(Frissített) A horvát tengerpart legkellemetlenebb vonzata az irtózatos tömegnyomor, amit kétféleképpen lehet kijátszani. Vagy szezonon kívül kell odalátogatni, vagy meg kell próbálni felderíteni azokat a helyeket, amiket még nem formált a maga képére a tömegturizmus. Ezúttal az utóbbi opciót járjuk körbe és mutatunk pár olyan helyszínt, ahol jó eséllyel még nem kell minden talpalatnyi földért megküzdeni a többi nyaralni vágyóval.
Šipan szigete
Dubrovnik közelében található Šipan-sziget egy kis szigetcsoporthoz, az úgynevezett Elafit-szigetekhez tartozik. A területén mindössze két kis település található, ezeket Šipanska Lukának és Suđurađnak hívják. A szigetet egy dubrovniki hajójárat köti össze a szárazfölddel, valamint Mljet szigetével. Ebben az eldugott kis paradicsomban biztos nem futsz bele zsúfolt éttermekbe és zajos tömegekbe.
A „sasok szigetének” nevezett helyszín a latin sas szó után kapta a nevét. A terület a dubrovniki arisztokrácia kedvelt célpontja volt a 16. és 17. században. Az itt álló régi nyaralók ma idilli hátteret biztosítanak egy-egy délutáni piknikhez.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mit lehet itt csinálni?
A helyszín az olajbogyó, a rozmaring és a gyönyörű naplementék szigeteként ismert. De rengeteg rejtett strandba is belefuthatunk itt. Ha nem szeretsz az ismeretlenben bóklászni, a Sipanska lukánál lévő strand remek választás, de ha van benned egy minimális kalandvágy, felfedezheted a sziget számos felfedezetlen területét. A szigeten van mód bringát bérelni (de szervezett túrán is részt vehettek) így akár kerékpáros felfedezést is beiktathattok a strandkereséskor.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Lubnice
Lubenice egy eldugott falucska Cres szigetén. A település egy igazán impozáns helyen, egy szikla tetején található, 378 méterrel a tenger felett. A helyszínen egykor egy középkori erőd állt, a városfal és a városkapu maradványait még ma is megnézhetik a turisták.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mit lehet ott csinálni?
A helyszín leginkább arról ismert, hogy itt található az Adria egyik legszebb strandja. A partrész szépsége miatt gyakran szerepel Cres szuvenír ajándékain is.A Sveti Ivan strandon ugyanakkor nem kell tartani a nagy tumultustól. A szakasz az eldugottsága és vadregényes környezete miatt nehezen megközelíthető, ezért a turistaszezon közepén is kevés strandoló fordul meg itt.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Lubenicén emellett hagyományosan minden évben tartanak zenés estéket, ahol számos helyi és nemzetközi előadó lép fel.
Lastovo
Lastovo település egy azonos nevű dél-horvátországi szigeten található. Valószínűleg kevés horvát akad, aki ne hallott volna erről a csodálatos helyszínről. A szigeten sétálgatva igazán déli, dalmátos hangulat kerítheti hatalmába az utazókat, ennek ellenére kifejezetten kevés turista fordul meg erre.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A sziget hosszú ideig a jugoszláv néphadsereg irányítása alatt állt, ennek okán sokáig tiltották is, hogy a turisták ide látogassanak. Valószínűleg többek között ez áll annak hátterében, hogy ma sem pezsdült fel a területén a turistaforgalom.
Mit lehet ott csinálni?
Maga Lastovo település a sziget közepén található, így innen közvetlenül nem juthatunk a tengerhez. A közelében ugyanakkor számos gyönyörű strand található. A legszebbek közt a Mihajla, a Barje és a Zace szakaszokat kell megemlíteni. Lastovo emellett az esti séták helyszíne, hiszen a másik igazi különlegessége a csillagba borult tiszta égboltja. Amint leszáll az éj, a város valóságos csillagvizsgálóvá változik.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Itt található emellett a Vrh Sveti Juraj kilátó is. A helyszínről felejthetetlen kilátás nyílik a környező szigetekre, a szintén Lastovon található Struga világítótoronyra és Lastovo településére is.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Zlarin
A Šibenik-szigetcsoporthoz tartozó szigeten nehéz gyors tempóban haladni – az autókat ugyanis betiltották, így gyalog vagy kerékpárral kell közlekedni. Mivel a sziget területe mindössze nyolc négyzetkilométer, ezért ez nem nagy tűnik olyan túl komoly megpróbáltatásnak. Šibenik városából egy félórányi kompozással juthatunk el a sziget egyetlen falujába. Zlarin nem csak zöldell, de két évvel ezelőtt még zöldebbé tette magát azzal, hogy Horvátország első szigeteként betiltotta az egyszer használatos műanyagokat.
Mit lehet ott csinálni?
Zlarin egykor a korallbúvárkodásáról volt ismert, amiről korallboltjai és az egész nyáron át nyitva tartó apró korallmúzeuma árulkodik.
A ciprusok, olajfák, mandula- és fügefák által sűrűn lakott település környékén kajakozni és nagyokat strandolni is lehet, sőt, ha túrázni volna kedvünk, felkaptathatunk a sziget legmagasabb pontjára, a 169 méter magas Klepacra, ahol elgyönyörködhetünk a Velebit-hegységre nyíló kilátásban.
Zlarintól 15 perces kompútra van a még kevésbé látogatott Prvić-sziget, amelynek strandjai megérnek egy egynapos kitérőt. Ha már itt járunk, ugorjunk be a Faust Vrančićnak, a helyi reneszánsz embernek, feltalálónak és az ejtőernyőzés korai úttörőjének szentelt múzeumba is.
Primošten
A Split és Šibenik közötti tengerparti úton – amit a belföldi autópálya elkerül – található Primošten, Horvátország egyik legfotogénebb óvárosa, amely a saját kis szigetén fekszik. A középkori házak keszekusza világát egy gát köti össze a szárazfölddel, míg a szomszédos, fenyőkkel borított hegyfok a környék legjobb strandjainak ad otthont.
Mit lehet ott csinálni?
Miközben az óváros lépcsőzetes utcáin bolyongunk, menjünk fel a 15. századi Sveti Juraj (Szent György) templomhoz, és gyönyörködjünk a kilátásban.
A hüvelykujjnyira kiemelkedő kis hegyfokot Raduča fenyőfákkal körbevett strandjai övezik – a kisebbikről az óvárosra nyílik kilátás. A táj nagy részét végtelen szőlőültetvények borítják – ez az otthona az őshonos és testes babić-szőlőnek.
Primošten nyugodt hangulata ellenére a településen található Dalmácia egyik legnagyobb éjszakai klubja, az Aurora, amely csak néhány kilométerre van az óvárostól.
Fažana
Az Isztria délnyugati partvidékén található kis kikötő viszonylag ismert a turisták körében – innen indulnak a Brijuni-szigetek nemzeti parkba vezető hajókirándulások. De mivel Isztria nagyágyúi, Pula és Rovinj csak 15, illetve 30 percnyire vannak innen, a családbarát Fažanát hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni. Ebben az elbűvölő halászkikötőben nyugodtabb körülmények között kóstolhatunk bele az isztriai életérzésbe.
Mit lehet ott csinálni?
Fažana vonzereje a nyugodt hangulatában és hosszú, kavicsos strandjaiban rejlik.
Középkori központját a 15. századi Szent Kozma és Damján templom jelzi, de érdemes még megnézni a 14. századi, oszlopos homlokzatú Kármel-hegyi Miasszonyunk-templomot is. A Brijuni-szigetekhez (mindössze 15 perc) tett hajókirándulás pedig kihagyhatatlan.
Több mint egy tucat sziget alkotja a szigetcsoportot, de kirándulni lehet Veliki Brijunba, Tito – és előtte a Habsburgok, még korábban a rómaiak – egykori nyári játszóterére is.
Dugi Otok
Dugi Otok jelentése „hosszú sziget” – mintegy 43 km hosszan húzódik, de szélessége nem sokkal haladja meg a 4 km-t. A zadari szigetcsoport legszebb szigete (és körülbelül 80 perces kompútra van Zadartól), Dugi Otok mámorító természetközeliséggel rendelkezik, alig néhány apró falvacska töri csak meg a vadon termő gyógynövények, fenyők, fügefák és olajfaligetek egybefüggő, illatos birodalmát.
Mit lehet ott csinálni?
Ez az a hely, ahol hátradőlhetünk és élvezhetjük az Adria talán két legszebb látnivalóját: A Telašćica természetvédelmi park egy furcsa alakú öböl, amelynek hat szigetecskéje van, és további 13 másik veszi körül – no meg egy sós vizű tó is.
Másszunk fel a sziklákra, ahonnan kilátás nyílik a déli Kornati Nemzeti Parkra; vagy kerékpározzunk, túrázzunk, ússzunk, búvárkodjunk, esetleg csak vitorlázzunk és kajakozzunk az öböl körül.
Északabbra található a Sakarun (vagy Saharun) strand, egy védett, fehér homokos öböl, amely gyakran szerepel Horvátország legszebb strandjainak listáján. Kevésbé ismert a fenyőfákkal szegélyezett Brbinjšćica-öböl, ahonnan felfedezhetjük a Sárkányszem és a Golubinka tengeri barlangok kék mélységeit.
Nin
Nin egy ilyen kis helyhez képest földrajzi és kulturális értelemben is rengeteg mindent tartalmaz. A középkorban ez a Zadartól 16 km-re északnyugatra fekvő kisváros volt Horvátország királyainak és érsekeinek székhelye, és határozottan rendelkezik egyfajta mesebeli jelleggel. Óvárosa egy apró szigeten fekszik egy öbölben, amelyet szinte teljes mértékben körbe zár a homokos föveny, és csak két alacsony kőhíd köti össze a szárazfölddel. Sóstavak és homokos strandok veszik körül ezt a kis érdekességet, a háttérben pedig a Velebit-hegység húzódik, hogy még festőibbé tegye a látványt.
Mit lehet ott csinálni?
Ússzunk és lazítsunk – vagy sárkányszörfözzünk – Nin homokos strandjainak sekély vizében, beleértve a Žrdrijac 1 km hosszú homokos nyúlványát is. A Királynő strandja egy nagy iszapfürdő mellett található, így számíthatunk rá, hogy ásványi anyagokban gazdag iszapba burkolt embereket fogunk látni.
Az óvárosban található egyszerű, komor Szent Kereszt-templom a kilencedik századból származik, és úgy tartják, hogy ez a legrégebbi templom az országban.
Nin hosszú történelme, beleértve az ókori görög és római korszakot is, szinte kézzelfogható közelségbe kerül a közeli Régiségek Múzeumában. A hídon átkelve elérhetjük a Solina Nin Sómúzeumot, amely lenyűgöző betekintést nyújt a város 2000 éves sóelőállítási hagyományaiba.
A Horvátországban jelenleg érvényes járványügyi szabályokról és beutazási feltételekről itt tájékozódhatsz.