A Women of the Vine & Spirits a világ vezető szervezeteként a nők előrejutását, kapcsolatépítését és a női szakemberek jelentőségének növelését igyekszik elősegíteni az alkoholiparban. Tagjai konferenciákat, képzéseket és tréningeket szerveznek, és persze folyamatosan információt cserélnek a saját területükről, hogy ezzel is támogassák egymást a karrierépítésben.
Herczeg Ágnes 18 éve dolgozik borszakértőként és jelenleg Borturisztikai szaktanácsadó képzést is vezet a Budapesti Metropolitan Egyetemen, már korábban is foglalkozott mentorálással, így nem is volt kérdés számára, hogy csatlakozni szeretne a szervezethez, amely Amerikában már nagyon sikeres, és komoly támogatói rendszerrel működik. Az utóbbi időben Európában is igyekszik terjeszkedni a Women of the Vine & Spirits, Herczeg Ágnes pedig európai nagykövetként, önkéntes alapon részt vesz majd a kontinens rendezvényeinek szervezésében.
A nemzetközi borakadémikus hangsúlyozza, hogy a Women of the Vine & Spirits Magyarországra és a régióra is felfigyelt. A magyar borszakértőhöz hasonlóan a szervezet is nagyon fontosnak tartja, hogy az itt élő és dolgozó nők is támogassák egymást. Herczeg Ágnes egyébként úgy látja, hogy nemzetközi összehasonlításban itthon nem rosszabb a nők helyzete a borszakmában, de természetesen van még hová fejlődni. Szerinte hazai és világszinten sem az a gond elsősorban, hogy kevés lenne a női borász és borszakértő, hanem az, hogy nem egyenletesen oszlik el az arányuk az egyes pozíciókban. Ahogy sok más területen, úgy ebben az iparágban is igaz az, hogy a ranglétrán fölfelé haladva egyre kevesebb nővel találkozunk, miközben a nemek arányának kiegyenlítettsége bizonyítottan jó hatással van a vállalati kultúrára és az adott cég gazdasági teljesítményére is. Ezért Herczeg Ágnes szerint a női vezetők hiánya egyre inkább téma a borászok és a borszakértők között is.
Az pedig egyértelmű, hogy a nők hangsúlyosabb jelenléte mindenképpen hozzájárul ahhoz, hogy színesebb legyen a szakma. Herczeg Ágnes szerint attól nem lesz rosszabb vagy jobb egy bor, hogy nő vagy férfi készíti, de előfordulhat, hogy egy női borász más érzékenységgel közelít a borkészítés felé.
A borral foglalkozó nők nagy részére Magyarországon még igaz, hogy eleve borász családból érkeznek, Herczeg Ágnes viszont nem ilyen közegből jött. Az ő családjának nem volt borászata, de olyan vidékről származik, ahol természetesen volt az otthoni borkészítés. „Engem a bor tudománya fogott meg, ami nagyon logikus és összetett tudomány” – mondja arról, hogy egészen a szőlőültetvényektől a végfelhasználásig lehet vizsgálni a borok életét, amely nagyon izgalmassá és sokszínűvé teszi ezt a szakmát.
Ebbe beletartozik a borturizmus is, amely a bortermelésre épülő idegenforgalommal foglalkozik, és egyre többen kezdenek érdeklődni iránta nem csak a szűken vett szakmából. Herczeg Ágnes a Budapesti Metropolitan Egyetem borturisztikai szaktanácsadó szakirányú továbbképzésének vezetőjeként azt tapasztalja, hogy a szakra felvettek között kicsit még többen is vannak azok, akik korábban nem foglalkoztak borokkal.
Ez egyáltalán nem jelent akadályt, hiszen a posztgraduális képzés elvégzéséhez nincs szükség speciális szakmai előképzettségre. Sokféle diplomával és céllal érkeznek a szakra hallgatók, a képzést pedig mintegy ennek megfelelően szabják rájuk. Rengeteg a projektjellegű, gyakorlati feladat, és mentorálással, illetve coaching jelleggel igyekeznek mindenkinek a saját igényeihez alakítani a tanulmányait, természetesen a megfelelő borászati és idegenforgalmi alapok elsajátítása mellett.
A sokféle borturisztikai szak között a gyakorlatorientáltság mellett az is különlegessé teszi a Budapesti Metropolitan Egyetem posztgraduális képzését, hogy itt olyan tanárok oktatnak, akik a gyakorlatban is borral és turizmussal foglalkoznak. Herczeg Ágnes szakvezető szerint a való életben jelentkező kihívásokra akarják felkészíteni a hallgatókat, és örömmel tapasztalják, hogy a hallgatók között nagyjából kiegyenlített a nemek aránya, sőt, egy picit még többen is vannak a női jelentkezők.