A szeptember a nyári lazítások után a tavalyi trendeknek megfelelően újra a szigorítás hónapja lett. A különféle, alább részletesebben ismertetendő intézkedéseket indokolhatják azok a meglehetősen riasztó hírek is, amikről az utóbbi napokban az MTI is beszámolt.
Például Ukrajnában a kétszeresére emelkedett a napi fertőzöttek száma, mely érték a háromezres nagyságrendről duplázódott meg. Ugyanez a mutató Romániában történelmi csúcson áll, illetve Szerbiát az Európai Unió levette a járványszempontból biztonságosnak ítélt külföldi országok listájáról.
Szerbiában az egyetemeken távoktatással indul az új félév, miközben a szakértők arról beszélnek, hogy azért alacsony az oltottak száma, mert nem tudták a vakcinákról megfelelően informálni a lakosságot.
Az oltakozás jelenti a fő védekezési formát Szlovákiában is, ahol már öt éves kortól lehetővé tették a gyerekek oltását.
Szlovéniában már a hónap elején elrendelték a kötelező maszkviselést azokon a nyílt területeken is, ahol nem megoldható a másfél méteres távolságtartás, továbbá alig van az országban olyan szolgáltatás, amit védettségi igazolvány nélkül is igénybe lehetne venni.
Ha pedig átmegy az alkotmánybíróságon, akkor október elejétől az állami hivatalnokok is csak védettségi igazolvány birtokában léphetnének be a munkahelyükre,
sőt védettségi igazolványra, vagy gyógyulási igazolásra, esetleg negatív teszteredményre lesz szüksége minden olyan szakág dolgozójának, ahol fennállhat a vírus terjedésének kockázata.
Ilyen az egészségügy, az oktatás, a szociális ellátás, a kiskereskedelem, a különböző szolgáltatások, a kulturális és vallási tevékenyégek, de a sport is, egyedül a sürgősségi ellátás, a béke és a közrend fenntartása, valamint a katasztrófavédelem területei képeznek kivételt a rendelkezés alól.
Horvátországban és Romániában is kötelezővé válik a védettségi igazolvány az egészségügyi és a szociális szféra dolgozói számára.
Nagyjából egy hete jelentette be Bécs polgármestere is, hogy a járványveszélyre való tekintettel szigorítanak: A rendelkezés értelmében október elsejétől az éjszakai szórakozóhelyeket és az 500 főnél nagyobb létszámú rendezvényeket – függetlenül attól, hogy beltéri vagy kültéri – a fővárosban már csak a beoltottak és a gyógyultak látogathatják. A kereskedelmi egységekben, hivatalokban, gyógyszertárakban, tömegközlekedésben mindenütt és mindenkinek kötelező lesz a nagyobb biztonságot nyújtó FFP2-es maszk viselése.