A Wagner-lázadás utóélete
Jevgenyij Prigozsin még pénteken Telegram csatornáján azt állította, hogy egységeit állítólag az orosz hadsereg megtámadta, lőtte, és ezért az ország katonai vezetését okolta, valamint bejelentette, hogy “25 ezer embere megy tisztázni a dolgot”. Bár a Wagner-vezért igaza nem tűnik annyira tényszerűnek, mint az, ami már korábban napvilágot látott: a puccsszerű lázadás azért indult, mert az orosz védelmi minisztérium gyakorlatilag elrendelte a Wagner magánhadsereg “államosítását”, vagyis azt, hogy betagozódjon az orosz katonai vezetés közvetlen irányítása alá.
A Wagner zsoldosai aztán már orosz földre lépve szombat hajnalra elfoglalták a háború egyik kulcsfontosságú városát, ahonnan az inváziót is irányították, vagyis a Don-menti Rosztovot, amely alig 100 kilométerre található az ukrán határtól. Mindezt megelőzte még egy, a kormányzat által eszközölt támadás is, melynek során megtörtént az, ami még soha: orosz menetoszlopot lőtt az orosz katonaság, orosz földön.
Jöttek, láttak, de nem győzhettek
Prigozsinék egy olyan várost leptek el akkor, amelyben a déli körzet parancsnoksága is található, valamint fontos logisztikai központ. A magánhadsereg zsoldosai teljesen nyíltan mutatkoztak a településen, olyannyira, hogy a város lakosságával rendszeresen fotózkodtak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szombat délelőtt – mielőtt elhagyta volna Moszkvát – televíziós beszédében belső árulásról beszélt, amellyel szemben egységes és kemény fellépésre szólított fel.
Bár Prigozsin minderre úgy válaszolt, hogy ő és a hozzá hű katonák az igazi hazafiak, és folytatják a menetelést Moszkva felé, este hét óra tájban már az jelentette be, hogy zsoldosai nem foglalják el az orosz fővárost, amit mintegy 200 kilométernyire megközelítettek. Szombat éjjel pedig már arról érkeztek hírek, hogy megegyezett Aljakszandr Lukasenka belarusz elnökkel, és végül az egynapos lázadás után Fehéroroszországban kap menedéket. Ezzel párhuzamosan bejelentették az orosz hatóságok, hogy nem vonják felelősségre sem a katonákat, sem Prigozsint.
Kivonulás Rosztovból, helyreállt a rend
Vasárnap virradóra aztán elhagyta Rosztovot a Wagner katonai magánvállalat harcosainak és hadfelszerelésének konvoja – mindezt akkor Vaszilij Golubev, Rosztov megye kormányzója közölte a Telegram-csatornáján.
Alekszandr Guszev, Voronyezs megye kormányzója a VK közösségi portálon arról számolt nem sokkal később, hogy a Wagner rendezetten és incidensek nélkül fejezte be a kivonulást az általa irányított régióból, ahol feloldottak minden korlátozást.
Az amerikaiak szerint repedezik az oroszok érvrendszere a háború mögött
Antony Blinken vasárnap több országos, amerikai televíziónak adott interjúban fejtette ki, hogy a történtek rendkívüliek, és kérdéseket vetnek fel az orosz agresszió mögötti moszkvai érveket illetően.
Hozzátette, maga Jevgenyij Prigozsin fogalmazta meg a kétségeket a háború indokoltságát illetően, egyben megkérdőjelezve Vlagyimir Putyin befolyását, tekintélyét.
A Wagner lázadás hozadéka
Litvánia a NATO keleti szárnyának megerősítését kéri a Wagner orosz fegyveres csoport szombati lázadása és az alapító, Jevgenyij Prigozsin fehéroroszországi száműzetése miatt – közölte vasárnap Gitanas Nauseda litván elnök a balti állam biztonsági tanácsának ülését követően.
“Ha Prigozsin vagy a Wagner-csoport egyes részei tisztázatlan tervekkel és szándékokkal Fehéroroszországban kötnek ki, az csak azt jelenti, hogy meg kell erősítenünk a keleti határaink védelmét” – jelentette ki a litván elnök.
Ukrajna Oroszország széthullását vízionálja, Lukasenka akár tárgyalópartner is lehet
Az orosz Wagner zsoldoscsoporttal szombaton történt események miatt elkerülhetetlen Oroszország szétesése – fejezte ki meggyőződését Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára vasárnapi Facebook-bejegyzésében.
Az RNBO titkára szerint Oroszországban számos csoport elégedetlen Putyinnal, vannak ilyenek a fegyveres erőknél, de tisztviselők és oligarchák körében is. Danyilov úgy véli, hogy Putyin egyetlen esélye hatalmának megtartására a fegyveres erők megtisztítása, a Wagner csoport felszámolása, az oroszországi hadiállapot megszüntetése.
A védelmi tanács titkára arról is írt, hogy Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök lehet az egyik résztvevője a háború utáni tárgyalásoknak Oroszország és Ukrajna között. “Már létezik egy új orosz tárgyalócsoport, amely jelenleg még árnyékban van, azonban nem kizárt Lukasenka részvétele ebben a folyamatban” – fogalmazott az RNBO titkára.
Úgy tűnik mégsem szűnik meg az eljárás Prigozsin ellen
A Kommerszant orosz napilap hétfői értesülései szerint mégsem kaphat kegyelmet Jevgenyij Prigozsin, a Wagner magánhadsereg alapítója – írja a 444.hu. Az orosz lap úgy tudja, a nyomozás jelenleg is folyamatban van Putyin egykori szövetségese ellen.
Ezt a központi irányítású hírügynökség, a RIA Novosztyi is megerősítette, a Legfőbb Ügyészi hivatalra hivatkozva, ahol még nem törölték az eljárást megindító döntést.
Forrás: MTI