Végre kiderült, mi az a sötétkék színű anyag, amit az Eger-patakba öntöttek
Pár nappal ezelőtt egy dühös egri férfi tett közzé több fotót Facebook-oldalán, amelyeken jól látható, amint különös kék színű folyadék ömlik a várost kettészelő patakba.
A megdöbbentő felfedezés – nem először fordul elő?
„Kedves egri borászok! Magyarázzátok már el, hogy miért jó az az Eger-pataknak, ha beleeresztitek a kékaljat?”- tette fel a kérdést posztjában, melyből az is kiderült, hogy a víz felett átívelő Malom-hídnál valóban rendesen elszíneződött a folyam.
Ezek után több helyi portál is megírta online felületein, hogy bizony nagyon is előfordulhat, valóban a ciános és nehézfémeket tartalmazó anyagot, a már említett kékaljat (a borkészítés egyik melléktermékét) öntötték az Eger-patakba.
A Zoom.hu ezek után kapta fel az ügyet, és nem volt rest megkeresni a fotó készítőjét sem, ahogyan felvette a kapcsolatot a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságal is, sőt a városi önkormányzattal is.
Inkább a Facebookon írta meg
A képet közzétevő férfi elmondta, hogy a kékalj keletkezése, a ciánnal történő derítő, ülepítő eljárás engedély- és bejelentés köteles technológia, mivel az mérgező veszélyes hulladék, amit ártalmatlanítani kell. Úgy érezte, ha már előtte senki nem foglalkozott az üggyel, akkor egy nyilvános bejegyzés talán rásegíthet a Facebookon.
Szerencséje volt, hiszen ahogy fent is írtuk, felfigyelt rá az online média, és valóban nem halt el az ügy, bár a folytatásból az is kiderült, a hatóságok nem igazán kaptak rá, feléjük csak amiatt jutott el a különös eset, hogy a Zoom megkereste őket.
Az illetékesek válasza
Így a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság válaszában utalt is a rá, hozzájuk bejelentés nem érkezett, ugyanakkor értesítették a lap megkeresésére az illetékes, Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóságot, amely helyszíni bejárást végzett a patak azon szakaszán, ahol vize sötétkékre színeződött.
A hatóság szerint szennyezett víz nem került a folyamba, ugyanakkor ők is feltételezett borászati tevékenységről számoltak be, így úgy vélik, az elszíneződést kékszőlős mosóvizek betonon való lerakódása okozhatta. Szerintük a szennyeződés okozóját, és pontos helyét nem lehetett meghatározni.
Közleményükben továbbá kifejtették: a patak élővilágán szemmel érzékelhető károsodás, halpusztulás vagy egyéb élő szervezet elhullása nem volt tapasztalható, káros szaghatás nem volt észlelhető. Végezetül még hozzátették, nincs szükség kárelhárításra.
Az egri önkormányzat a portál megkeresésére szintén a hatóság nyilatkozatát hozta fel, illetve arra hívták fel a figyelmet, hogy ha valaki hasonlót tapasztal, az ne a sajtót értesítse elsőként, hanem inkább a helyileg illetékes szerveket.