Kimeríthetetlen a világban fellelhető érdekes tények mennyisége. Ha imádsz utazni, és szívesen tudsz meg minél több képtelenségnek tűnő tényt a különféle országokról, akkor tetszeni fog ez a rövid kis csemegéket tartalmazó gyűjtemény.
Európában és a tengerentúlon is keresgéltünk olyan tudnivalókat, amelyeket jó eséllyel sose hallottál még.
1. Ha Angliából képeslapot küldenél…
Vigyázz, hogy a királynő arcképével ellátott bélyeget még véletlenül se fejjel lefelé ragaszd rá! (Természetesen ez nemcsak képeslapra, hanem borítékra is vonatkozik.) Gyakorlatilag illegális cselekedetnek számít ugyanis.
Korábban halálbüntetést érdemelt, aki fejjel lefelé ragasztotta fel a bélyeget.
1965-ben aztán ezt a büntetést eltörölték, ám 1998-ban előírták, hogy életfogytiglani börtönbüntetés jár érte. A törvény elvileg még azóta is érvényben van, de nem tudunk róla, hogy valakin alkalmazták volna. Mint ahogy az is vicces kérdés, mit kezdenek azzal, aki véletlenül az angol parlamentben leli halálát – ez is illegális ugyanis. Vajon mi érte a büntetés…?
2. Ha Svájcban érne egy nukleáris katasztrófa…
Svájcban – állítólag – az egész populáció számára elegendő bunker áll rendelkezésre arra az esetre, ha el kellene bújni a föld alól. Úgy tudni, 8 ezer bunker bújik a föld alatt országszerte – köztük több még ma is felfedezetlen. De jól ismert például Luzernben a 20 ezer fős befogadóképességű földalatti folyosó.
3. Ha Etiópiába készülsz…
Jó, ha tudod, hogy Etiópia naptára 7 (sőt, januártól augusztusig 8) évvel “le van maradva” az általunk használt Gergely-naptárhoz képest. Eleve 13 hónapjuk van, melyek közül a 13. hónap, a paguemain, mindössze ötnapos, illetve szökőév esetén hatnapos. Az etióp újév napja szeptember 11. Vagyis nemrég léptek be a 2012. évükbe. A karácsonyt január 7-én ünneplik. Csak náluk Gannának hívják, és sziklába vájt templomokban tartják a miséiket. Utána azonban nem feltétlenül otthon üldögélnek családi körben, hanem akár az egész éjszakát is kint, az utcán töltik imával és kántálással. Ezeket leszámítva azonban náluk is 7 napból áll egy hét, 24 órából áll egy nap, és ugyanazt a négy évszakot tartják számon, amelyeket mi is.
4. Ha odahívnál magadhoz valakit Ázsiában…
Mit csinálsz, amikor szavak nélkül akarsz odahívni valakit magadhoz? Jellemzően felfelé fordított tenyérrel, a mutatóujjaddal teszel göndörítő mozdulatot, igaz?
Kínában, Kelet-Ázsiában, Malajziában, Szingapúrban és a világ számos más részén viszont ez durva gesztusnak számít.
Sok ázsiai országban csak kutyák hívogatására használják – ha pedig a Fülöp-szigeteken csinálod, akár le is tartóztathatnak érte! Thaiföldön például saját magunk tapasztaltuk, milyen megtévesztő a hívogató kézmozdulat: ugyanaz a lefordított tenyerű integetés, mint ami nálunk a “menj innen” jelentést hordozza.
5. Ha Franciaországban különleges természeti szépséget néznél…
Montpellier és Lyon közt félúton található a La Grotte de St Marcel d’Ardèche nevű barlang, benne lélegzetelállítóan gyönyörű, vizes teraszokkal. A felfoghatatlan szépségű barlangot 1836-ban egy vadász fedezte fel, akinek a vadászgörénye beesett egy résen. Azóta 57 kilométernyi csodát nézhetnek meg az idelátogatók.
6. Ha megnéznéd Madame Curie jegyzeteit…
Marie Curie, az első és egyetlen nő, aki két különböző területen (fizika és kémia) kapott Nobel-díjat, szintén fizikus férje, Pierre Curie oldalán, 1898-ban fedezett fel egy új radioaktív elemet, amit a házaspár polóniumnak nevezett el, Marie szülőföldje, Lengyelország után. Több mint 100 év elteltével Curie személyes tárgyainak nagy része, beleértve ruháit, bútorait, szakácskönyveit és laboratóriumi jegyzeteit, továbbra is radioaktív, írja Bill Bryson a Majdnem minden rövid története című könyvében.
Nemzeti és tudományos kincsként Curie laboratóriumi jegyzetfüzeteit ólommal bélelt dobozokban tárolják a franciaországi Párizs Bibliotheque National épületében.
Meg lehet tekinteni őket, csak épp védőöltözékben, aláírva egy nyilatkozatot, hogy az esetleges testi károsodásokat saját felelősségedre vállalod.
Sajnos, ez még évszázadokig így lesz, a szóban forgó rádium-izotópok felezési ideje ugyanis 1601 év.
7. Ha Afrika kicsiny országába, Ruandába készülnél…
Talán meg fogsz lepődni, micsoda tisztelet övezi ott a nőket. Ruanda még az USA-t, de Angliát, Írországot, Franciaországot vagy Németországot is lekörözi női egyenjogúság terén. 2018 óta az 5 legfontosabb ország között szerepel e tekintetben. Az 1194-es tutsi népirtás után a kormány elkötelezett lépéseket tett afelé, hogy egyenlő jogokat biztosítson a nők számára is. Ez az elképzelés kiterjedt a nők kormányzati szerepére, az oktatásra, illetve az egészségügyi ellátásra is.
Az afrikai ország egyébként három és félszer kisebb, mint Magyarország.
8. Ha New Yorkba indulsz…
Mi az, amit helyből összekötsz a fejedben New Yorkkal? Hát a Szabadság-szobor! A Szabadság-szobornak ugyanakkor saját szigete van, hozzávetőelegesen 2,5 kilométerre Manhattan déli csücskétől. Vagyis a körülötte lévő víz New Jersey államhoz tartozik, a szigetért New York állam a felelős. A sziget csak 1956-ban kapta meg a Liberty nevet, előtte Bedloe-nak nevezték. A rézszobor egyébként 1886 októberében készült Franciaország ajándékaként az Egyesült Államoknak.
Nos, mennyit tudtál a fenti tények közül?