A biztonság régóta kiemelt szempont az utazók számára, amikor azzal kapcsolatban döntenek, hova utazzanak. A világ persze a feje tetejére állt a globális járvány miatt, és jelentősen megváltozott az elképzelés, hogy mitől lesz valahol biztonságos. Az Economist Intelligence Unit Safe Cities Index (SCI) például 60 nemzetközi desztinációt rangsorol a digitális biztonság, az egészségügyi szempontok, az infrastruktúra, a személyi biztonság és a környezetvédelem területén – idén ebben is történt némi változás.
Míg az ázsiai városok (Tokió, Szingapúr és Oszaka) évről évre versengtek az első helyért, jelenleg egy európai desztináció a legbiztonságosabb 2021-ben: Koppenhágát választották a világ legbiztonságosabb városának, az éves jelentésben 82,4 pontot ért el 100-ból.
Dánia fővárosa a 2019-es nyolcadik helyről a lista élére ugrott, nagyrészt annak köszönhetően, hogy bevezettek környezetvédelmi újításokat és fejlődött a személyes biztonság is. “Az egyik kulcsfontosságú tényező, ami Koppenhágát ilyen biztonságos várossá teszi, az alacsony bűnözési ráta, ami jelenleg a legalacsonyabb elmúlt évtizedekhez képest” – mondta Lars Weiss, Koppenhága főpolgármestere. Hozzátette: “Koppenhágát nagy társadalmi kohézió és viszonylag szűk vagyoni szakadék jellemzi. Ez egy vegyes város, ahol a takarító, az asszisztens és a vezérigazgató találkoznak egymással a helyi szupermarketben, és gyermekeiket ugyanabban az iskolában látják. Ez a dán kultúra egyik sarokköve, és nagyban hozzájárul a magas szintű bizalomhoz és biztonsághoz, amelyből profitálunk.”
Erős a top 10
A kanadai Torontó épphogy lemaradt az első helyről, 82,2 ponttal, míg Szingapúr 80,7 ponttal a harmadik. Sydney negyedik lett, 80,1 ponttal, a 2019 -es győztes Tokió pedig 80,0 pontot kapott, így került az ötödik helyre. “Torontó és Koppenhága érezhetően jobban teljesít az új környezetbiztonsági pillérben, mint a korábbi évek első három városának bármelyike” – taglalja a jelentés. A holland Amszterdam 79,3 ponttal a hatodik, míg az új-zélandi Wellington 79,0 ponttal a hetedik helyen végzett, és a környezetvédelmi kategória összesített vezetője. Hongkong és Melbourne a nyolcadik helyet szerezték meg, miután 78,6 pontot kaptak, míg a svéd Stockholm 78,0 ponttal zárta a top 10-et – írja a CNN.
New York Barcelonával osztozkodik a 11. helyen (mindkét város 77,8 pontot kapott), Washington DC szorosan lemaradt a 14. helyen, míg London és San Francisco a 15. helyen áll. A lista másik végén kevés meglepetés volt: a nigériai Lagos, az egyiptomi Kairó, a venezuelai Caracas, a pakisztáni Karachi és a mianmari Yangon foglal helyet.
Korábban a katasztrófákra és árvizekre összpontosítottak, nem pedig az egészségügyi válságokra, hiszen az emberek sosem gondolták volna, hogy az egészségügyi rendszer az összeomlás szélére kerül. Ezáltal a szempontok latolgatásában is bekövetkeztek elmozdulások. A digitális biztonság még nagyobb prioritássá vált most, hogy a munka és a kereskedelem is a digitális világba “költözött”. A jelentés rávilágított arra is, hogy az infrastruktúra biztonságáért felelős személyeknek alkalmazkodniuk kell az utazási szokások drámai változásához, a járványhelyzet pedig potenciális fordulópontot hozhat, hogy a vezetők biztonságos, fenntartható, élhető városok elérésén dolgozzanak.