A Balaton, a Tisza-tó, az Orfűi-tó és a Velencei-tó a legtöbbünk tudatában élénken él, így ha fürdőzésre kerül sor, akkor általában ezen helyek valamelyikén kötünk ki. Ám nem csak ez a négy fürdőtó van az országban, ahova érdemes ellátogatni. Vannak kisebb, csendesebb, kevésbé zsúfolt – vagy éppen olcsóbb – strandok is, amiknek a bakancslistán a helyük!
1. Deseda tó
Kaposvártól északra található Magyarország leghosszabb mesterséges tava, a Deseda – eredetileg árvíztározóként hozták létre. 8 kilométer hosszú, a déli részeken a 3–3,5 méter, míg más részein (különösen a 67-es úttól északra) mindössze 1 méter körüli a víz mélysége. Körbeveszik izgalmas túraútvonalak, amiket akár kerékpárral is meg lehet tenni, de nem szűkölködik a vízi sportokból sem – 2018 tavaszán a tó déli végénél wakeboardpálya is nyílt.
2. Szelidi-tó
A Bács-Kiskun megyeiek “Balatona” 5 kilométer hosszú, 150-200 méter széles, 3-4 méter mély, vízfelülete megközelítőleg 80 hektár, ezzel hazánk ötödik legnagyobb természetes tava, melynek vize nyáron akár 28°C-ra is felmelegedhet. További előnye, hogy gyógyhatású (igaz, még nem minősített gyógyvíz): a talajból sok nátrium-magnézium-karbonát és nátrium-jodid oldódik ki, amit idegrendszeri, hormonális és reumatikus bántalmak kezelésére javasolnak; a víz szagtalan.
3. Sóstó
A Nyíregyházán található tavat már Mátyás király korában is ismerték Igrice néven, ráadásul gyógyerőt tulajdonítottak neki. A gyógyvízzé minősített, sok oldott sót tartalmazó nátrium-kloridos termálvíz alkalmas gerincbetegségek, reumatikus, mozgásszervi és nőgyógyászati panaszok enyhítésére, rehabilitáció és utókezelés esetén. Egyik oldalán büfék, éttermek várják az éhes fürdőzőket, a másik oldalát pedig nádas öleli körbe.
4. Arlói-tó
Talán az ország egyik legkülönlegesebb tava az arlói, ugyanis suvadással, azaz földcsuszamlással keletkezett – Európában még egy ilyen módon keletkezett tó található, az pedig a romániai Gyilkos-tó. 10 hektáros vízfelszín, horgászparadicsom és kemping is várja a kirándulni vágyókat, akik a zöldellő hegyek-dombok között pancsolhatnak.
5. Szálkai-tó
Szekszárd közelében lévő Szálka falu mesterséges tava, amit egy völgy elzárásával alakítottak az 1978-ban. A tó legmélyebb pontja a strand területén 2 méter, így ideális azoknak, akik tartanak a mélységtől, ám az úszás mellett másra is van lehetőség, például horgászatra, csónakázásra, vízibiciklizésre. Szigorúan a felnőtteknek említjük, hogy híres a Szekszárdi Borvidék, így erősen ajánlott felkeresni a környékbeli pincészeteket.
6. Vadása-tó
Az Őrség és Hegyhátszentjakab nevezetessége a Vadása-tó, amit a Vadása-völgyben, a Vadása patak vízének felhasználásával 1968-ban kezdtek kiépíteni. A 200 méter széles, 350 méter hosszú tó vizét 12 forrás táplálja, a kirándulók kedvelt helye. Egyébként két tóból áll: a kisebb vízfelületű, újabb a vadregényes, sűrű erdő közepén fekszik, vízéből tuskók állnak ki, horgászok közkedvelt helye – írja a vadasa.hu, míg a nagyobbik tó partja a nyaralóké, strandolóké.
7. Gébárti-tó
Két patak felduzzasztásával létrehozott mesterséges, patkó alakú zalaegerszegi tó 0,5-3, a középső része a gátnál 8-10 méter mély. Parkosított környezete kellemes kikapcsolódási lehetőséget kínál a fürdőzők, vízisportot kedvelők, valamint a horgászok számára. A tó körüli területen sétautak vezetnek, félszigetén szabadtéri strand található, déli csücskébenpedig Kézművesek Háza található.
8. Dorgói-tó
Dorgói-tó a Tokaj-Hegyalja kapujában, Mád, Mezőzombor és Bodrogkeresztúr között, a Dorgó-völgyben található mesterséges tó, amit a Harcsakút forrás vizéből duzzasztottak fel.
Bortónak is nevezik, mert régebben a szőlő öntözésére használták vízét.
Ma már kellemes üdülőterület füves stranddal, a fáradt fürdőzők pedig a közeli pincékben finom borokat kóstolhatnak a nap levezetéseként.
9. Kotró
Az ország egyik legtisztább vizű tava, a Somogy megyei Gyékényes melletti kavicsbányatavak közül a legnagyobb. 320 hektár területű, legmélyebb pontja 12 méter körül van. Kisebb-nagyobb félszigetei is vannak, északkeleti részén ma is folyik a kavicsbányászat. Számos üdülőház épült fel körülötte, búvárbázissal is rendelkezik – több motorcsónak, autó, vízibicikli roncsát is elhelyeztek a tó fenekén a merülés izgalmának fokozásáért -, príma horgászhely.
10. Öreg-tó
Tata városában található a mesterséges eredetű Öreg-tó, az ország legrégebbi halastava, amit még a honfoglalás előtt készülítettek egy völgyzárógát segítségével. A haltárolás mellett a vár védelmét is szolgálta, folyamatosan bővítették, mígnem napjainkra kellemes hangulatú üdülőhely lett, tele éttermekkel, kávézókkal. A strandolás mellett egyéb izgalmas tevékenységeket is végezni lehet, mondjuk kajakozás, csónakázás, szörfözés, vitorlázás.