Sikerrel zajlott le a Magyar Zene Háza akusztikai tesztelése, amelyet a világhírű japán Nagata Acoustics végzett el. A Liget Budapest projekt keretében épülő zenei intézmény az év végére elkészül a Magyar Építő Zrt. kivitelezésében, és 2022 év elejétől várja a látogatókat – írja a Magyar Építők.
Profi japán tesztelőcsapat
Az akusztikai teszteléssel a Nagata Acoustics irodát bízták meg, amely Japán számos nagy koncertterme mellett dolgozott például a Los Angeles-i Walt Disney Concert Hall, a hamburgi Elbphilharmonie, a szentpétervári Mariinszkij Színház koncertterme és a Philharmonie de Paris akusztikai beállításán is. A Magyar Zene Háza akusztikai tesztelése viszont külön kaland volt, hiszen az épület jelenős részben üvegből van, a sík felületről viszont visszapattan a hang, ami a hangzásnak nem szokott jót tenni. Még az a szerencse, hogy az épületet megálmodó világhírű japán építész, Fudzsimoto Szú a tervezése során figyelembe vette az akusztikai kérdéseket, így a teremnek várakozáson felüli lett a hangzása.
Egy héten keresztül folytak a mérések: először hangosítás nélkül, akusztikus hangszerekkel – szóló fuvolával, illetve egy vonósnégyessel, majd népi hangszerekkel tesztelték, végül hangosítással is. A végére kikristályosodott: a terem bármelyik pontján ugyanaz az akusztikai hangminőség. Azt is tesztelték, mennyire szűrődnek be a környezet hangjai és hogy mennyire hallatszik a ház gépészete, de az épület ezeken a vizsgálatokon is megfelelt, az eredmény minden várakozásukat felülmúlta, a japán szakemberek csupán néhány apró korrekcióra tettek javaslatot.
Egyedülálló hangdóm a térszint alatt
A tesztek alapján megállapítható, a Magyar Zene Háza egyaránt be tud fogadni klasszikus, jazz, világ-, nép- és könnyűzenei koncerteket is, ráadásul a tető által még fedett részen kialakítottak egy 200 fős szabadtéri színpadot is. Ám a szokásos koncerteken és zenés rendezvényeken kívül egyéb tevékenységek is zajlanak majd a falak között, például rendhagyó zenepedagógiai foglalkozásokat és állandó, illetve időszaki kiállításokat is tartanak majd. Térszint alatt épül a kiállítótér, benne egy egyedülálló hangdómmal, amely ebben a méretben, állandó jelleggel nem található sehol máshol a világon – nagyrészt beépítették már a projektorokat, a 360 fokos vetítővásznat és a hangszórókat. Az állandó kiállítás egy zenetörténeti élménysétát kínál majd egy különleges, interaktív installációban:
ezer négyzetméterre több száz zenei részlet, filmbejátszás, videomapping, animáció és egyéb multimédiás tartalom kerül.
Menetrend szerint néhány héten belül megkezdődhet a ház tesztüzeme, és még az idén befejeződik a kivitelezés, a jövő év elején pedig a nagyközönség előtt is megnyitja a kapuit a Magyar Zene Háza.