Új sorozatunkban megnézzük azokat az országokat, amikkel a kormány megegyezett arról, hogy kölcsönösen elfogadják a másik által kiállított védettségi igazolványokat. Lássuk is, hogy mit lehet csinálni Bahreinben, ha úgy döntenénk, hogy meglátogatjuk?
Bahrein egy kis szigetország a Perzsa-öbölben, összterülete alig nagyobb Budapestnél. Sokáig a gyöngyhalászat vitte a hátán a gazdaságot, mígnem az 1930-as években kőolajat fedeztek fel a területen – mondani sem kell, a négy nagyobb (Bahrein, Muharraq, Sitrah, Hawar) és harminc kisebb szigetből álló ország hirtelen modernizálódni kezdett, rohamos léptékben fejlődött.
Noha Bahreinnel kapcsolatban az olajbiznisz a húzónév – no meg a Forma-1 Bahreini nagydíj -, azért a turizmus fellendítésére is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek – legyen szó luxusszállodák és golfpályák építéséről, búvárkodási lehetőségek megteremtéséről. Mit lehet csinálni a budapestnyi Bahreinben?
Hogyan jutunk oda?
A járványhelyzet miatt folyton változó utazási szabályok és követelmények miatt mindenképpen érdemes figyelni a Konzuli Szolgálat honlapját, ahol minden aktuális információ elérhető az oda- és a hazautazásról. Annyit azonban érdemes leszögezni, hogy a belépéstől számítva minimum 6 hónapig érvényes útlevélre és vízumra van szükség – ez utóbbi esetében lehetőség van a határon történő vízumfelvételre, valamint on-line vízumigénylésre is. Védőoltásokat is ajánlanak a Bahreinbe utazóknak (kezdve a Hepatitis A és B-től, hastífuszon, veszettségen át a torokgyík-szamárköhögés-tetanusz védőoltásig), ám ezek csak ajánlottak. Budapestről minimum 9 óra az út egy dubaji átszállással, ám az Al Muharraq szigeten lévő reptértől mindössze 7 kilométer a főváros, Manáma központja. Az oda-vissza jegyekre fejenként 200 ezer forinttal érdemes számolni – szóval nem olcsó. És mit kapunk ezért cserébe?
Mielőtt belevágnánk a leghíresebb látnivalókba, érdemes kitérni arra, hogy Bahrein arab állam, így vannak bizonyos alapok, amiket jó észben tartani. Egyik ilyen, hogy náluk vasárnaptól csütörtök a hétköznap, míg a péntek és szombat hétvége, emellett a disznóhús haram, azaz tiltott, alkohol pedig csak meghatározott helyeken szerezhető be és fogyasztható. A Bahreinbe utazó magyar állampolgároknak figyelmet kell fordítaniuk a muszlim öltözködési és viselkedési szokások tiszteletben tartására. Fürdőruha, bikini használata elfogadott a kevésbé látogatott tengerpartok, illetve szállodai úszómedencék esetében, de minden egyéb helyszínen póló és lábakat takaró nadrág, vagy háromnegyedes szoknya viselete kívánatos. Szintén diszkrét figyelemmel kell eljárni a bazár, illetve olyan egyéb helyek látogatásakor, ahol vegyes nemzetiségű közönség fordul meg. Ugyanakkor a nagyobb bevásárlóközpontokban, amelyeket a külföldiek is előnyben részesítenek, elfogadott a “lazább”, európai típusú öltözet viselete.
A főváros, Manáma
Manáma a szigetország északi részén, a Perzsa-öböl partján elterülő város lakossága mintegy 155 ezer fő, a teljes bahreini népesség egynegyede itt él. Ha javasolhatjuk, a szállás elfoglalása után először a Nemzeti Múzeumba látogass, itt ugyanis visszatekinthetsz a történelembe, végigjárhatod az évszázadokat, és megismerheted Bahrein történelmét. Ez egyébként az ország legnagyobb és legrégebbi nyilvános múzeuma – egyenesen a Bahreini Nemzeti Színház szomszédságában. További ismerkedés gyanánt vedd célba az Al Fateh mecsetet, ami a világ egyik legnagyobb mecsetje – 6500 négyzetméteres és egyidejűleg több mint 7000 imádkozót képes befogadni -, nem muszlimokat is beengednek, megismerheted az iszlám világot. Ha olyan ambícióid vannak, hogy mélyebben beleásnál ebbe a kultúrába, vallásba, akkor a Koránmúzeum, a Beit Al Quran is jó választás lehet.
A bahreini World Trade Center ugyancsak kihagyhatatlan, jellegzetes épülete a városnak. Ha teheted, legalább egy délutánt szánj a Bab-Al-Bahrein piacra, ahol a szuvenírektől az aranyon át, a tradicionális bazárosoktól a modern boltosokig mindent megtalálsz.
Egy napot tölts a Wahooo! Waterparkban, ahol extrém csúszdák, élménymedencék, vízi játékok és sok izgalmas tevékenység közül válogathatsz, még egyet szánj az Adhari hatalmas vidámparkra – a tárház szinte kimeríthetetlen és megunhatatlan.
Sajnos még nincs nyitva, de érdemes az eszedbe vésni a Water Gardent, ám addig is ott az Andalus Garden, ami ideális hely lazításra, egy kis pihenésre, játékra a gyerekkel. Ha már gyerek – ő biztosan élvezné a fergeteges delfinshow-kat a Dolphin Resort Bahrainben.
A fővároson túl
Nyilvánvalóan rengeteg program és élmény vár még Manamában, de nem csak ebből áll a varázslatos Bahrein. Sok turistát például az érdekel, hogy igazgyöngyöt vásároljanak – jó tanács: vásárlás esetén ragaszkodni kell, hogy adjanak igazolást. Említettük is, hogy az olaj előtt az gyöngyhalászat volt a húzóerő, épp ezért ismerd meg ennek a történetét a Bahrain Pearling Path-et bejárva (ami egyébként 2012. óta UNESCO világörökségi helyszín). Mi van még a fővároson túl? Mondjuk a karbabadi Qal’at al-Bahrain, más néven Bahreini erőd vagy Portugál erőd, egy régészeti lelőhely, 16. századi építmény romja, vagy a tashani Al Khamis Mosque, ami Bahrein első mecsetje, melyet egyesek szerint Umayyad Umar II kalifa korában építettek.
A legtöbbeket valószínűleg a szahíri sivatag kellős közepén lévő Formula–1 pálya izgatja, ami gokarttal végigjárható.
Aki a 19. századi uralkodócsalád fényűző életére kíváncsi, mindenképpen keresse fel Beit Sheikh Isa Bin Ali Al Khalifa otthonát Muharraqban, tőle nem messze helyi piac, a szomszédos Aradban pedig egy látványos erőd, amit az iszlám erődök jellegzetes stílusában építettek a 15. században, mielőtt 1622-ben a portugálok betörtek Bahreinbe. A Közel-Kelet egyik leghíresebb golfpályája Riffában, míg a barbár templom maradványai Barbar falvacskában található.
Érdemes számolni azzal, ha Bahreinben vagy, leginkább taxival tudsz közlekedni (megkérik az árát), és kell hozzá türelem, ugyanis gyakoriak a közlekedési dugók. Jó hír viszont, hogy rengeteg tiszta és gondozott park van az országban, így bármikor megpihennél vagy a gyereknek kell egy kis kikapcsolódás, biztosan pár lépésen belül belebotlasz minőségi helyekbe.
A top 50 látnivaló:
Amit meg kell kóstolnod
A legtöbben úgy vannak, ha utaznak, akkor a nemzet konyháját is meg akarják ismerni. Ha te is ezt a tábort gyarapítod, akkor annyi biztos, hogy jókat fogsz enni Bahreinben. Az ország konyhájának nagy része arab, perzsa, indiai, balochi, afrikai, távol-keleti és európai étel keveréke a jelenlévő különféle közösségek hatása miatt. Ételek, amiket meg kell kóstolnod:
- Masli: csirke, hús, hal vagy garnélarák és főtt rizs
- Biryani: erősen fűszerezett rizs csirkével vagy báránnyal főzve
- Fi Ga’atah vagy Taht Al Aysh: paradicsommal, burgonyával és padlizsánnal főtt rizs.
- Machboos: egy tál készült birka , csirke , vagy hal kíséretében több illatos rizst, hogy már főtt csirke / birka jól fűszerezett levest
- Mumawwash: zöld lencsével főtt rizs , száraz garnélával
- Muhammar: egy másik rizses étel, datolyával vagy cukorral, Bahrein egyik legjellegzetesebb rizses étele, amelyet mindig sült halakkal, különösen Bahrein hálóival szolgálnak fel.
- A nemzeti ital a Qahwah, míg a teát vendéglátás céljából fogyasztják. Egyéb népszerű italok közé tartozik a labán (egyfajta sós író ), a joghurtitalok, a Sharbat (édes italok), például a Rose Sharbat vagy a Rose with Milk, valamint az üdítők.
- Imádnivaló desszert a Ghuraiba süti lisztből, vajból, porcukorból és kardamomból, a Khabeesa (lisztből és olajból készült édesség),
khanfaroosh (melasz vagy tej felhasználásával készített sült desszert, amelyet általában a reggeli reggelinél szolgálnak fel egy csésze tea vagy kávé mellett) és a zalabia (szirupban áztatott sült tészta)