Újabb zab alapú termékben talált a Nébih penészgomba mérget
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a hónap elején jelezte, hogy határérték feletti DON mikotoxint azonosítottak egy angliai válallkozástól hazánkba importált gluténmentes zab alapanyagokban. A hatóság az eset kapcsán további ellenőrzéseket folytatott, amelynek során újabb mérgezett zab alapú termékek akadtak fenn a rostán – olvasható a Nébih közleményében.
A nyomon követési vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak: a szakemberek ellenőrzik a kifogásolt élelmiszer előállítói által felhasznált anyagok sorsát, hogy kiderüljön, milyen egyéb termékek lehetnek még mikotoxinnal fertőzöttek. Az érintett vállalkozások a forgalomból kivonták és a vásárlóktól visszahívták a szennyezett termékeket. Mivel a vizsgálatok még folyamatban vannak, ezért tovább bővülhet a forgalomból kivonásra kerülő termékek száma. Eddig – a korábban jelzett termékeken túl – a következőkben találtak mikotoxint a szakemberek:
- Termék megnevezése, kiszerelése: Love Diet Gluténmentes zabpehely, 400 g
Forgalmazó: GLC-mentes Kft. (2724 Újlengyel, Petőfi Sándor utca 48.)
Minőségmegőrzési ideje: 2019.06.14.
Tételszáma: 2614150 LOT, 2624150 LOT, 2019.06.14 LOT, 20190614 LOT, 16022018 LOT. - Termék megnevezése, kiszerelése: Gluténmentes zabpehely, 1 kg
Forgalmazó: Discovery Bliss Kft. (2141 Csömör, Csalogány u. 27.)
Minőségmegőrzési ideje: 2019.06.14. - Termék megnevezése, kiszerelése: Provega-Trend Gluténmentes Zabpehely, 500g
Forgalmazó: Provega – Trend Kft. (1095 Budapest, Soroksári út 110.)
Minőségmegőrzési ideje: 2019.06.14.
Vonalkódja 5999886342258. - Termék megnevezése, kiszerelése: Zabpehely, gluténmentes, 500g
Forgalmazó: Naturalfoods Kft. (6728 Szeged, Budapesti út 4.)
Minőségmegőrzési ideje: 2019.06.14.
A Nébih a termék minden vásárlójának azt javasolja, hogy az érintett zabpelyheket ne fogyasszák el, illetve lehetőség szerint vigyék vissza a vásárlás helyére. A hatóság közelítő számítást végzett a mért DON toxin mennyiségekkel, ami alapján úgy vélik, a gyors intézkedésének köszönhetően a hosszú távú kockázat minimális. A Nébih a gluténmentes zab és abból készült termékek körére célellenőrzést végez, ezen termékek fogyasztóinak ezért érdemes figyelemmel követni a szervezet közleményeit.
Mi az a mikotoxin?
Uniós vizsgálatok szerint a mikotoxinok közé tartozó fuzáriumtoxinok igen elterjedtek az élelmiszerláncban. A fuzárium gombák által okozott fuzáriózis az egyik legsúlyosabb betegség a gabonafélék körében. A fenti zabpelyhekben talált DON, azaz deoxinivalenol toxin is egy fuzáriumtoxin, amelyek jelentős része már a szántóföldön termelődhet – írta korábbi közleményében a Nébih.
Az egyes penészgomba fajok eltérő körülmények között termelnek méreganyagokat, és ezen toxinok hatásai, tünetei is különböznek. A mikotoxinok az emberi és az állati szervezetet egyaránt károsíthatják, befolyásolhatják a növekedést, a szaporodást, a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet. Egyes mikotoxinok, ha rendszeresen a fogyasztó szervezetébe kerülnek, súlyos késői szövődményeket, vese-, májbetegséget, daganatos megbetegedéseket is okozhatnak.