A listán mindenféle méretű és besorolású úti cél megtalálható, van, hogy konkrét városokat neveznek meg, máshol meg csak az országot és a sokszínűségre sem lesz panasz. A posztindusztriális kulturális központoktól kezdve a vadregényes vidéki helyszíneken át a környezettudatossággal és fenntartható turizmussal operáló településekig/országokig lesz itt minden.
Milwaukee (USA, Wisconsin állam)
A Michigan-tó partján elhelyezkedő város fölött gyakran elsiklik az államokba vakációzni induló népek tekintete, holott elképesztően pezsgő kocsma és étterem-élet várja az idelátogatókat. Ha pedig nem lenne elég az evés-ivás, akkor már indulhatunk is a világhírű spanyol építész, Santiago Calatrava által tervezett Művészeti Múzeumba, vagy csak a nagy zabálás utáni mozgás végett bringázni egyet a város körüli, több, mint 150 kilométeres bicikliút-hálózaton.
Bilbao (Spanyolország)
Bilbao tipikus példája a rozsdaövezeti városból kulturális központtá való sikeres transzformációnak. Ennek első lépése a 90-es évek végén megnyílt Guggenheim Múzeum volt és onnantól kezdve az ipari szempontból levitézlett baszk város útja csak felfelé vezetett a rohamosan növekvő idegenforgalmának köszönhetően. A közismert hibátlan baszk gasztronómia és a remek sétálóutcák általános csalogató hangulata mellett a sportrajongóknak is okuk nyílik meglátogatni a várost, ugyanis Bilbao jövőre az Eb egyik helyszíne lesz.
Buriram (Thaiföld)
Ebben a thaiföldi vidéki tartományban őrzik az ország legnagyobb becsben tartott khmer értékeit, többek között a Phanom Rung épületegyüttest, mely nagyságában és szépségében egyedül az ismertebb kambodzsai kollégájával, az Angkorvattal vetekedhet. A régi kövek és épületek mellett itt is a sport adja az extra vonzerőt, ugyanis 2020 márciusában Buriramban rendezik meg a Gyorsaságimotoros-világbajnokság (MotoGP) egyik fordulóját.
Sunbury (Ausztrália)
A Melbourne-től rövid autózásra lévő Sunbury a viktoriánus épületeivel és kitűnő borászataival tök jó hely egy kis kikapcsolódásra. Persze a szokásos ausztráliai parákkal együtt, hiszen az állatvilág ott is érdekes, a betonon napozó kígyót pl. igyekezzünk elkerülni. Ha meg valamiért krikettrajongók lennénk, akkor kétszeresen is tökéletes városba érkeztünk, mivel egyrészt itt született meg a The Ashes névre hallgató kupa, másrészt meg az ICC T20 világbajnokságot is itt fogják tartani jövőre.
Románia
A Kárpátok rengetege, illetve az erdélyi, illetve bukovinai falvak, hegyek, erdők mind olyan látnivalókat rejtenek, amelyekért érdemes meglátogatni Romániát. Ebben az országban találhatók Európa legjobban megőrzött, szűz erdőterületei, szóval túrázásra, városnézésre, kulturálódásra fel.
Hszian (Kína)
Erre a városra többek között a kínai civilizáció bölcsőjeként is tekintenek, ami nem is annyira a valóságtól elrugaszkodott állítás, hiszen itt található a híres agyaghadsereg is. Emellett nem elhanyagolható helyen áll a gasztronómiai fronton sem, mindenképpen kóstoljátok meg a helyiek által paomonak nevezett bárányragut. A város egyébként 2020-ban egy újdonságot is bevezet, részt vehetünk innentől kezdve szervezett éjszakai túrákon és bepillanthatunk például a kínai éjszakai piacok világába.
Eugene (USA, Oregon állam)
Ez az oregoni város a környezetvédelem és a kulináris élvezetek egyik központja a nyugati parton. Az éttermek nem is feltétlenül az eredetiségükkel tüntetnek itt, hanem az organikus alapanyagaikkal. A környezetvédelem érdekében pedig a város vállalta, hogy 2020-ra nullára csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Luxemburg
Hibátlan borászatok, vadregényes várak, titkos sziklahasadékok, ez mind megtalálható Luxemburgban, sőt magát a várost is a világörökség részévé nyilvánította az UNESCO még 1994-ben. Amilyen kicsi maga az ország, olyan sok benne a látnivaló, szóval nem érdemes kihagyni.
Guadalajara (Mexikó)
Ugyan sokaknak nem tűnik első blikkre érdekesnek, ám Guadalajara sokkal emberarcúbb városa az országnak, mint Mexikóváros. Egyrészt tele van fesztiválokkal és egyéb kulturális programokkal, másrészt pedig a gyarmati korszakból megmaradt épületei egyedülálló atmoszférát kölcsönöznek neki.
Vanuatu
A mintegy 80 apró szigetből álló csendes-óceáni ország igen széles intervallumon kínálja a kikapcsolódás különböző formáit, a mélytengeri búvárkodástól kezdve egészen a vulkántúráig. Emellett itt a legmagasabb az egy főre eső nyelvek száma, ez azt jelenti, hogy a 80 szigeten összesen van vagy 100 különböző helyi nyelv, amin az itt élők beszélnek.
Cali (Kolumbia)
Annak idején még a drogkarteléről híres kolumbiai Cali mára a világ salsa-fővárosává változott. A pezsgő zenei tér, az afrikai és európai kultúrelegy mind olyan pluszok, amik miatt érdemes ide eljönni. Ráadásul a tengerszint fölötti magassága révén a nappali meleg és az éjszakai kellemes hűvös jellemzi a várost, így se megsülni, se megfagyni nem fogunk ott.
Cape Canaveral (USA)
Ez a város leginkább a mellette lévő légibázisról ismert, azonban található itt egy majd száz kilométeres strandszakasz csak úgy, mint vadaspark, vagy kiváló terület sznorkelezéshez, madárleshez, horgászathoz, stb. Ráadásul 2020 nyarán innen indul a NASA Mars felfedező projektje is, úgyhogy kilövésfüggőknek kötelező.
Aberdeen (Skócia)
Az észak-skóciai Aberdeen-t gránitvárosnak is nevezik az épületeit alkotó vakító fehér kövekre utalva. A lenyűgöző látképen felül tartogat még egyéb meglepetéseket is számunkra Skócia harmadik legnagyobb városa. Kiváló fine dining éttermekkel, csodálatos múzeumokkal rendelkezik és a környékbeli klasszikus skót vidéki várakról, kastélyokról akkor még nem is beszéltünk. A listán szereplő jó pár kollégájához hasonlóan Aberdeenben sem hanyagolják el a környezetvédelmet és a város komoly kötelezettségeket vállalt a károsanyag kibocsátás visszaszorítására.
Courtenay (Kanada)
A környezettudatos utazók számára vonzó célpont lehet ez a kanadai kisváros, már csak a környező tájak és kisebb falvak szépsége okán is. A klasszikus amerikai rengetegeket itt ugyanúgy meg lehet találni, mint a kígyózó hegyvonulatokat és völgyeket. Courtenay vezetése továbbá szintén elkötelezte magát a település ökológiai lábnyomának csökkentése mellett.
Ubatuba (Brazília)
A Sao Paolo állambeli Ubatuba a világ egyik szörfközpontjának minősül, így rendelkezik is vagy 100 stranddal és egy rahedli szörfversennyel és bajnoksággal. Persze annak se kell kétségbeesnie, akinek ennyire nem szívügye a szörfdeszka, mezei strandoló polgárként is szívesen látnak minket arrafelé. Sőt, ha a vízpartból is elegünk lesz egy kicsit, simán elmehetünk egyet túrázni a környékbeli esőerdőkbe, csak arra figyeljünk oda, hogy ne tévedjünk el bennük.
Les Contamines-Montjoie (Franciaország)
A Mont Blanc környékének legszebb települése minden ízében rászolgál a síparadicsom megnevezésre. Emellett persze a nyári szezonban a hegymászáshoz és a túrázáshoz is remek főhadiszállás lehet, ráadásul maga a település is gyönyörű és tele van a régi korok épületeivel.
Tokió (Japán)
Ugyan Tokió nem éppen a fősodortól félreeső helyen található, hanem inkább annak epicentrumában helyezkedik el. De az olimpia bizony olimpia, így annak a városnak helye van a listán, ahol jövőre megrendezik a hagyományos négyévenkénti nyári játékokat. A területét tekintve a világ legnagyobb városa különös gonddal és mondhatni rutinnal készül a megmérettetésre, hiszen az olimpiák történetében immáron negyedjére kerül a japán főváros a házigazda szerepébe.
Kerala (India)
Pálmafás tengerpart, kávéültetvények, Arab-tengeri panoráma, az indiai Kerala állam mindezt gyönyörűen hozza. Ha ez így nem lenne elég, akkor még azt is hozzátennénk, hogy az állam útjára indította a Felelős Turizmus programot, melynek keretében arra biztatják az ide látogatókat, hogy élvezzék a vidék adta jóságot és egyben törekedjenek annak megőrzésére is.
Malindi (Kenya)
Az afrikai, arab és európai lakosságot tömörítő tengerparti faluban a szuahéli kultúrától kezdve a frissen fogott tengeri halig, herkentyűig mindent meg lehet találni, amire csak vágyna az ember. Ha pedig belebújna a lábunkba a mehetnék, már indulhatunk is felfedezni a közeli Marafa melletti homokkő kanyont.
Maastricht (Hollandia)
Ebben a hollandiai városban található az ország legtöbb történelmi múlttal bíró épülete, ha a fővárost, Amszterdamot nem számoljuk. Ennek megfelelően Maastricht bővelkedik múzeumokban, ráadásul 2020 márciusában itt rendezik meg a világ egyik legjelentősebb összművészeti kiállítását.
(Via)