Egyes nagyvárosok belvárosában – például Amszterdamban -, küzdenek az Airbnb ellen, és korlátozni akarják a rövid távú lakáskiadást, ám még ez a kis bökkenő sem tehet keresztbe a cégnek. Sőt, az elmúlt hetekben kapott szárnyra a hír, miszerint soha nem látott növekedés jöhet. Igen, az Egyesült Államokból érkező foglalások száma már az év első három hónapjában meghaladta a járvány előtti szintet, de a francia és a brit piac is folyamatosan élénkül. Úgy tartják, az eddigi lezárás megtette a hatását: az utazási kedv korábban soha nem látott növekedése valószínűsíthető, az emberek pedig előszeretettel választják ezt a szállásformát.
De mi a helyzet itthon?
Bérbeadókat kérdeztünk, hogy felmérjük, miként alakult a tavaly nyári szezon, és mire számítanak az idén.
Egyikük még 2017-ben kezdte a rövid távú lakáskiadást, két lakást adott ki a fővárosban, Budán. A járványhelyzet előtt túlnyomó többségben a külföldön lakó, Magyarországra hazalátogató személyek éltek a lehetőséggel, hogy rövid távra kivegyék a lakását.
– Esküvőkre jöttek, vagy azért, hogy meglátogassák a szüleiket, de nem ritkán csak a honvágy hajtotta őket Budapestre. Volt olyan idős, amerikai magyar, aki a gyerekkora színhelyeit akarta végigjárni. Emellett gyakran érkeztek külföldi vendégek is, őket az egészségturizmus (például fogászati kezelés), konferenciák és workshopok vonzották ide. Csak ezután jöttek a sorrendben a vidéki magyarok, akik egyszerűen kirándulni, nézelődni akartak a fővárosban, esetleg valamilyen rendezvényre látogattak el – fogalmazott az egyik bérbeadó, aki név nélkül nyilatkozott a Startlapnak. Hozzátette: a legnépszerűbb, legfelkapottabb időszakaszok egyértelműen tavasztól őszig tartottak, azon belül a hétvégék, illetve az ünnepek, nagyszabású rendezvények voltak.
Az augusztus 20-i, illetve a december 31-i dátumokat mindig is hónapokkal előre lefoglalták – ilyenkor az árak többszöröséért is elkeltek az apartmanok. A kihasználtság az ismertségük fényében évről évre növekedett, de a lakások forgalma még így is jóval szerényebb volt a város legfrekventáltabb részein lévő(pl. Bazilika, Váci utca) apartmanokhoz képest.
A vírus azonban súlyos csapást mért a lakáskiadásra is. Sokan – köztük a megkérdezett bérbeadó is – arra kényszerült, hogy vendégek hiányában váltson.
– Egyértelműen a pandémia hatására hagytam abba a vállalkozást, hiszen márciustól nem jött új vendég, és ebből kifolyólag bevételem sem volt. Az utolsó francia vendég pánikszerűen távozott márciusban, és legközelebb csak idén nyáron kezdtek érdeklődni a lakás iránt, de most is csak elenyészve, kis számban… Természetesen kiadtam hosszú távra, és értesítettem az önkormányzatot is erről. Még meggondolom, mi legyen a lakás sorsa a jövőben, de jelenleg nem merek újranyitni, a hosszú távú kiadás biztonságosabbnak tűnik – folytatta. A tapasztalatai szerint jelenleg a fővárosi helyett a vidéki nyaralók a kelendőbbek, de ott is a belföldi turizmus az erős. Az emberek többsége még nem mer külföldre utazni, inkább a lakóhelyükhöz közeli, belföldi desztinációkat választják. És hogyan tekint a jövőre?
– Egyelőre csak figyelem a turizmus alakulását, aztán majd meglátjuk. Úgy gondolom, hogy az Airbnb egy remek piaci rést jelentett a vállalkozók számára, hiszen van az a jelentős számú vendégréteg, aki nem szereti a szállodákat és a minibárt, helyette inkább főz egyet az apartmanban, és saját lakásaként használja a szálláshelyet. Éppen ezért biztos vagyok benne, hogy ez a piac is magához tér 1-2 éven belül és újra fellendül – zárta.
Itt nem okozott csalódást a tavalyi nyár
Ugyancsak 2017-ben adta ki a lakását a másik megkérdezett bérbeadónk: akkor még Budapesten, a volt lakását ajánlotta, jelenleg pedig egy vidéki faluban, Zebegényben kínál ingatlant. Akkoriban a fővárosban szinte kizárólag külföldi vendégei voltak, a vidéki ingatlan kiadását pedig éppen a pandémia kitörésekor kezdte. Úgy véli, a magyarok körében csak egy szűk réteg számára elképzelhető az Airbnb mint szállásforma, méghozzá azok számára, akik kötetlenebben szeretik eltölteni a szabadidejüket. Mindkét ingatlan esetében folyamatos (volt) a töltöttség, aztán berobbant a koronavírus… Sokan a hosszú távra váltottak, ő is rövidebb, hosszabb időre kiadta a lakást.
– Kiadtam a pandémia különböző hullámai alatt hosszabb időre a zebegényi ingatlant, 2-3 hónapra is akár. Sosem volt üres járatom, csak ha én alakítottam úgy. A tavalyi nyár a vártnál is jobban alakult, szeretik és szerették a házat a vendégek, és szájról szájra járt a jó hírünk – mesélte.
Sőt, ha fellendül a turizmus, akkor azt is elképzelhetőnek tartja, hogy idővel egy másik házra is szert tegyen.
Jó hír, hogy az idei nyár is ígéretesnek tűnik:
– Teltház van, már április óta foglalt minden hetünk – a hétköznapok is – októberig. Persze előfordul lemondás, de azt is fel tudjuk tölteni mindig. Nekem nagyon pozitív tapasztalataim vannak az Airbnb-vel több szempontból is. Az összes foglalási portál közül ezzel az eggyel tervezem együtt dolgozni a jövőben is.
A járvány miatt bevezetett COVID-19 protokollra is kitért:
– Mindig figyeltem a COVID-19 protokollt az Airbnb-n, és minden módosítást elvégeztem, kivéve az elsősegély dobozt, ezt most szeretném pótolni. Igazából nem ők jönnek ellenőrizni, hanem megbíznak benned és az alapján kapsz egy online tanúsítványt – mondta.
Egy szoba is kelendő
Egy harmadik megkérdezett, Zoltán a Sashegyen lévő lakásának az egyik szobáját adta ki rövid távra, amikor éppen nem élt ott, akkor az egész ingatlant. Kezdetben vonakodott az Airnb-től, ám egy barátjától megtudta: csupán egy szobát vagy kanapét is ki lehet adni, így évekkel ezelőtt belevágott.
– A célcsoportom a külföldi turisták voltak, fiatalok a 20-as, 30-as éveikben – ritkán voltak idősebbek is. Ők mind szerettek úgy utazni, hogy közben ismerkednek a helyiekkel, több benyomást szereznek bennfentesektől, szóval volt igényük a kapcsolódásra. Mivel a budai oldalon van az ingatlan, így megúsztam a bulizós arcokat, leginkább legjobb barátnők jöttek, párok vagy anya-lánya – kezdi a bérbeadó. Mivel Budapest a pandémia előtt minden évszakban nagyszerű lehetőség volt, így jöttek is a turisták – mondhatni, megállás nélkül.
– Csak rajtam múlt, mennyiben limitálom, hogy hányan, milyen időszakra jöhetnek. Általában 90%-os kihasználtsággal tudott működni, ha én nem korlátoztam le. Folyamatos foglalások voltak télen-nyáron, a csúcsszezon annyiból érződött, hogy a tavaszi, nyári, őszi időpontok fél évre előre betáblázódtak A tél rizikósabb volt, hiszen nem láttam előre, hányan jönnek, de idővel azok is befoglalódtak.
Ez így ment évekig, mígnem a koronavírus felforgatta a jól megszokott rendszert. Zoltán elmondása szerint a tavaly nyári nyitás alatt jött egy-két külföldi vendég, de persze töredéke volt annak, mint előtte.
– A lezárások alatt teljes leállás volt, de nem fogadtam be lakótársat, inkább kihasználtam az időt. Egy ideig készenlétben voltam, de nagy terveket nem szövögettem. Pár hónap elteltével újra lehetőség nyílt, hogy jöhetnek a turisták, aztán megint bezártunk. Szerintem hosszú távra ki fogom adni a lakást, mert rengeteg meló vendégeket fogadni, rendelkezésre állni, előkészülni, megvárni, elmagyarázni – minden szépsége megvan, szerettem, élveztem, de váltani fogok. Kiköltöztem vidékre, így az egész lakást ki tudom adni hosszú távra. A levegőben volt, hogy szigorítanak, korlátozzák a rövid távú lakáskiadást – ez is elvette a kedvemet. Emellett bonyolult a bürokratikus része, sok helyre kell jelenteni dolgokat, építményadót kell fizetni akkor is, ha semennyi bevétel nem származik belőle. Úgy döntöttem, nekem ez így már nem éri meg – zárta.
Korlátozások itthon
Az Index információi szerint a pandémia alatt a korábban 15-16 ezerre tehető magánszálláshely több mint fele eltűnt a piacról, és egyelőre kérdéses, hogy a hosszabb távú lakáskiadásba mentek át a tulajdonosok átmenetileg, vagy pedig végleg felhagytak a rövid távú lakáskiadással. Az Eb, a Forma–1-es Magyar Nagydíj és az Eucharisztikus Világtalálkozó talán több Airbnb-ben megszálló külföldit csalogat Budapestre, ám számítanak arra, hogy az érkezők többsége autóval, vonattal jön, így elsősorban azok a szálláshelyek lesznek előnyben, melyek parkolóval is rendelkeznek. Emellett a vendégek csak a rugalmas lemondási idejű szállásokat keresik, ami miatt a szállásadók számára is tervezhetetlen a szezon.
A legálisan működő szállásoknál szeptembertől egy okmányolvasó berendezéssel kell teljesíteni az adatszolgáltatást, ami 250–350 ezer forintos beruházás, és a tulajdonos személyes jelenlétét igényli minden érkező vendég bejelentkezésekor.
Júliustól a most megkötött megállapodás értelmében az Airbnb szedi be a pozsonyi turisztikai szállásadót, és azt közvetlenül Pozsony városába utalja át a házigazdák nevében, és a szállásközvetítő platform Prágával és Budapesttel is szeretne hasonló megállapodást kötni, aminek következtében akár 20 százalékkal is emelkedhetne az önkormányzatok idegenforgalmiadó-bevétele – ez persze még a jövő zenéje, ugyanis a Fővárosi Önkormányzat szerint törvénymódosítás kellene ahhoz, hogy a lakástulajdonos helyett maga a szállásközvetítő platform szedje be az idegenforgalmi adót, hogy aztán továbbítsa a fővárosnak vagy a kerületeknek. A főváros javasolja továbbá, hogy aki életvitelszerűen az időszakosan kiadott lakásban lakik, annak nem korlátoznák a rövid távú lakáskiadást, ám ha nem lakik az ingatlanban a tulajdonos, akkor bevezetnék, hogy ne lehessen egész évben kiadni. Erre azért van szükség, mert az elmúlt években hozzájárult az albérletárak jelentős növekedéséhez és a lakhatási szegénység súlyosbodásához – írja az Infostart.