Utánajártak, mennyi gyerektartást fizet a magyar
A Dívány részletes cikkben járt utána annak, hogy mik a gyermekkel kapcsolatos kötelezettségek a különválás után és hogyan működik mindez általánosságban a valóságban.
A legfontosabb tudnivaló, hogy a gyermek tartása válás után is egyaránt terheli mindkét szülőt. Ha a gyermek kiskorú, vagy 20 éves koráig, ha középiskolába jár, a szülők akkor is kötelesek biztosítani az eltartását, ha közben a saját igényeikből, szükségleteikből vissza kell venniük.
Az a szülő, akivel a gyerek él, elsősorban természetben gondoskodik róla, ezzel szemben a külön élő szülő elsősorban pénzzel járul hozzá a gyerek ellátásához.
A gyakorlat azt mutatja, hogy a különélő szülő jövedelmének 15-25 százaléka szokott lenni gyerekenként a tartásdíj összege, de ezt egy csomó minden, például a gyerek egészségi állapota, különleges szükségletei, vagy a tartásra kötelezett szülő gyermekeinek a száma is árnyalja.
Átlagos összegről nehéz lenne beszélni, de nagyjából 40-50 ezer forint tartásdíj a gyermek legfontosabb szükségleteit, a családi pótlék és a gondozó szülő hozzájárulásával, már biztosítja. A tartásdíj fizetési kötelezettségnek van felső határa is, nagyjából 100 ezer forintnál magasabb összegre nem szokták kötelezni a szülőt akkor sem, ha egyébként lenne miből – írja a Dívány.
Gyakori tévhit, hogy mindkét szülő azonos összeggel kell, hogy a tartáshoz hozzájáruljon. Jövedelmeik egymáshoz viszonyított aránya és a gyermek nevelésével járó terhek és feladatok együttes értékelése az, ami meghatározza az összeget. Azonban a szülő önként megteheti, hogy a maximálisan szokásos 100 ezer forintnál nagyobb terhet vállal.
Forrás: Dívány
Fotók: Thinkstock