Van valami igazán megigéző a barlangokban. Ahogy hívogatóan, mégis kissé ijesztően tátják a szájukat, és ahogy belépve olyan csodákat tárnak a szemünk elé, ami egyszerre megérteti velünk, milyen földöntúli jelenségekkel van teli a Föld…
Mutatunk öt csodaszép európai barlangot, amiket érdemes meglátogatnod alkalomadtán.
Kék-barlang (Olaszország)
Az olaszországi Capri szigetén a legfőbb látványosság. Úgy tudni, 1822-ben egy halász fedezte fel, majd később meg is mutatta egy csoportnak, akik hírét vitték a különleges jelenségnek.
A szűk barlangbejáratot csónakkal lehet megközelíteni – a nyílás nagy része eleve a víz alatt van. A bejárat annyira kicsinyke, hogy bejutás közben le is kell feküdni a csónakban.
A barlangba beérve egy kb. 50 méteres belmagasság alatt hirtelen körülvesz a hihetetlenül kék színáradat, ami a fénytörés következménye. Nemcsak a vízen, hanem a sziklákon is visszatükröződik a kékség, ezt azonban csak kb. 10 perc ott-tartózkodás után láthatod, amikor a szemed már megszokta a szokatlan fényviszonyokat.
Ezt a mélykék színt egyébként el is nevezték Capri-kéknek.
Sárkánybarlang (Spanyolország)
Mallorca keleti partjának barlangjába kalauzolunk most el.
Itt található az egész bolygónk legnagyobb földalatti tava, a 30 méter széles Lago Martel, amelyen csónakázva olyan látvány vesz körül, amivel képtelenség betelni.
Nem véletlenül kapta a barlang a nevét, hisz a tengernyi sok hegyes cseppkő valóban egy sárkány hátára vagy fogazatára emlékeztet.
Az 1880-ban felfedezett, 2 és fél kilométer hosszú barlangrendszer négy nagyobb teremből áll, és a földfelszín alatt 25 méterre van.
Körülbelül egy óra alatt végigjárható, ezalatt viszont csodás fényjátékkal világítják meg neked a cseppköveket, és zenei aláfestést is kapsz. Egyébként szoktak itt koncerteket is rendezni.
Mira de Aire barlangok (Portugália)
Portugália legnagyobb barlangrendszere varázslatos cseppkő-világba repít el. 1947-ben fedezték fel a nemcsak végtelenül változatos alakzatokat felsorakoztató, hanem ráadásul különféle színekben pompázó barlangokat. Vezetett csoportokat visznek végig teremről teremre, és persze kimerítő magyarázatokat is kapsz arra, melyik képződmény hogyan és mennyi idő alatt alakult ki. A hűvös barlangok tényleg az összes elképzelhető cseppkőformát eléd tárják, méghozzá elképesztő mennyiségben és méretekben. Az utolsó terem a legnagyobb szám, ahol lélegzetelállítóan szép, türkiz színű barlangi tó kápráztatja el a közönséget. Ez a terem már 110 méterrel a földfelszín alatt van; innen lifttel jutnak vissza a látogatók a napfényre.
Postojnai barlang (Szlovénia)
Ha bármelyik szlovéniai kiruccanásod alkalmával eljutsz az ország nyugati felére, ne hagyd ki a postojnai cseppkövek látványát! A karsztbarlang 20 kilométer hosszan gyönyörködteti a szemedet hófehér, feledhetetlen képződményeivel.
De nemcsak a cseppköveket, hanem egy teljes barlangi állatvilágot is megfigyelhetsz itt. Legérdekesebbek a legendás sárkányfiókák, azaz a barlangi vakgőték, amelyek élete még ma is talány a biológusok számára.
Ezek az állatok a legnagyobbak a barlangban, és akár 10 évig is elélnek élelem nélkül! Döbbenetes.
Ráadásul ez a hatalmas barlangrendszer abban is különleges, hogy egy kisvonattal, barlangi vasúton visznek keresztül.
A kanyargózós útvonal külön adrenalinlöketet ad az egyébként is szájakat tátva hagyó látványhoz.
Nézd meg a videót:
Eisriesenwelt jégbarlang (Ausztria)
Végül, de cseppet sem utolsó sorban, ha Ausztriában támad kedved a barlanglátogatáshoz, akkor keresd fel Salzburg tartományban Werfen városát. Itt ugyanis nem más, mint a világ legnagyobb jégbarlangja vár. A 40 kilométer hosszú csodára a 19. században bukkantak rá.
Ami elengedhetetlenül fontos, hogy akármilyen meleg is az idő odakinn, a barlangba téli öltözékkel készülj! Itt ugyanis 0 fok van, és ha nem vagy kellően felöltözve, akkor bizony, még belépőt sem feltétlenül kapsz.
Nagyon fontos, hogy a cipőd is megfelelő legyen: minél rögösebb talpú csizmát, bakancsot hozz magaddal, a jég ugyanis sok helyen igen csúszós, így mindent meg kell tenni a balesetek elkerüléséért.
Mindezt azonban még ne húzd magadra, hacsak nincs kint is hideg; ugyanis ahhoz, hogy bejuss a barlangba, egy hegyre kell felmászni. De természetesen igénybe veheted a kabinos felvonó kényelmét is.
A gigantikus barlang meseszerű jégképződményei a réseken befolyó vízből alakulnak ki. Általában inkább tavasszal és nyáron nagyobbak, hisz ekkor több az olvadás, vagyis a beszivárgó víz. Ősszel és télen, amikor kint is hidegebb lesz, a barlang jégszobrainak mérete csökken egy kicsit. De így is, úgy is álomba illő látvány!