1. Várak és kastélyok
A székesfehérvári Mária-völgyben található az örök szerelem szimbólumaként és a székesfehérvári Tádzs Mahalként emlegetett Bory-vár, aminek Európa-szerte nagy híre van. Kezdetben még csak egy borospince állt a telken, amit 1912-t követően toldozott-foltozott otthonná Bory Jenő, a vár építésének csak az első világháború után kezdett neki. A történet szerint 40 nyáron keresztül dolgozott, munkájával emléket emelve a hitvesi szeretetnek és művészi álmainak – ha már művészet, a várat benépesítette a kortárs művészek, valamint Bory saját, és a felesége műalkotásai is.
A Százoszlopos udvar árkádja alatt látható gipsz szobrok eredeti változatai az ország különböző településein ma is megtalálhatóak, bronzba öntve vagy márványba faragva. Az udvar hátsó részén, a Kápolnában a Hitvesi szeretet szobra várja a látogatókat.
Aki odalátogat, bejárhatja az Alsókertet, a rózsakertet és a művészgalériát, az Elefántkertet, ami a nevét az árkádjai alatt egy gömbön álló, a várat a hátán tartó elefántról kapta, de a képtárak és a Százoszlopos udvar is kihagyhatatlan.
Említésre méltó a Csalapusztán álló az 1878-ban, neoreneszánsz stílusban emelt Kégl-kastély, amit Kégl György földbirtokos megbízásából, Hauszmann Alajos tervei alapján építettek. Az idő múlása, a második világháború, az épület kórházként, majd mezőgazdasági célokra történő használása jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az állapota leromoljon. A műemléki védelem alatt álló kastély jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható. Az előbb említettektől nem messze található a Simay–Holczer-kastély (egyesek Kisfaludi kastélynak emlegetik), amit az az 1900-as években építették, romantikus stílusban. 1945 után termelőszövetkezeti tulajdonba kerül, parkját ekkor számolták fel. A kastély utolsó tulajdonosa Simay Lajos volt, aki Ausztriába menekült a háborút követő üldöztetések elől, feleségét, Rezi Rózsát hátrahagyva, akit az ÁVH-sok elfogtak, és vagyonától megfosztva válásra kényszerítettek. Simay Lajos vissza akarta igényelni az államtól kastélyát, és egyéb elvett ingatlanait, de azok igazolására nem tudott felmutatni hivatalos iratokat, mivel feleségétől azokat elkobozták annak idején. Egyre-másra jöttek a vevők, akiket vagy a katonai temetővel járó kötelezettségek, vagy a közeli sertéstelep bűze, vagy más eltántorított; jelenleg az épület üresen áll.
Ha maradnánk a várak és kastélyok vonalán, akkor Székesfehérvárról elindulva, csillagtúraszerűen megcsodálhatók több mint harminc főúri épület évszázados falai, köztük a csákvári Esterházy-kastély, a dégi Festetics-kastély az ország legnagyobb angolparkjával, a nádasdladányi Nádasdy-kastély, mely Magyarország egyetlen Tudor-stílusban épült romantikus kastélya, a szintén romantikus martonvásári Brunszvik-kastély, Beethoven egykori lakhelye, vagy az alcsútdobozi Habsburg-kastély maradványai is. Nem lehet szó nélkül elmenni a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély mellett sem, melyet a család leszármazottai felújítottak, benne kiállítást, szállodát és éttermet is üzemeltetnek, mellette színvonalas programokon idézik a látogatók elé az egykori kastélybeli életet – írja a Székesfehérvár Turizmus.
A romok kedvelői egy valódi kuriózumot, egy nemzeti emlékhelyet is meglátogathatnak, méghozzá a Koronázó Bazilika Romkertjét. A főtér keleti szélén, a püspökség telke mellett húzódó romterület a középkori Magyarország legfontosabb templomának, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrzi. 38 magyar királyt koronáztak meg, és 15-öt temettek el itt – köztük magát a Szent Istvánt.
2. A Városház tér
Egymás szomszédságában van a város két legfontosabb tere, a Koronázó és a Városház tér. Míg az előbbinél a már említett Romkert található, az utóbbi további kihagyhatatlan látnivalókat mutat. A Városház tér bejárására érdemes szánni egy kis időt, ugyanis az Óváros középpontjában elhelyezkedő, L alakú tér a magyarországi barokk egyik legnagyszerűbb lelőhelye. Közepén a Fehérvári jog, közismertebb nevén az Országalma, egy vörösmárvány díszkút áll, de ajánlott elveszni a Püspöki palota, a Szent Imre-templom és ferences rendház, a Hiemer-ház, a Hermann László Zeneiskola épületének apró részleteiben is; a Városházán kiállított Szent Korona másolata pedig egészen közelről megcsodálható.
Néhány perc sétára, a Kossuth utcában az Órajáték, melynek figurái a magyar történelem legendás királyait és jól ismert alakjait ábrázolják. A történelmi alakok először délelőtt tíz órakor, és azt követően kétóránként jelennek meg zenei kísérettel. Ezt követően megmártózhatsz a már nyitva lévő Árpád Fürdőben vagy a Csitáry G. Emil Uszoda és Strandfürdőben.
A város érdekes nevezetessége évről-évre megújuló virágkertészeti alkotás, mely tavasztól őszig mutatja a pontos időt – ez az Országzászló téren található.
A város fő látnivalóit a kisvonat segítségével még könnyebben felfedezheted: ez a szokásos menetrendje szerint 10 – 18 óra között óránként indul az Országalmától, de a menetrend ettől esetenként eltérhet, érdemes a Tourinform irodánál érdeklődni előzetesen!
3. Skanzen Palotavárosi Emlékek
A számtalan múzeum és emlékmű mindegyikét érdemes felkeresni (ezekből a cikk elején található térképen többet is megjelöltünk), azonban egyet külön kiemelnénk, ez pedig a tízemeletes panelházak tövében húzódó, a 80-as évek óta skanzenként megőrzött kis utcácska. A területet korábban iparosok, kézművesek lakták, manapság ez idézi meg a régi idők hangulatát. Csikós Danica háza a legtipikusabb szerb földműves ház, amely teljes mértékben őrzi eredeti berendezését, a hátsó szobában látható kiállítás pedig a Palotaváros egykori társadalmát, életmódját idézi fel. A különböző kézműves és iparos mesterségeket is megismerheted, és a legendás kalapkészítő műhelybe is bepillanthatsz.
4. Sóstó és Csónakázó-tó
Míg a kisgyermekeseknek a Koronás parkot, Székesfehérvár történelmi játszóparkját javasoljuk, nem messze tőle romantikus kikapcsolódás vár a szerelmesekre, vagy éppen egy hatalmas kaland a baráti társaságokra, a vállalkozó szelleműekre. Az egykori Vidámparki csónakázó- és horgásztó az 1960-as, 70-es években épült mesterséges tóként, az építéskor kitermelt földből egy szigetet is létrehoztak, ahol ma egy kortárs műalkotást találunk. Az elmúlt években megújult a tó népszerű célpont, lehet csónakázni, kenuzni és kajakozni. A Csónakázó-tó közelében lévők feltétlenül sétáljanak egyet a Zichy-ligetben, és nézzék meg a Zenepavilont.
20 000 négyzetméternyi zöldfelülettel, sétautakkal, tanösvénnyel, interaktív madárlessel, a stadion mellett kialakított pihenő- és játszótérrel csalogat Sóstó, az ott található Látogatóközpontban pedig interaktív formában mutatják be a Sóstó 200 hektáros természetvédelmi területének különleges madár- és növényvilágát. Ideális hely pihenésre, piknikezésre és túrázásra egyaránt – nagy kedvenc a stadion- és az ökotúra, míg az előbbi reflektorfényes stadiontúrákon kalauzolja az érdeklődőket, az utóbbi a természetvédelmi terület érdekességeit bemutató, tematikus túrákra invitál.
5. Túrák
A káprázatos panoráma szerelmeseinek ajánljuk, hogy járják be a környékbéli kilátókat, például a téri Széchenyi Zsigmond kilátót, a várpalotai Maderspach Viktor kilátót, a bodajki Károlyi-kilátót, a Pákozdi Arborétum kilátóját, vagy éppen a velencei Bence-hegyi kilátót. Aki biciklivel kelne útra, imádni fogja a Velencei-tó kerülő, a Csákvár-Csákberény-Várgesztes, a Vértesi “8”-as, a Székesfehérvár-Öskü-Székesfehérvár vagy a Pákozd – Ingókövek – Pátka kerékpártúrát. A lenti térképen is izgalmas tanösvényeket találsz.