“Semmikképpen nem szeretnénk a gyereket pénzben mérni, viszont nem az ördögtől való történet, ha az ember elkezdi átnézni, és összeírja a gyermeknevelés várható költségeit” – fogalmaz Béres Marcell a podcast elején. A pénzügyi szakértő egy kilencéves kislány édesapjaként a saját tapasztalatait is megosztja az adásban arról, hogy miként csökkenthetőek a kiadások.
Egy kétéves és egy négyéves gyermek apukájaként Dénes Zsolt is hasznos tanácsokat és trükköket ad a spóroláshoz, ám előtte figyelmeztet:
Rémisztő végeredményt fog kiadni a költségek összeszámolása, de nem szabad, hogy ennek tudata elvegye a kedvet a gyermekvállalástól
– hangsúlyozza a pénzügyi szakember.
A PénzÜgyes vendégei, a Megtakaritasgyerekeknek.hu szakértői egy nagyon részletes, az összegeket tételesen felsoroló cikk alapján veszik sorra, hogy életszakaszonként milyen kiadásokra lehet számítani a fogantatástól a gyermek fiatal felnőttkoráig; mi várható az óvodás-, az iskoláskorban, és mi lesz majd a főiskolai, egyetemi évek alatt?
Noha úgy alakult, hogy az adásban három férfi – a műsorvezető Györfy Rúben is két gyermek édesapja – beszélget a témáról, aggodalomra semmi ok: a pelenkázás éppúgy szóba kerül, mint a használt ruhák átvétele-átadása, vagy a gyerekszoba kialakítása. Ahogy a terhesgondozás és az orvosválasztás témakörére is kitérnek – természetesen most elsősorban anyagi megközelítésből. A családtámogatásokról is hallhatunk, mint a CSED, a GYED, a GYES, az anyasági, az életkezdési támogatás, a családi pótlék, vagy a családi adókedvezmény.
Miért nagyon fontos a tervszerűség, és hogyan lehet felkészülni a várható költségekre, a “rémisztő végösszegre”? Mennyi pénz gyűlhet össze a gyerek 18 éves korára, ha például a családi pótlékot befektetjük az életkezdési számlába? Ez is kiderül a podcastból.