Mielőtt belevágnánk a felsorolásba, tisztázzuk, hogy mi is az a tanösvény és mitől más, mint a többi túraútvonal. A tanösvény egy olyan szakasz, ahol különféle eszközökkel (ezek lehetnek hagyományos táblák, vagy különféle interaktív, hovatovább digitális megoldások is) bemutatják nekünk egy adott környék történetét, élővilágát, természeti érdekességeit, vagy kulturális sajátosságait. Az újabb építésű, korszerű tanösvényeken már nem számít ritkaságnak a QR kóddal való információtovábbítás, ami azért is remek dolog, mert lényegesen több mindent lehet így átadni, mint egy mezei táblával, hiszen arra nem fér fel olyan nagyon sok minden.
Természetesen hazánk tele van szebbnél szebb tanösvényekkel, ezért még csak úgy tenni sem akarunk, mintha az öt legszebbet választottuk volna ki, hiszen ez azért végső soron mégiscsak egy erősen szubjektív fogalom, inkább mondjuk azt, hogy az alábbiakban találtok öt nekünk tetsző1 magyarországi tanösvényt.
Nagy-Szénás tanösvény (Nagykovácsi)
A legegyszerűbben úgy tudunk eljutni a túra helyszínére, ha Hűvösvölgyből kibuszozunk a 63-assal Nagykovácsiba, ahol a Községháza megállónál pattanjunk le a járgányról, majd kövessük a tanösvény irányát jelző táblákat. A túra egyáltalán nem mondható hosszúnak, alig több mint két kilométer és egy laza másfél óra alatt végigjárható, ráadásul körtúra, tehát Nagykovácsiból indulunk és oda is érünk vissza a végén.
A tanösvénynek hét állomása van, ezek a környék egyedülálló élővilágát mutatják be az idelátogatóknak, ám azt érdemes tudni, hogy ennek az élővilágnak a nagy része helyi növényritkaságokat takar.
Ez ugye azt jelenti, hogy ha a maga igazi pompájában szeretnénk látni ezeket a csodákat, akkor célszerű olyan évszakban mennünk, amikor virágzanak, meg zöldek, vagy ilyesmi és nem éppen a télre készülve a földtakaró alatt szunnyadnak. Persze ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy most nincs értelme kilátogatni a Nagy-Szénásra, hiszen a kilátás nem megy sehova, az egész évben ott vár ránk és egy jó kis hegyi túra mindig jól jön az embernek.
Gyadai tanösvény (Katalinpuszta)
Tisztások, rétek, mocsár, erdő, ezt mind tudja a Gyadai tanösvény, amit a Budapesttől mintegy 50 kilométerre található Szendehely mellett tudunk meglátogatni. Talán az ország egyik legkönnyebben bejárható tanösvényéről van itt szó, ahová nyugodtan érkezhetünk családostól is, bár azért babakocsival ne vágjunk neki.
A mocsártól sem érdemes megrémülni, akkor sem, ha meglátjuk, hogy facölöpről facölöpre araszolva tudunk csak átkelni rajta, mivel ha úgy tartja a kedvünk, ezt a részt simán elkerülhetjük.
Mindezt összeköthetjük a Katalinpusztai Kirándulóközpont felkeresésével, ahonnan öt különböző tanösvényt is bejárhatunk, interaktív játékokban is részt vehetünk, meg mehetünk egy kört a hangyavasúton is, amit a gyerekek tuti élvezni fognak, ellenben a felnőttek rémesen hülyén néznek ki rajta, de hát, valamit valamiért, ugye.
Jági-tanösvény (Pilisszentiván)
Ez a Pilisszentivánról induló túravonal egy nagyon laza, kellemes, andalgós tempóban sem tart két óránál tovább, könnyen haladhatunk rajta, így kisgyerekekkel és nyugdíjas hozzátartozóinkkal is bátran nekivághatunk, hiszen nem sokkal bonyolultabb megjárni, mint korzózni egyet a belvárosban. Látni fogunk itt tavat (Jági-tó), kilátót, fahidat, erdőt, mezőt, rétet (Vadász-rét), kiszáradt forrást, sváb kép-követ (bildstock) és a közbeiktatott pihenőhelyek sem a leglelakottabbak közé tartoznak, így nyugodtan megállhatunk egy kicsit, ha mégis lazítani kell a tempón.
A tóig egyébként akár még babakocsival is eljöhetünk, így a túra nehézsége legalábbis ezen a szakaszon igazán pehelykönnyűnek mondható.
Hozzá kell tenni, hogy később se durvul be nagyon, csak már nem lesz babakocsi-kompatibilis. Ráadásul külön élmény lehet, hogy ősszel tele van a környék az ilyenkor termő, ehető bogyókkal, galagonya, kökény és csipkebogyó található itt hatalmas mennyiségben.
Csuka-tó körtúra (Pusztavám)
A Mórtól nem messze eső Pusztavámról, azon belül is a Malomerdő Vadászház kertjéből indul a túra, annyi extrával, hogy a vadászháznak saját vadasparkja is van, így már induláskor szemügyre vehetjük a környéken élő vadállatokat, lesz itt szarvas, vaddisznó, őz, de még muflon is. Aztán ahogyan szépen elindulunk, sorra jönnek szembe velünk a táblák, amik a Vértes jellegzetességeit mutatják be nekünk a növényektől kezdve az állatvilágon át.
Persze nem csak táblanézegetésből áll ez a túra, olyannyira nem, hogy utunk során három tavat is érintünk, ezek sorrendben a Kék-tó, a Csuka-tó és a Festékgyári-tó.
Ezek közül a középsőnél, a Csuka-tónál érdemes hosszabban elidőzni, ahol nagyon nehéz betelni az elénk táruló látvánnyal. Utunkat folytatva egyébként később eljutunk a tó forrásához is. Hozzá kell tenni, hogy a tanösvény nem, fedi le mind a három tavat, de olykor van értelme letérni a kitaposott útról és egy kicsit nem foglalkozni az itinerrel.
Szent György-hegyi bazaltorgonák tanösvény (Raposka)
A raposkai bányaudvarból indul, s az információs táblákból megismerhetjük a Szent György-hegy földtörténeti kialakulását illetve növényvilágát. A bazaltorgonák mentén vezet az út a csúcs felé. De ha már a sétánál tartunk, lehet az kiadósabb is. Az Országos Kéktúra 5. szakasza Tapolcától indul, s első izgalmasabb állomása a Szent György-hegy. A szakasz a „kékezőknek” valódi felüdülés lesz azok után, hogy a Lesenceistvándról Tapolcáig vezető utat szinte végig aszfalton kell megtenni.
Tapolcától a hegyig könnyed promenád vár ránk, a szőlőskertek között azonban egy idő után kezdődik az emelkedő, mely a Kaán Károly turistaházig vezet.
A kulcsosházban élmény eltölteni egy éjszakát. 76 éve alszanak itt turisták, a hely szelleme átjárja az épületet, fáradtan, de elégedetten hajthatjuk itt álomra a fejünket. A ház melletti útról pazar kilátás nyílik a híres hírhedt bazaltorgonákra, ha pedig még tovább megyünk, csodás körpanoráma tárul a szemünk elé. A lefelé vezető út egészen a Lengyel kápolnához visz.