Tudtad? Így kommunikálnak egymással a növények
Van, aki még a cserepes virágaival is beszélget, de a legtöbbek számára a növények egyszerű és unalmas életformát jelentenek. Még a nyelv is arról árulkodik, hogy a növényi léthez az aktivitás és a kommunikáció teljes hiányát társítjuk: olyan, mint egy szobanövény, szokták mondani.
Pedig ez nem is lehetne messzebb a valóságtól, hiszen habár idegrendszerük természetesen nincsen, és így nem beszélhetünk olyanról, hogy növényi intelligencia, vagy beszéd, ennek ellenére a növényi lét minden, csak nem egyszerű és passzív, aminek ékes bizonyítéka, hogy bizony a növények is kommunikálnak egymással.
A növényi kommunikáció egyik formája az ún. mikorrhizán (görögül: gombás gyökér) keresztül valósul meg, ami a növény és a gombapartner közötti speciális szimbiózist jelenti – írja az Index.
A növények 80-90 százaléka mikorrhizált, vagyis gyökerüket behálózzák különféle gombák fonalai (hifák). A növénytársulásokban egész hálózatok alakulnak ki ezekből a gombafonalakból (micélium), amin keresztül a növények kapcsolatot teremtenek egymással. A World Wide Web, vagyis a világháló analógiájára Wood Wide Webnek nevezték el a fonalak talajban futó, szerteágazó szövedékét.
A kapcsolatból mindkét fél profitál: a növény kvázi egy szupergyökeret kap a gombától, egy sokkal nagyobb felületű rendszert, amely hatékonyabban működik a saját gyökerénél, ugyanis a gombák segítenek felvenni a növények számára egyébként nem mobilizálható anyagokat, valamint növelik a vízfelvétel mértékét is, a gomba pedig szerves anyagokat kap a növénytől szolgálataiért cserébe.
De a mikorrhiza nem csak erre jó.
A növények a gombafonalakon keresztül kémiai jelrendszer segítségével kommunikálnak egymással, jelzik a veszélyt. Ha például megjelenik egy kártékony rovar egy növény felületén, akkor a mikhorrizán keresztül riadóztatja rokonait, akik – ha van – elővehetik a fegyvereiket a betolakodó ellen. De tápanyagot, vagy akár mérget is tudnak küldeni szomszédaiknak: a nagyobb fák segíthetik a túlélésben kisebb fajtársaikat, más növények pedig versenyeznek egymással a forrásokért, aminek érdekében van, aki bármit bevet.