Az erdők, a völgyek, a tavak, a források látványa, a csend és a friss hegyi levegő mind-mind jótékony hatással vannak ránk. A természetben való kirándulás kiszakít a hétköznapok körforgásából, megnyugtat, igazi feltöltődést jelent. Hova menjünk, ha gyönyörű tájon, békés környezetben, hegyek és erdők ölelésében pihennénk? Öt hegység – a Bükk, a Mátra, a Bakony, a Pilis és a Mecsek – egy-egy ékkövének természeti és épített látványosságait, kirándulóhelyeit ajánljuk, hogy segítsünk a választásban.
A 300 éves tölgytől a hangulatos pincesorig
A Bükk az egyik legszebb, legváltozatosabb hegységünk, és a legtöbb 900 méter feletti magyar csúccsal büszkélkedhet. Akár komolyabb túrát tennénk, akár egy kellemes sétára vágyunk a felénk hajoló fák között, jó helyen járunk. A Bükköt az ország tüdejének is nevezik, hiszen hazánk legnagyobb összefüggő erdőterülete, közel 100 ezer hektár.
Noszvaj és környéke kitűnő választás a régióba indulóknak, számos lehetőséget nyújt a kikapcsolódásra. Népszerű úti cél a magyar kastélyépítés miniatűr remeke, a De la Motte Kastély, izgalmas látványosság a barlanglakások, és pazar élménnyel ajándékoz meg a Kövesdi-kilátó: könnyen elérhetjük egy kellemes túrával, csodálatos panoráma tárul elénk a magasból.
A községben járva kihagyhatatlan látnivaló még a 300 éves kocsányos tölgy – Magyarország legnagyobb fái között tartják nyilván – , ahol megérezhetjük a természet csodálatos erejét.
A látvány olyan, mintha a matuzsálem tövében található Szent Imre forrás a fa gyökérzetén keresztül törne fel.
A falu központjában található az Árpád-hegyen, az Imány-tetőn felállított Millecentenáriumi emlékmű kopjafája. Azért is megéri felmenni oda, mert gyönyörű kilátás nyílik a településre. Noszvajtól pár kilométerre, festői környezetben fekszik Síkfőkút, ami kutatások szerint hazánk egyik legtisztább levegőjű települése. A tónál jó időben piknikezhetünk, és csónakázhatunk is egyet. A közelben pedig ott az Attila-forrás, aminek környékét erdei pihenőhellyé alakították ki.
Noszvajtól mintegy öt kilométerre található Bogács, ahova nem csak a borospincék miatt érdemes ellátogatni: nemzetközi hírű termálfürdőjében hat gyógymedence és kényeztető masszázsok is várják a fürdőzőket. A település látnivalói közé tartozik a Szoros-völgyi víztározó, a tópartról – ahol a kirándulókat pihenőpadok is várják – káprázatos panoráma nyílik a környező hegyekre. Ha magasabbról szemlélnénk a tájat, vegyük célba a Bogácsi kilátót.
A település egyik dombján magasodó építményből ráláthatunk a Bükk évszázados erdőkkel borított szépségére, a Dél-Borsodi Mezőségre és a Hevesi-síkságra. Innen elsétálhatunk a Cserépi úti pincesorra is, ahol különleges hangulat vár minket, érdemes betérni egy pohár borra. Szuper fotóhelyszínt is találunk itt: a „Bogács” óriásfelirat előtt pózolhatunk, szelfizhetünk. Érdekesség, hogy a községben kialakítottak egy parkot, ami a magyar színművészet nagyjainak állít egyedülálló emléket. A Színészliget első fáit 2009 áprilisában ültették el a Nemzet Színészei, azóta már tucatnyi fa növekedik a ligetben.
Legek és életre szóló élmények
Vadregényes hegyvidék, romantikus szurdokok, Magyarország legmagasabb pontja – a Kékestető – és legnagyobb, természet alkotta vízesése – az Ilona-völgyi vízesés – is a Mátrába csalogatja a kirándulókat. A hegység a természetjárók egyik kedvelt területe, rengeteg a látnivaló és kikapcsolódási lehetőség minden korosztály számára.
Hogy még egy leget említsünk: Magyarország legmagasabban fekvő tava a Gyönyöshöz tartozó Mátrafüredtől északra, a Mátra déli lejtőjén helyezkedik el. A Sástó káprázatos környezetben várja azokat, akik tiszta levegőre, jóleső erdei sétára vágynak. Mindemellett kiváló csónakázó- és horgászhely, télen pedig korcsolyázásra is alkalmas. Itt található az egyik legszebb panorámát nyújtó mátrai kilátó is, amit egy 50 méternél is magasabb üzemképtelen fúrótoronyból alakítottak ki.
Mátrafüredre kirándulva érdemes megtekinteni az 1767-ben épült fogadalmi templomot, a Bene-házat, a Palócmúzeumot és a 370 méteres magasságban álló Kozmáry-kilátót is, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a településre, a Mátra gerincére, a Kékes-tetőre, a Sár-hegyre és Gyöngyösre is. A Harkály Házban a Mátra növény- és állatvilágával ismerkedhetünk meg, ha pedig adrenalinra vágyunk, akkor irány az ország legmagasabban fekvő bobpályája, a Mátra Bob.
Mindemellett van még egy hely Mátrafüreden, ahol életre szóló élményben lehet részed. Ez nem más, mint kutyafogat túra. Egy izgalmas kirándulás során lehetőségünk nyílik megcsodálni a szánhúzó huskyk erejét, ügyességét, kitartását és hűségét. Sőt, különböző túrák keretén belül megismerhetjük a Mátra erdei útjait is, úgy ahogyan még semmikor.
Ahol az elsuttogott kívánságok valóra válnak
A Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legnagyobb tagja. A Bakony látnivalói között egyaránt megcsodálhatunk természeti kincseket – tanösvényeket, szurdokokat – és építészeti remekműveket – várakat, templomokat, kilátókat – is. Minden évszakban ideális úti cél, felejthetetlen kikapcsolódást jelenthet a túrázni vágyók számára, de akár a wellnesslehetőségek iránt érdeklődőknek is.
Kedvelt turisztikai célpont a Bakonybél közelében, az erdő mélyén található Hubertlaki-tó, vagyis ismertebb néven a Gyilkos-tó. Csodás víztükrét a vízből kiálló fák csonkjai törik meg, ezt sokan a mélyből kinyúló kezekhez hasonlítják, így különös és félelmetes hangulattal bír. Ugyanakkor a tavat nyugalom, béke és madárcsicsergés övezi, így kiváló a pihenésre, egy kellemes sétára.
A Bakonybélt határoló Köves-hegyen található kilátóból – teljes nevén Köves-hegyi Terasz Kilátó – csodás panorámában lehet részünk, ráadásul a helyiek a Kívánságok kilátójának is nevezik, mert sokak szerint az itt elsuttogott kérések valóra válnak. S ha már a csodáknál tartunk: a Pannon Csillagda minden korosztály számára varázslatos élményeket nyújt: a csaknem 800 négyzetméter területű centrumban csillagászati távcsőparkot, digitális Plenetáriumot, valamint az egyéb csillagászati és űrkutatási kiállításokat is megtekinthetünk.
A Szent Mauríciusz Monostor kertjében egy séta remek kikapcsolódás a csendre vágyóknak. A történeti kertben többszáz éves fák is láthatóak – az itt megtermesztett gyümölcsökből pedig adalékanyagoktól mentes szörpöket és lekvárokat készítenek. Aki túrázni vágyik, választhatja a Boroszlán tanösvényt is, ami a Gerence-völgyi kirándulóközpontból, 240 méteres magasságból indul. A 7 kilométeres távon meredekebb és laposabb részekkel vezet a Kőris-hegy tetőrégiójába, 540 méter magasra és az Öreg-Szarvad-árok völgyében juthatunk vissza autóspihenőhöz.
Bakonybéltől alig egy kilométerre található a Borostyán-kút – a helyiek által Szentkútként is ismert kedvelt zarándokhely – , ami a nyugodt kirándulásnak, a befelé tekintésnek és a feltöltődésnek is tökéletes helyszínt nyújt.
A településről egy kiadós sétával eljuthatunk a Pörgöl-barlanghoz is. Az oldalfalakban megfigyelhetőek a 200 millió évvel ezelőtt itt élt Megalodon kagylók megkövült maradványai. Ugyanakkor nem feltétlen ajánljuk azoknak a helyet, akik nem kedvelik a denevéreket: a barlangban ugyanis 14 védett, és fokozottan védett denevérfaj figyelhető meg.
Pazar kilátás a teljes Dunakanyarra
Sziklák, barlangok, gazdag források, változatos növény-és állatvilág, látványos túraútvonalak: a Dunántúli-középhegység keleti részének kincse, a Pilis a természetjárók kedvelt célpontjának számít. Természeti látványosságai közül nehéz lenne mindet felsorolni, hogy csak a legnépszerűbbeket említsük: itt található a lenyűgöző szépségű Rám-szakadék, és a Prédikálószék is.
Zebegény a Dunakanyar, a Pilis egyik ékköve. A Kós Károly-kilátóból csodás látvány nyílik a település háztetőire, a Dunára és a Pilisre, és csupán néhány perc sétára található Zebegény főterétől. Érdemes elsétálni a Sárkánydombra is, amit a Zebegényi Sárkányfesztivál tett fel a képzeletbeli turisztikai térképre, de az eseményektől függetlenül is szabadon látogatható, ideális helyszín egy csodálatos naplemente megtekintéséhez is. Érdekességnek számítanak a falu egykori főútján, a Duna partján található Napraforgó-házak. A jellegzetes kék színnel festett épületek egykoron gróf Károlyi Lászlóné, gróf Apponyi Franciska megrendelésére készültek.
Egy legenda szerint valaha egy remete lakhelye volt Zebegényben a Kálvária-domb alján, a szerpentin mentén található Sziklakápolna.
Ha úgy tartja kedvünk, járjunk utána a helyszínen a történetnek, a barlang jobb oldalán egy gyönyörű domborművet találhatunk, amit állítólag a remete készített.
Zebegény közelében, Visegráddal pontosan szemben található Nagymaros. Amellett, hogy a Duna talán legszebb partszakaszát találjuk a csendes városkában, tudunk még okot mondani, amiért érdemes ellátogatni ide. A közel 15 méter magas Julianus-kilátóból nemcsak a Dunára, de a Börzsönyre is lenyűgöző kilátás nyílik, a Dunakanyart szinte teljes egészében beláthatjuk innen. Nagymarosról a kék, Zebegényből a sárga jelzésekkel ellátott útvonalon, egy körülbelül négy kilométeres úton közelíthetjük meg az építményt.
A Törökmező tanösvényen sétálva bepillanthatunk egy odútelep életébe és a madárvédők tevékenységébe. A Börzsöny hegység festői szépségű környezetében lévő különleges Törökmezői Kis-Állatpark is várja a látogatókat. Háziállat simogató, színpompás madarak, egzotikus állatkülönlegességek is megtalálhatóak a parkban.
A tavak birodalmától a sárkány legendájáig
Az ezerarcú Mecseket is kirándulásra, feltöltődésre teremtették: varázslatos sziklaképződményeket, kis patakokat, vízeséseket, meseszép völgyeket, csodás kilátóhelyeket és tavakat, barlangokat találhatunk a hegységben. A Mecsek több 500 métert meghaladó csúccsal is rendelkezik – a legmagasabb közöttük a 682 méteres Zengő.
Lehetőségek széles tárházát kínálja a térségben a pihenésre vágyóknak Orfű. Minden évszakban páratlan panorámát nyújt az Orfűi-tó, ami mellett akkor sem lehet elmenni szó – és fényképezőgép nélkül -, ha épp nem fürdésre alkalmas időben látogatunk oda. Az orfűi tórendszer legnagyobb tavát alkotja a mesterségesen kialakított Pécsi-tó, strandszezonon kívül is kellemes sétákat tehetünk a csodás szépségű területen. Nem mellesleg kedvelt horgászhely, a pecázás szerelmesei szinte sosem térnek haza innen üres kézzel. A tó partján épült fel a Medvehagyma Ház, mely egy összekötő kapocs a természet és az üdülőterület között. Az Ökoturisztikai Látogatóközpont interaktív formában ismerteti a térség ökológiai értékeit, Orfű látványosságait és kulturális kincseit. A tórendszer harmadik tava a Herman Ottó–tó, a vízrendszert pedig a Kovácsszénájai-tó zárja.
Malmokból három is van a településen, mindegyiket érdemes megtekinteni. A vízimalom alsó szintjén található kerékház tudatosítja a látogatókban, hogy mekkora hajtóereje is van a víznek. A 200 éves szárazmalom a gatyaszárszita használatáról és a hatalmas présről is mesél a látogatóknak. A papírmalomban pedig felfedezhető minden, ami a 18. századtól kezdődő papírkészítéshez köthető.
A malmoktól indul a Vízfő-tanösvény, ami egy fél órás kényelmes sétával könnyen bejárható. Egyik állomása a Mecsek legnagyobb karsztforrása, a Vízfő-forrás. Orfűi túránk során kihagyhatatlan a Sárkány-kút is, ami ugyanakkor időszakosan működik: van hogy teljesen elapad a vize, máskor viszont annyi víz is csordogál belőle, hogy akár fürdeni is lehet benne. A kútról egy legenda is kering, miszerint egykoron egy sárkány rémisztgette arrafelé a lakosokat, akik emiatt hamar el is hagyták a vidéket. A sárkányoknál maradva, egy eldugott helyet is ajánlanánk, amit leginkább csak a helyiek ismernek: Orfű Pécs felőli bevezetőútjának közelében található a Sárkány-szakadék, melynek közepén bújik meg a Sárkány-forrás – a túrázás kedvelőinek mindenképp érdemes felkeresniük.
Végezetül természetesen a kilátók rajongóinak is van egy tippünk: a Balázs-hegyi kilátó 11 méteres magasságából gyönyörködhetünk a legjobban a Pécsi-tó és a Mecsek nyugati részében.