Augusztusban Nepál megkezdte az engedélyek kiadását azoknak, akik a Mount Everestet és más hegységeket akarnak megmászni az őszi mászási szezonban, ami szeptembertől novemberig tart. Augusztus 17-től újraindultak a nemzetközi járatok, a szállodák és az éttermek is megnyíltak. A világjárvány közepette az országba belépő kiválasztott hegymászók első csoportjának sikere után a nepáli kormány a múlt hónapban bejelentette: újra lehetőséget ad az összes képesített hegymászónak és túrázónak, és már most kiadja az engedélyeket a tavaszi szezonra – írja a Lonely Planet. A belépés azonban nem gyerekjáték: a látogatóknak előzetes jóváhagyást kell kérniük, meg kell adniuk útvonaluk részleteit és ott be kell bizonyítaniuk, hogy engedélyt kaptak a Nepálba történő utazásra.
Nem engednek be bárkit
Ahogy a világ más részein, úgy Nepálban is tombol a koronavírus, a tisztviselők pedig nem akarnak kockáztatni azzal, hogy bárkit beengednek. “Nem nyitjuk meg az országot minden látogató előtt, csak olyan hegymászókat és túrázókat engedünk be, akik megkapták az előzetes engedélyt” – mondta Rudra Singh Tamang, a nepáli Idegenforgalmi Főosztály főigazgatója, hozzátéve: “Olyan látogatói szektor elé nyitunk, akikről tudjuk, hogy kezelni tudjuk őket.”
További feltétel, hogy a látogatóknak be kell mutatniuk a negatív COVID-19 tesztet, meg kell kötniük a COVID-19 kezelést fedező egészségbiztosítást (ami legalább 5000 USD fedezetet nyújt), egy hétig tartó karanténon kell átesniük egy katmandui szállodában, és újabb tesztet kell lefolytatniuk, mielőtt elindulnának a hegyekbe. Azok, akik hajlandók és képesek megfelelni az irányelveknek, nagy kalandban fognak részesülni.
Életcél lett a Mount Everest megmászása
A világ 14 legmagasabb csúcsából nyolc Nepálban található, ezek az Everest, Kancsendzönga, Lhotse, Makalu, Cso-Oju, Dhaulagiri, Manaszlu és az Annapurna. A Mount Everest az 1920-as évek óta tartja lázban a mászókat, ekkortól kezdődtek ugyanis az expecíciók, Edmund Hillary brit hegymászó és Tenzing Norgay serpa jutottak fel a csúcsra 1953-ban. Azóta több tízezer ember indul útnak, hogy meghódítsák a Csomolungmát – vagy legalábbis egy szakaszát. Erre keményen edzenek, és hatalmas áldozatokat hoznak, ugyanis a mászás nem kis kihívás.