10. Melbourne, Ausztrália
A bolygó másik végén a kontinensnyi ország második legnagyobb településével kezdődik a sor, ami a már említett Economist Intelligence Unit indexe (SCI) szerint évek óta az egyik legélhetőbb is (igen, az élhető és a biztonságos város fogalma nem tévesztendő össze). Bár évtizedekig vetélkedett a kormányszékhely címéért egykoron, azt mégsem sikerült megszerezni, ennek ellenére Ausztráliában a kultúra fővárosaként tartják számon.
9. Koppenhága, Dánia és Szöul, Dél-Korea
A felsorolás egyetlen döntetlen párosa már itt az elején szembejön velünk, de kezdjük először a hozzánk közelebb esővel.
Dánia helyenként már-már idilli fővárosa simán indulhatna egy elragadó településeket felsoroló listán, annyira bájos.
Ráadásként Hans Christian Andersen itt alkotta meg egykor a világirodalom legszebb meséit, amiért a hűséges lokálpatrióták a kis Hableány szoborral adtak hálát.
Szöul lakosainak száma Magyarország teljes népességével vetekszik, ugyanakkor mégsem tűnik mérhetetlennek a zsúfoltsága. Ráadásul mindez úgy, hogy rengeteg kertes házas kerülete van, és nagyon jól ötvözték a hagyományos keleti stílusú épületeket a modern építményekkel.
Temérdek jól kialakított zöldterület, és az utcákra jellemző hatalmas tisztaság nyújtja az utazók számára a biztonság érzetét.
7. Washington DC, USA
Kissé kilóg a tízes listából az amerikai főváros, mert szinte nincs olyan év, amikor ne történne több olyan súlyos bűncselekmény, ami aztán bejárja a világ híradóit. Legutóbb szeptemberben volt két, halálos áldozatokat is követelő lövöldözés.
6. Toronto, Kanada
Az 1834-es alapítása óta az észak-amerikai ország multikulturális és kozmopolita központjaként tartják számon, ahol több tucat náció él egymással békés egyetértésben.
Toronto egy főre jutó GDP-je alapján a földrész egyik legnagyobb városi gazdaságával rendelkezik, ezáltal rengeteg pénz jut a megfelelő közbiztonság kialakítására.
5. Sydney, Ausztrália
Sydney, amit a magyarok egy része a távoli ország fővárosának hisz, annyira ez van a kirakatban. Egy picit azért van valami benne, mert egykor Melbourne-nel vetekedett ezért a megtisztelő címért, aztán végül Canberra lett a befutó. De ez nem von le semmit Sydney értékéből, hiszen ha Ausztráliáról van szó, akkor a város legendás operaháza ugrik be legtöbbünknek, a háttérben a Harbour Bridge ívre hajlított szerkezetével.
4. Amszterdam, Hollandia
Európa ötödik legnagyobb kikötőjével, és a földkerekség legrégebbi tőzsdéjével rendelkező Amszterdam arculatát főként páratlan csatornahálózata határozza meg.
A liberalizmusáról ismert város hétköznapi nyugalommal tolerálja a vörös lámpást negyedet, illetve a coffeeshopok világát.
3. Oszaka, Japán
Az ország kereskedelmi fellegvárának tartott, 2,7 milliós népességgel rendelkező városa akkora agglomerációval bír, hogy nappal, munkaidőben csaknem egymillió fővel növekszik a populációja (az elővárosokkal együtt egyébként a Föld egyik legnagyobb városa, a BBC listája szerint egyben az ötödik legdrágább is).
2. Szingapúr
A városállamban szinte minden utazóra óriási hatással vannak a patika tisztaságú terek és utcák. Itt a legkisebb szemetelésnek vagy akár egy cigarettacsikk eldobásának is keményebb pénzbírság lehet a következménye.
1992 óta pedig nem lehet rágót kapni egyetlen üzletben sem, így sehol sem találkozhatunk az aszfalton nyomaival. Mindez Li Kuang-jao egykori miniszterelnöknek köszönhető, aki szinte vallássá emelte a tisztaságot, Szingapúrt pedig globális kereskedelmi és pénzügyi központtá tette.
1. Tokió, Japán
A mindenkori biztonsági listák egyik éllovasa, ahogyan a világ legdrágább települése címét is rendszeresen elnyeri. Az elővárosokkal együtt a bolygó jelenlegi legnépesebb metropolisza. A zsúfoltság ellenére a tömegközlekedéshez órát lehet igazítani, az egész várost behálózó működése pedig már évtizedek óta legendás hírű.