Váratlan kritika: a Magyar Művészeti Akadémia elnöke beszólt az oktatási rendszerre
A 444.hu vette észre, hogy Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke az Origónak adott interjújában kemény kritikával illette az oktatást. A Liszt Ferenc-díjas karmestert a zenetanulásról kérdezték, amelynek kapcsán nekiment az oktatásnak.
Vashegyi szerint ahogy semmilyen más tárgyat, úgy a zenei és a művészeti oktatást sem lehet “heti egy órába belegyömöszölni”.
Ráadásul a művészetet a többi tárgytól nem elszigetelni kéne (mint egy veszélyes fertőzést), hanem megmutatni, hogy milyen hihetetlenül erős köze van minden máshoz: a történelemhez, az irodalomhoz, a nyelvekhez, de még a matematikához és fizikához is. Tisztában vagyok vele, hogy a közoktatás ügye körül sok-sok nagy tekintélyű szakmai kör és lobbi létezik, amelyek mind mondják a magukét – s ezekkel szemben a művészettel nevelés ügye a múltban sokszor vereséget szenvedett, de az a helyzet, hogy ez így egyszerűen már nem mehet tovább. Véleményem szerint az, hogy sokáig bizony nagyon rosszul csináltunk dolgokat, egyáltalán nem indok arra, hogy most – amikor lehetőségünk lenne újragondolni őket – ne változtassunk rajtuk, mégpedig gyökeresen
– vélekedik Vashegyi György. A fentiek után pedig Kodály Zoltán gondolatait idézte:
Az egész tantervben még mindig túlsúlyban van az értelmi fejlesztés az érzelmi rovására. Számológépeket nevelünk, akiket fölöslegessé tesz az elektronikus számológép. Szűkkeblű embereket, akik semmi nagy és szép iránt nem tudnak lelkesedni. A technika és természettudomány egyoldalú, utilitarisztikus művelése az érzelmi élet és a művészi érzék sorvadásához vezethet.