“Ha egy kép többet mond ezer szónál, akkor győződj meg arról, hogy az illúzió több, mint egymilliót rejteget” – így invitál kalandozásra az Illúziók Múzeuma. És valóban rendkívül szórakoztató tud lenni, amikor a szemünk által gyűjtött információt az agyunk úgy dolgozza fel, hogy sokszor igencsak becsap bennünket. Két horvát építész, Roko Živković és Tomislav Pamuković hat éve álmodta és nyitotta meg Zágrábban az első Illúziók Múzeumát, amihez az inspirációt a National Geographic Channel egyik műsora, az Eszement játékok adta. Egy csapásra hatalmas sikere lett, egymás után nyitották meg a múzeumot szerte a világban: a franchise a hat év alatt közel félszáz városban terjeszkedett, így mára ez a világ legnagyobb magánmúzeumlánca – írja a HVG.
A koronavírus miatt egy év csúszás után, novembertől már Budapesten, a Deák téren is megnyitotta kapuit az Illúziók Múzeuma.
Az optikai illúziók minden típusra találunk számos példát a budapesti intézményben, amely a legnagyobb területűnek számít a franchise-ban. Egy 21. századi mosolygós, kacagós, interaktív, a modern technikát használó múzeumot kell elképzelni, buzdítják a látogatókat, hogy fotózzanak, posztoljanak. Nem mindennapi élményben lehet részünk a feje tetejére fordított szobában, a padlótól plafonig érő tükrökkel borított végtelen szobában, az Örvénylő alagútban vagy az Ames-szobában – ez utóbbinak a trapéz alakú falai, a csak látszólag párhuzamosan futó csíkjai miatt az egyik sarkában „óriásira növünk”, míg a másikban „törpévé zsugorodunk”. Az attrakciók tárháza pedig széles.
A nyolc teremből álló kiállításon megismerhetjük a vörös, zöld, kék fénnyel megfestett fehér falat és a kevert fény rejtelmeit, és jól ismert optikai trükköket is megcsodálhatunk. Az egyik utolsó szobában Einstein portréját láthatjuk messziről, közelebb érve azonban a sok kis fotó nem áll össze egy nagy képpé. A Beuchet-szék is muris, ugyanis a piros fadarabok a terem egy sarkából összeállnak székké – aki ráül, törpének látszik.
A kaland végén a múzeumboltban beszerezhetünk különböző logikai játékokat, optikai illúziókra építő tárgyakat, így hazavihetjük a szórakozást.