kor megkezdődik a szabad pincejárás. A rendezvényen közreműködik a Sokadija zenekar és Havasi Róbert – áll a Facebook-eseményben.
A móri Csetvei Pincészetben szombaton 10 órakor a már említett vincevesszőből és az aznapi időjárásból jósolják meg közösen az idei szüret gazdagságát és közben elfogyasztanak egy finom reggelit, emellett borkóstolóra és pincelátogatásra invitálják a résztvevőket. A nap további részében részt lehet venni a Vince-napi szőlőszentelésen a Kecske-hegyen – további információ a pince weboldalán.
A Jégpályák éjszakája előtt a Balatonvin Borlovagrend Balatonfüred-Csopak Egyesület Vince-napi koszorúzást és vesszőáldást, majd ünnepi borkóstolót rendez.
Az esemény 9 órakor a Koczor Pincészetnél indul, majd az 5 állomásos túra után visszaérkeznek a pincészethez, ahol megtörténik a vesszőáldás – ezt egy borkóstoló követi. További részletek a balatonfured.hu-n. Az egyik legszebb balatoni panorámával rendelkező környezetben, százéves cédrusok és a természet ölelésében Vince-napi programokkal vár a Folly is. Lehetőséget biztosítanak rá, hogy a résztvevők megkóstolják a legújabb tételeket, a kóstoló mellé borkorcsolyát kínálnak, sőt egy vezetett túrán is részt vehetnek.
Pannonhalmán egész hétvégét az ünnepnek szentelik: pénteken, azaz január 21-én ráhangolódnak Vince napjára, szombaton borvidéki buszjárat is közlekedik, megkönnyítve a pincészetekhez történő eljutást, majd vasárnap a levezető nap.
A “jogosítványkímélő” utazást biztosító borvidéki buszjárat kétóránként menetrendszerűen indul Győrből a Hotel Famulus elől, az első felszálláskor az utaskísérőknél készpénzben váltható napijegy, amelynek segítségével bármelyik megállóban fel- vagy leszállhat az utazó. Mivel egyes pincészetekhez 4-8 perces sétával lehet eljutni, érdemes rétegeken öltözködni. További információ a jegyárakról és a pincészetekről az Apátsági Pincészet oldalán.
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban idén is megrendezik Szent Vince ünnepét. Ez a nagy múltú esemény minden évben az első nagyobb szabású rendezvénye az emlékparknak.
Sokak kedvenc borvidékét, a villányi szervezett programok keretében lehet megismerni, a látogatás a részvevő pincészeteknél buszos transzferrel Villánytól-Villányig 11:30-18:00 között biztosított. Több útvonalat is ajánlanak az érdeklődők figyelmébe: Jackfall Bormanufaktúra – Mokos Pincészet – Blum Pince Villánykövesd, Kalmár Pince – Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet – Joó Tamás Pincészete, Riczu Tamás Borászata – Máriagyűdi Levendulás Ház – Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet – Vineas Pincészet Aborozó. Több információt és részletes programot a villanyiborvidek.hu-n olvashatsz.