Hallgatnak a fegyverek: életbe lépett a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
A megállapodás szerint a következő hatvan napon az izraeli hadsereg fokozatosan kivonul Dél-Libanonból, ahol a hivatalos libanoni hadsereg ötezer katonát fog állomásoztatni a Litani folyótól délre fekvő térségben, és az izraeli határnál harminchárom helyen állásai lesznek, hogy ezzel megakadályozzák az Iránból támogatott Hezbollah ismételt térnyerését. A Hezbollahnak a Litani vonalától északra kell távoznia, és katonai infrastruktúráját fel kell számolnia az izraeli határ közelében.
Az Egyesült Államok a tűzszüneti egyezmény mellékletében garanciát vállalt arra, hogy Izraelnek jogában áll válaszolnia a fegyvernyugvás minden megértésére.
Az összetett közvetítői folyamatban Izrael az Egyesült Államok diplomatáival tárgyalt, akik egyezségre jutottak a hivatalos libanoni hatóságokkal, melyek végrehajtották az egyezkedést a Hezbollahhal, és kötelezettségeket vállaltak magukra nézve. Izrael mellett Washington és Bejrút is szerződő fél az egyezményben.
A helyszíni beszámolók szerint hajnal óta hallgatnak a fegyverek Izrael északi határánál, ahol a Hezbollah tavaly október 8-án, egy nappal a Hamász palesztin iszlamista szervezet terrortámadása után lőni kezdte Libanonból a környező izraeli településeket – kiváltva Izrael ellencsapásait.
14 hónap háború
A tűzszünet életbe lépése után több mint egy órával autók tömege indult Libanonban dél felé a több hónapos harcok miatt kitelepített emberekkel. Izraelben viszont egyelőre óvatosak, nem jeleztek tömeges hazatérőket az ország északi részéről kitelepítettek körében.
Izrael – mint a hadsereg közléseiből kiderül – a harcok kezdete óta kedden, közvetlenül az egyezmény aláírása előtt mérte a legsúlyosabb légicsapásokat a libanoni fővárosra, Bejrútra, és az izraeli szárazföldi egységek ekkor érték el a Dél-Libanon északi határát jelző Litani folyót. A várható tűzszünet hírére a Hezbollah is már vasárnap kiemelkedően sok, mintegy kétszázötven lövedéket indított Izrael felé, olyan mennyiséget, mint Hasszan Naszrallah sejknek, a szervezet vezetőjének a megölését követően, szeptember végén.
Aviháj Edri, az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője arra figyelmeztette szerda hajnalban a libanoni civileket, hogy még ne térjenek vissza a dél-libanoni falvakba. „Ne menjen az IDF evakuálta falvak vagy a környéken tartózkodó IDF-erők felé. Az ön és családja biztonsága érdekében kerülje el ezt a területet” – közölte arab nyelven. “Az IDF tájékoztatja önöket az otthonukba való visszatérés biztonságos időpontjáról” -tette hozzá.
A harcok elmúlt közel tizennégy hónapjában több mint háromezerötszáz libanoni vesztette életét, és több mint tizenötezren megsebesültek. Mintegy százötven izraelit öltek meg a Libanonból indított rakéták és drónok, vagy haltak meg szárazföldi műveletek közben, és több százan megsebesültek.
Irán Gázában is tűzszünetre törekszik
Irán szerdán üdvözölte a támogatását élvező, libanoni síita Hezbollah fegyveres szervezet és Izrael között létrejött tűzszünetet, amely a hajnali órákban lépett életbe.
A teheráni külügyminisztérium szóvivője, Eszmail Bahai hozzátette, hogy Irán a Gázai övezetben – Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet között – zajló fegyveres konfliktusban is tűzszünet elérésére törekszik, ugyanakkor azt elutasította, hogy ez egyidejűleg megkezdődjön a libanonival.
A Hamász egy magas rangú tisztviselője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva szintén üdvözölte a tűzszünetet. “A Hamász méltányolja Libanon és a Hezbollah jogát, hogy olyan megállapodásra jusson, amely megvédi a libanoni népet, és reméljük, hogy ez a megállapodás megnyitja az utat egy olyan megállapodás elérése előtt is, amely véget vet a népünk ellen folytatott népirtó háborúnak Gázában” – hangoztatta Abu Zuhri. Leszögezte, hogy a Hamász érdekelt a gázai háborút lezáró tűzszüneti megállapodás létrejöttében, és annak elmaradásáért Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt hibáztatta.
Az Izrael és a libanoni Hezbollah között létrejött tűzszünetet szerdán számos ország, köztük Kína, Törökország, Egyiptom és Jordánia is üdvözölte. A ciprusi kormány pedig bejelentette, hogy – “figyelembe véve Ciprus mint a régióhoz legközelebbi uniós tagállam közelségét és kiváló kapcsolatait minden féllel” – kész segítséget nyújtani minden lehetséges módon a tűzszünet végrehajtásában – írta az MTI.
Címlapkép: AFP