A Tisza-parti település egy igazi gyöngyszem, nem mindennapi élményben lesz részed, ha ellátogatsz oda. Ezek nem csak üres szavak, valóban békére lelsz a természet ölelésében – hiszen a Tisza déli szakaszának talán legszebb vidékén lehetsz. A több mint 2200 hektáros Mártélyi Tájvédelmi Körzet a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága alá tartozik, 1979-ben került a Ramsari Egyezmény listájára (az egyezmény célja a vizes élőhelyek megőrzésének elősegítése). A táj mai állapota a 19. századi folyószabályozásokkal alakult ki, holtágak, morotvák, nedves rétek, rekettyések, mocsaras, tocsogós területek csalogatnak felfedezőútra.
Mi vár Mártélyon?
Az aprócska, mindössze 36,45 négyzetkilométeres községben is akad egy-két látnivaló – érdemes ezekkel kezdeni a természetbe feledkezés előtt. Egyik legjelentősebb nevezetessége a Késmárki Imre-féle szélmalom, melynek tulajdonosa Késmárki Imre molnár volt. A felül hajtós szélmalom vitorlája 1953-ban letört és emiatt működése is lehetetlenné vált, mígnem 1966-ban Szalay Ferenc festőművész vásárolta meg, aki megőrizte az épület belső berendezését, a malom melletti molnárlakásban pedig műtermet alakított ki. A szélmalom és épületei a környék egyik kulturális centrumává, előadások és hangversenynek színhelyévé váltak, az 1980-as években pedig Kósa Ferenc Másik ember című filmjének egyik jelenetét is itt forgatták – jegyzi meg a tiszai.ertekek.hu. A malom Hódmezővásárhely határában van, innen nagyjából fél órányi sétával közelebb és közelebb kerülhetsz a központhoz és a Tiszához.
Az úton haladva térj be a Mártélyi Szent Adorján Római katolikus templomba, majd látogass el a a Makovecz Imre tervei alapján készült Boldogasszony házacskához. Ez a Mária-kultusz egyik jelentős emlékhelye: a kápolnára hasonlító épületben egy Máriát ábrázoló szobor, a bejáratnál pedig két, a kezükben liliomot tartó angyalszobor látható. 2019 decemberében szentelték fel a szakrális emlékhelyet, ami a településen élők és az oda látogatók lelki megtisztulását szolgálja – ezt mi sem szemléltetné jobban, mint a Mária-szobor széttárt, vigaszt nyújtó karjai. Szinte a szomszédságában egy másik nevezetességet tekinthetsz meg, a Festők Dombját, ahol egy másfélszeres nagyságú festőállvány található, emellett emléktáblákkal emlékeznek meg a helyi kapcsolódású, elhunyt művészekről – közel húsz magyar festő kapott eddig emléktáblát.
Ha már képzőművészet, akkor a Tisza holtága melletti Alkotóházhoz is érdemes ellátogatnod, ami az 1960-as évek óta működik – többek közt Makovecz Imre itt ismerte és szerette meg a tiszai-alföldi világot. 2015-ben lett felújítva: öt kétágyas szobával, a tiszai holtágra néző erkélyes szobával és még sok mással várja a dél-alföldi világ szerelmeseit – időjárástól függően – május közepétől október közepéig. Az épülethez hangulatos kert tartozik, ahol bográcsozásra is lehetőség nyílik. Végezetül vess egy pillantást az óvodára, ahol Tornyai János festőművész élt és őrizte meg kis falu pillanatait az utókor számára, vagy csodálkozz rá az elsuhanó szemek előtt rejtve maradó Rákóczi utcai halász házikókra.
Ha a túra közben kicsit megpihennél, ajánljuk az Üvegtigris Maxit, ami a híres magyar film mintájára nyílt büfé a szabadstrandnál. Ha ez utóbbi most fürdésre nem is, egy kis erőgyűjtésre ideális helyszín, mielőtt a vadregényes táj felfedezésére indulsz.
Megeshet, hogy éppen az ellenkezőjére vágynál, és egy kicsit bemelegítenél a tiszai túra előtt – Mártélyon erre is van lehetőség. Egy percre az Üvegtigris Maxitól egy 11 állomásos erdei tornapálya indul, ahol többek közt kúszófolyosó, egyensúlyozó rönk, mászópalánkok és egyéb izgalmak izzasztanak meg. De mielőtt a tanösvényekbe belekezdenénk, arról is szót kell ejtenünk, hogy a Csongrád megyei kis település kedvelt célpontja nem csak a kirándulóknak, hanem a horgászoknak is. Ideális helyszín a pecásoknak a Holt-Tisza ágának egyik legrégebbi halászfalva.
Ami a legtöbbeket Mártélyra hívja, az kétségtelenül az Ártéri tanösvény, séta a Holt-Tisza partján. Az Ártéri tanösvénynek 8 állomása van (mindegyiknél található eligazító tábla), nagyjából 2.6 kilométer hosszú, és a holtág kialakulásán túl megismertet az árvízi védekezéssel, valamint az árterek élővilágával. Kiindulópontja a mártélyi üdülő telep parkolója – itt egyébként parkolási lehetőség is van- , és itt alakították ki a Bodnár Bertalan Természet- és Környezetvédelmi Oktatóközpontot – hívja fel a figyelmet a Kiskunsági Nemzeti Park. Bemutatja az Alföld és a tiszai világ kincseit, emellett az Oktatóközpont épülethez tartozik egy Mocsári ciprusokból kialakított pihenőhely, valamint egy a parkot feltáró sétány. Lehetőség van szabadtéri főzésre és különféle sportfoglalkozások, vetélkedők lebonyolítására.
Ennél jóval hosszabb a hét kilométer hosszú „Tiszai tanösvény”, ami a már említett oktatóközponttól indul. Az árterek kialakulását és a hullámtér élővilágát bemutató sétaúton található több pihenő, elmélkedő hely és egy madár- és vadmegfigyelő magasles is. A tanösvény különlegessége még a holtág elmocsarasodott déli végén egy 300 méter hosszú pallóút, amely egy hihetetlen és titokzatos mocsárvilágba kalauzol el bennünket – emeli ki Az Alföld téged is vár oldal.
Látnivalók a közeli Hódmezővásárhelyen:
Mártély és Hódmezővásárhely közt mindössze 10 kilométer a távolság, így meleg szívvel ajánljuk, hogy szánj egy napot az Alföld egyik legfontosabb gazdasági és kulturális központjának bejárására.
- Városháza (romantikus stílusban Ybl Miklós tervezte)
- Csomorkányi Templomrom
- Károlyi-ház (kúria)
- Agrármúzeum
- Bakay-kút (az Alföld első artézi kútja)
- Nagy András János kút a Kálvin János téren
- Császtvay-kút
- Csúcsi fazekasház
- Emlékpont
- Művésztelep
- Papi-féle szélmalom
- Árvédelmi fal (Kőfal)
- Hódmezővásárhelyi Strand, Termálfürdő és Sportuszoda
- Tornyai János Múzeum