Rendelj hazait, kóstold meg a világot: 8 nemzet konyhájával a Föld körül Steiner Kristóffal
Első, szerelmemmel és sous-chefemmel közös szakácskönyvünkben, a Határtalan házikonyhában éppen ezért egy teljes fejezetet dedikáltunk a kajakölteményeknek, amelyek különféle nemzetek konyhái kínálnak nekünk, növényevőknek. Tisztelettel és szeretettel adózunk azoknak a vendéglátóipari egységeknek, akik a koronavírus-járvány idején is talpon maradnak, és mindent kockára tesznek, hogy kiszolgáljanak minket, akkor is, ha csak házhozszállítást vállalhatnak.
Éppen ezért blogunk, a #CookOuting hasábjain hétről hétre bemutatjuk azokat, akik szeretettel és mennyei finomságokkal várnak minket kedvenc éttermeinkben világszerte és most, a második lockdown idején itt, Görögországban, Methana félszigetén, ahol 2019 tavasza óta élünk és vendéglátunk – személyes főzőkurzusok és gasztroséták során. A görög konyha “véletlenül vegán” fogásait alaposan kivesézzük már YouTube sorozatunkban, a Nimi and Krisóf’s Kitchen in Greece-ben – így most lássuk, melyik nemzet konyhája, milyen tradicionálisan növényi alapú csudákkal kényeztet. A gasztro-körutazást pedig saját készítésű fogásokkal, saját receptek nyomán főzött finomságokkal illusztrálom – melyeket az egyes nemzetek konyhái inspiráltak.
E lajstrom láttán még a legkevésbé vegánbarát ország konyhájával ismerkedve is bármelyik vegán érezheti magát úgy, mint Scarlett O’Hara az Elfújta a szélben, amikor elkiáltotta magát: „Soha többé nem fogok éhezni!”
1. Olasz meló
A pizza sajt nélkül is pizza, mi több, a klasszikus marinarát kizárólag paradicsomszószból, fokhagymából és oregánóból kutyulják. És ha már a pizzákkal kapcsolatos sztereotípiáknál tartunk, az ananász valóban nem, ám a krumpli annál inkább való pizzára: a rozmaringgal fűszerezett pizza con patate tradicionálisan szintén sajtmentesen készül. A mi kedvencünk a napolitana pizza már-már feketére égett buborékokkal és pettyekkel ékes szegéllyel.
A kedvenc nápolyi pizzáink Budapesten: IGEN pizzéria, Digó pizza, Belli di Mamma pizza.
2. Amerikai pite
Igen, bármily szürreálisan hangozzék is, az amcsi piték java része véletlenül vegán. Steakhouse-okban bárki rárepülhet a sült krumpli megannyi változatára – a mi kedvencünk a fokhagymás, vaskosabb szeletekre vágott „wedges”-, burgerbárokban pedig manapság – a Beyond Meat és az Impossible Burger térhódítása után – már szinte mindenhol kapható veggie burger, amit gluténmentesen falatozók kérhetnek zsemle helyett salátába csomagolva.
A kedvenc pitéink Budapesten: sPIEcy Pie Boutique, a kedvenc burgereink: Burger Market – itt két saját kreációmmal, a Beyond Burgerrel és a Middle East Burgerrel is találkozhatsz.
3. Libanoni falafelfaloda
Bár a Közel-Kelet összes országának konyháját imádjuk, csodáljuk és faljuk, az igazság az, hogy a libanoniaknál senki sem készít ropogósabb falafelt, krémesebb baba ganousht, a fatoush salátájuk pirított pita nélkül is egyenesen a mennyekig repít, a tabuléjük, vagyis a bulgurral és apróra nyesett zöldségekkel készülő salijuk pedig nemcsak mennyei, de elképesztően laktató is. És persze ott van minden ételek legkirályabbika, a humusz is – amely Libanonban is otthon van, a Közel-kelet megannyi országa mellett.
A kedvenc libanoni, és Libanon-inspirálta éttermeink Budapesten: Leila’s Lebanese, és 100% vegán testvér éttermük, a Tahina Bite.
4. Humuszmánia – Izrael, Ciszjordánia és Palesztina
Tel-Aviv–Jaffa örökre egyik hazánk marad, bárhová sodorjon is minket a szél – vagy állandóan új kalandra és új ízekre éhező lelkünk. Korábbi otthonunkban olyan könnyű vegánnak lenni, mint lélegezni: a Fehér Város lakosságának közel 20%-a él növényi étrenden. A trendi vegán bisztrók világából kilépve a libanoni konyhából már ismerős közel-keleti fogások közül is bőséggel válogathatunk. Kétség sem férhet hozzá, hogy nem véletlenül a humusz, azaz a millió különféle változatban kínált csicseriborsó- és tahinikrém a legismertebb közülük. A helyiek „lecsóját”, a shakshukát bárhol kérhetjük tojásmentesen is.
A kedvenc Tel Aviv inspirálta fogásainkat a TLV Eatery készíti, az abszolút kedvenc közel-keleti fúziós konyhánk a városban a Dobrumba.
5. Namasté India
A dahl, azaz indiai lencseleves bármely változatáért megveszek – különösen, ha Londonban élő, bangladesi származású barátnőnk, Sabina készíti.
A chana masala (curryszószban főtt csicseriborsó) állandó vendég az asztalunkon, kukorica rajongóként pedig a legnagyobb kedvencem a palak paneer sajt helyett kukoricával.
Oda meg vissza vagyok a ropogós hagymabádzsiért és zöldségpakoráért is, és szintén vegán, bár nem gluténmentes rokonáért, a szamószáért. És ha már a búzából készülő fogásoknál tartunk, ünnepnapokon elfelezünk egy fokhagymás naant vagy aloo parathát, azaz krumplival töltött lángoslepényt is.
A kedvenc indiai éttermeink Budapesten:Taj Mahal, Pandzsab Tandor, Eurindiai konyha.
6. Thai food box
Ahogy Maggie Smith mondta a Keleti nyugalom – Marigold Hotel című filmben: „Ha nem tudom kiejteni, nem akarom megenni” – pedig az olyan kacifántos nevek, mint a kaeng khiao wan, valójában egy egyszerű zöld curryt takarnak. A Harry Potter-féle bűbájnak is beillő tao hoo song kreung nem más, mint egy mennyei tofus fogás, a gang jay pedig – bár egy gay felnőttfilmsztár nevét idézi – valójában zöldségcurryt jelent. Pad phak, azaz wokzöldség minden thai étteremben akad, kiadósabb változata pedig a híres-neves pad thai. A könnyedebb fogások közül kedvencünk a som tum, magyarul papajasaláta és a pad phuk tong, azaz pirított sütőtök.
A kedvenc thai éttermeink Budapesten: Padthai Wokbar, KisParázs, Krua Thai Wok és Sushi Bar.
7. Kínai nagy falat
Nimi nemcsak a hasával, de szívével-lelkével imádja a kínai konyhát: szeretett nagyija, Zsóka és ő rengetegszer lakomáztak Herzlia városka mókás nevű China Class éttermében. „Itt esett meg az utolsó közös ebédünk is – szokás szerint tavaszi tekercset mártogattunk édes-savanyú szószba, kukoricalevest kanalaztunk, szezámmaggal megszórt, rizsecetben érlelt rizstésztát faltunk, és gyömbéres sárgarépa- és káposztasalátát ropogtattunk, miközben a család többi tagjáról pletyiztünk” – meséli. Imádjuk a párolt brokkolit és a szójaszószos kung pao tofut is zöldséges rizzsel, és a kínai gőzgombócokat zöldségekkel megtömve.
Kedvenc kínai éttermeink: Wang Mester konyhája, Momotaro, és a 100% vegán 96ZEN büfé.
8. Dobozban az egész világ… és egy szelet Magyarország
Van, hogy úgy érezzük: hazai ízekre vágyunk, máskor a kozmopilita konyha minden színét szeretnénk egyszerre élvezni. Ilyenkor afféle fúziós éttermet választunk, melyeknek menüi gondosan és szeretettel kerültek összeállításra, szem előtt tartva a szezonalitást és a fenntarthatóságot. Bár ezeket a helyeket legalább annyira szeretjük egyedülálló hangulatukért, és a szívvel-lélekkel vendéglátó csapatért, tőlük rendelve kicsit visszareppenhetünk azokba az időkbe, amikor a barátokkal és rokonokkal ülhettük körbe az asztalt – az ismerős íz és illatkavalkád emlékeztet minket: egy nap, hamarosan újra találkozhatunk.
Kedvenc fúziós éttermeink Budapesten: Szabad Bisztró, KIOSK, Grumpy Budapest – különös tekintettel a tunki-tunki mártogatósokkal és szendvicskrémekkel készülő fogásaikra, és a Púder Bár – ahol az állandó menün figyel saját Vegán Vadon néven futó gombaragum is.
+1 Én elmentem (volna) a vásárba
Piacozni a legjobb, bárhová utazzon is az ember, lehet! Fermentált zöldségeket vásárolni kimérve a kedvesen kajabáló kofáktól, különféle ízesítésű, akár mandulával vagy csilivel töltött olajbogyót csipegetni, friss, lédús gyümölcsökbe harapni, pirított magvakat ropogtatni, és messze szálló illatokkal csábító fűszereket kóstolgatni bármely ország vásáraiban tudunk, vegánként is. A pékségekben is elcsábulhatunk – egy kemencéből épp csak kibújt cipóra vagy egy sokmagvas veknire. Ám bármennyire hiányzik a nyüzsgő vásári hangulat, elsősorban a gazdák sínylik meg, hogy a tömeg távol marad a piacokról. Segítsünk rajtuk is – és hozassuk házhoz a piacot!
Kedvenc pékségünk Budapesten a FillGood, és a gluténmentes péksüteményeket kínáló Free pékség, kedvenc zöldségeinket és Szorgos Gazda, a Zsámboki Biokert, és a LIME Király szállítja.