Zacher Gábor toxikológus és Lendvai Zoltán "gördeszkás pap" kapták a Magyar Fiatalokért díjat.
Az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán szerint nagy felelősség, hogy hiteles embereket, jó példákat állítsanak a fiatalok elé, és hogy ezzel olyan értékekre tanítsák őket, amelyek nélkül a nemzet jövője elképzelhetetlen.
A Magyar Fiatalokért díj átadóján azt mondta, különös figyelmet kell fordítani azokra, akiken Magyarország jövője múlik, és ezért különös figyelmet, elismerést érdemelnek azok is, akik ebben a munkában szerepet vállalnak. A kormányzat azért alapította a díjat, hogy az ő szakmai, erkölcsi emberi hitelességüket díjazza, értékelje – mondta.
Magyar Fiatalokért díjat kapott Zacher Gábor toxikológus, a Honvédkórház sürgősségi centrumának főorvosa, valamint Lendvai Zoltán rédicsi plébános, aki “gördeszkás papként” vált ismertté, és aki Don Bosco példáját követve a fiatalokat a játék nyelvén megszólítva tanítja, neveli.
A díjjal azokat kívánják elismerni, akik “pozitív figyelmet” szentelnek a fiatalokra, akik hitelesek előttük, akikben megbízhatnak. A miniszter szerint a Magyar Fiatalokért díjat akár lehetne életmentő emlékéremnek is nevezni.
A díjazott főorvos tevékenységéről szólva azt mondta, még mindig jobb, ha az alkohol vagy drogok miatt kórházba jutott fiataloknak Zacher Gábor főorvos kíván jó reggelt, mintha nagyobb baj történt volna velük, előbbi ugyanis azt jelenti, hogy jó kezekbe kerültek. A nemzeti drogellenes stratégiára utalva közölte, hiábavalóak, reménytelenek a legjobb intézkedések is, ha nincsenek olyan emberek, akik azokat bizalomgerjesztő módon tudják közvetíteni.
A másik díjazott tevékenységét méltatva azt emelte ki, hogy a katolikus pap nemcsak a lelkiekre, “felfelé figyel”, hanem észreveszi a bajba jutott embereket, a kérdező fiatalokat, és képes őket a nyelvükön megszólítani.
Novák Katalin arról beszélt, mindenkinek az a felelőssége, hogy a fiatalok előtt olyan ajtókat nyisson meg, amelyeken érdemes belépni, amelyek jó irányba vezetnek, vagy ha a fiatalok rossz ajtón léptek be, abban segítsék őket, hogy vissza tudjanak fordulni. Szerinte a díjazottak éppen ilyen hiteles “ajtónyitogatók”.
A legújabb kormányzati intézkedések között ilyen ajtónyitásnak mondta a nyelvvizsga, valamint a KRESZ-tanfolyam és -vizsga – 20 évesnél fiatalabbak számára bevezetendő – ingyenessé tételét.
A 2016-ban alapított díjat, egy fából készült emlékplakettet, Gelley Kristóf és Mátyás Zoltán fiatal iparművészek munkáját most adták át első alkalommal.
Forrás: MTI
Címlapotó: MTI – Mohai Balázs