Eddig fokozott belépési állapot-szűrést végeztek a Kínából (Hongkong és Makaó kivételével), Iránból, a schengeni térségből, az Egyesült Királyságból, az Írországból vagy Brazíliából érkező vagy ott a közelmúltban tartózkodók esetében, azonban az új stratégia az utazás és az egyéni utasok folytonosságára összpontosít, beleértve az indulás előtti és az érkezés utáni oktatást, a betegségre adott válaszokat és a nemzetközi partnerekkel folytatott lehetséges tesztelési keretrendszer kidolgozására irányuló erőfeszítéseket – írja a Lonely Planet.
Az Amerikai Járványvédelmi Központ (CDC) szerint ez a stratégia összhangban áll a járvány jelenlegi szakaszával.
“Jobban megértettük a COVID-19 átvitelét, hogy a tüneteken alapuló szűrés hatékonysága korlátozott, mivel a COVID-19-ben szenvedő embereknek a szűrés idején nem feltétlenül vannak tüneteik, mint a láz, vagy csak nagyon enyhék. A vírus átterjedhet olyan utasoktól, akiknek nincsenek tüneteik vagy akiknél még nem jelentkeztek a fertőzés tünetei. Ezért a CDC megváltoztatja stratégiáját, és más közegészségügyi intézkedéseket helyez előtérbe az utazással összefüggő betegségek terjedésének kockázatának csökkentése érdekében” – közölték.
Adadtgyűjtés és edukáció
Szeptember 14-től kezdik a programot az egyes utasokra összpontosítva. Ez magában foglalja az indulás előtti, repülés közbeni és érkezés utáni egészségügyi oktatást az utasok számára, valamint a repülőtereken történő határozott reagálást a betegekkel szemben. Az utasoktól származó kapcsolattartási információk önkéntes gyűjtésére elektronikus eszközöket használnak, hogy elkerülje a kézi adatgyűjtéssel járó hosszú sorokat és késéseket.
Más erőfeszítések a vírus egyik helyről a másikra történő áthurcolásának csökkentésére irányuló lehetséges tesztekre összpontosítanak, valamint országspecifikus kockázatértékelésekre, amelyek segítik az utasokat az utazási kockázattal kapcsolatos megalapozott döntések meghozatalában. A CDC emellett fokozottabb oktatást kíván biztosítani a közlekedési ágazatban, a kikötőknél dolgozóknak a betegség felismerésének érdekében, valamint az utasoknak az önellenőrzéssel és a mások védelmére vonatkozó óvintézkedésekkel kapcsolatban.
Mindeközben a Konzuli Szolgálat véleménye: “Javasoljuk hogy a repülőjegyek árának csökkenése ellenére mindenki nagyon alaposan fontolja meg a hosszú távú utazást. Amennyiben halaszthatatlan feladata van, feltétlenül rendelkezzen a koronavírus miatti kórházi tartózkodást fedező biztosítással, mert a kezelés az Egyesült Államokban nagyon magas összegekre is rúghat, valamint mindenképpen legyen annyi tartaléka, amennyivel egy hosszabb karantén költségeit állni tudja.”