Súlyos következményekkel járhat Trump lépése – újabb nukleáris válság is jöhet
Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomszerződésből, és aláírta azt a rendeletet, amellyel visszaállította az Irán elleni büntető intézkedéseket.
Az amerikai kilépés ellenére Irán egyelőre tartja magát az egyezményben foglaltakhoz és kész folytatni a munkát a többhatalmi szerződést aláíró többi országgal – mondta az állami televízióban Haszan Róháni iráni elnök.
Franciaország, Németország és Nagy-Britannia sajnálatosnak nevezte az Egyesült Államok döntését, de kész együttműködni egy átfogóbb megállapodás kidolgozásában.
Az elnök szerint hazugság volt az ígéret
Az amerikai elnök kedd esti sajtótájékoztatóján azt mondta: bizonyíték van rá, hogy az iráni ígéret hazugság volt – írja a 24.hu.
Trump utalt Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök múlt hétfőn mondott beszédére, amelyben az izraeli politikus hírszerzési jelentésekre hivatkozva azzal vádolta meg Iránt, hogy hazudott és változatlanul atomfegyver kifejlesztésén munkálkodik.
Habár azóta kiderült, hogy ezek a hírszerzési információk a 2015 előtti helyzetre vonatkoztak, beszédében Donald Trump így fogalmazott: ezek az információk megerősítik, hogy Irán atomfegyverek kifejlesztésére törekszik.
Az elnök hangsúlyozta: az Iránnal kötött nukleáris megállapodásnak védelmeznie kellett volna az Egyesült Államokat és szövetségeseit, ehelyett azonban szerinte az egyezmény lehetővé tette, hogy Irán továbbra is uránt dúsíthasson.
Obama egyik legnagyobb sikere volt
Az atomalkut Irán és hat nagyhatalom – az USA, az Egyesült Királyság, Oroszország, Franciaország, Kína és Németország –kötötte 2015-ben. Ez számított Barack Obama volt amerikai elnök legnagyobb külpolitikai sikerének nyolcéves ciklusa alatt.
A szerződés értelmében a hat ország feloldotta a gazdasági szankciókat Irán ellen, amely cserébe felhagyott a nukleáris programjával. Annak idején ugyanis komolyan tartottak tőle, hogy a közel-keleti ország atomfegyvert tud majd előállítani.
Trump: Az iráni rendszer diktatúra
Ha életben maradna ez az egyezmény, akkor ez fegyverkezési versenyhez vezetne a Közel-Keleten – tette hozzá. “Nincs megfelelő mechanizmus” annak ellenőrzésére, hogy Irán nem csapja-e be a megállapodást aláírókat – hangoztatta Trump, hozzátéve, hogy a megállapodás egyébként sem kényszeríti Iránt arra, hogy felhagyjon destabilizáló tevékenységével és a terrorizmus támogatásával a térségben. Trump Szíriát és Jement említette példaként az állítólagos iráni destabilizáló tevékenységre. Az amerikai elnök diktatúrának minősítette az iráni rendszert.
Leszögezte: “világos”, hogy a jelenlegi, “alapjaiban hibás” egyezmény mellett az Egyesült Államok nem tudja megakadályozni, hogy Irán atombombára tegyen szert, ezért – mint hangsúlyozta – az Egyesült Államok kivonul az egyezményből.
Visszaállítják a szankciókat
A kilépéssel egy időben Washington visszaállítja a korábbi szankciókat Irán ellen, mégpedig – ahogyan Trump fogalmazott: – “a lehető legmagasabb szinten”.
Az erőteljes szankciók azonnal életbe lépnek – közölte.
Hatalmas csapás lesz a szövetségeseknek
Kockázatelemzők szerint a kilépés sokkal nagyobb csapás lesz az amerikai szövetségesek számára, mint a Transz-csendes-óceáni Partnerségből és a klímaegyezményből való távozás, vagy az, hogy Jeruzsálemet ismerték el Izrael fővárosaként – írja a 24.hu.
Bizonyos sajtóértesülések szerint az Európai Unió ragaszkodna az atomalkuhoz még abban az esetben is, hogy az Egyesült Államok kilépett, ám szinte lehetetlen lenne folytatni az üzletelést bármely országnak Iránnal anélkül, hogy közben ne sértsen meg amerikai szankciókat. Donald Trump ugyanis az erőteljes intézkedésekkel kivívhatja, hogy más külföldi vásárlókat – vagyis országokat és vállalatokat – eltiltson az iráni olaj importjától – teszik hozzá.
A legrosszabb forgatókönyv
Így Iránnak két lehetősége maradt: vagy bejelentik, hogy továbbra is tartják magukat az alkuhoz, vagy agresszívan lépnek fel és felgyorsítják az urándúsítást, ez azonban azt eredményezné, hogy az európai államoknak is szankciókat kellene kivetniük rájuk. Ez utóbbi a lehető legrosszabb forgatókönyv lenne: ekkor ugyanis egy újabb nukleáris válság küszöbén találná magát a világ – olvasható a 24.hu cikkében.
Forrás: MTI/24.hu