Zacher Gábor Varga sérüléséről: "Óriásit hibázott az orvosi személyzet"
Van egy német egészségügyi ellátórendszer, amiről azt mondják, hogy a világon az egyik legjobb. Ráadásul az akut, a sürgősségi ellátásuk is fantasztikus. És akkor ilyen hibát követnek el?
– nyilatkozta az rtl.hu-nak Zacher Gábor, akit ugyan az ország toxikológusaként ismerünk, de mentősként focimeccseken is dolgozik. Zacher kijelentette, úgy véli, “óriásit hibázott a beindulással az orvosi személyzet”. Elmondta, vannak olyan esetek, amikor valóban nem kell rohannia az ún. hordágycsapatnak, például egy bokatörésnél, hiszen az nem egy életveszélyes állapot. “Ilyenkor bemegy a csapatorvos, a gyúró, megnézik, és utána jeleznek nekünk: a két karjukat keresztbe teszik a fejük fölött, és akkor mi megyünk” – fogalmazott.
De ami Varga Barnabással történt, vagy például amikor a dán Christian Eriksen összeesett a pályán, az nem ez a kategória. Amikor egy játékos összeesik,
függetlenül attól, hogy a játékvezető megállítja-e a játékot, a pitdoktornak kutya kötelessége elindulnia. Mert itt a focista életéről van szó. […] És ilyenkor nem számít, hogy éppen zajlik a játék
– tette hozzá. Varga Barnabás a Skócia elleni vasárnapi Európa-bajnoki mérkőzésen többszörös arckoponyacsont-törést szenvedett. Amikor a játék 68. percében a skót kapus, Angus Gunn jobbkezével elöklözte a labdát, bal könyökével Varga arcát találta el, aki összeesett a pályán, ahonnan nyakmerevítőben, hordágyon vitték le és az egyik helyi kórházba szállították. Az orvosi segítség azonban nem érkezett túl gyorsan, a hordágyat Szoboszlai Dominik rángatta be a pályára.
Zacher Gábort arról is kérdezték, miért vették elő a defibrillátort, amikor szívleállás nem történt. “Ilyenkor amit bevisznek, az nem egy egyszerű félautomata defibrillátor, ami az utcán, bevásárlóközpontban van. Ez sokkal összetettebb eszköz, rengeteg paramétert tud rögzíteni, például a véroxigén tartalmát. Ha föltesszük a kis tappancsokat, rögzíteni tudja az EKG-t, vérnyomást tud mérni. Ilyenkor legalább húszkilós hátizsák, tizenöt kilós defibrillátor és a legalább tizenöt kilós orvosi táska van velünk. És a hordozható hordágy, a nyakrögzítő” – magyarázta Zacher, és hozzátette, ezt a felszerelést futva kell cipelniük, ha arról van szó.
Címlapkép: MTI Fotó/Mohai Balázs