Van egy sziget, ahol még mindig lehet kagylóval fizetni
A Salamon-szigetekhez tartozó Malaitán az, hogy mennyi tonhalat kap az ember a kagylójáért, az annak színétől és formájától függ, írja a Vice. A vörös, ritkább kagyló többet ér, egy láncnyi piros kagylóért már annyi tonhalat kapni, amiből egy család hosszú ideig jól lakik. Teljesen szimpla kagylókról van egyébként szó, amiket az óceánból fognak ki, majd szétvágják, megtisztítják és egy zsinórra fűzik fel őket. Egy átlagos kagylós lánc hossza 1-1,5 méter és mindig ugyanolyan színű kagylókból áll. A kagylókkal bankban persze nem sok mindent tudunk csinálni, de a helyi boltok többsége elfogadja pénz helyett.
A kagylók többségét a Langa Langa öbölből fogják ki, de mivel erősen fogynak a készletek, ezért sokan máshonnan is importálnak. A Langa Langa tele van mesterséges szigetekkel, amiket 150 éve építettek az itteniek, hogy megmeneküljenek az óceánoktól irtózó kannibálok elől.
A német származású Gustav és felesége ebben az öbölben üzemeltetnek egy turisztikai céget. Az üdülőjükben per pillanat 2 százalékos a foglaltság, aminek Gustav szerint egyáltalán nincs köze ahhoz, hogy nincs weboldaluk. Gustav nem aggódik, ugyanis egy csomó kagylót halmozott fel, amiről úgy gondolja, hogy egy szép napon rengeteget fog érni.
Felmerül persze a kérdés, hogy miként ér össze a pénzt használó külvilág a kagylós szigettel. Nos, a kagylók döntő többségét turistáknak adják el ékszerként a sziget fővárosának piacán. A sziget lakói szerint a kagylók mindig a helyi kereskedelem részét fogják képezni.
Címlapkép: vice.hu