Tudtad, hogy egy hallókészülékről kapta Bono a becenevét?
Bono, eredeti nevén Paul David Hewson, teljesebb becenevén Bono Vox, ír rockénekes, zeneszerző, gitáros, szövegíró, a U2 frontembere 1960. május 10-én született Dublinban.
A Bono név a Bono Vox rövidítéséből származik. Ez pedig egy hallókészülék márka, illetve az azt árusító bolthálózat neve, mely „jó hang”-ot, illetve „a hang a jó embernek”-et jelent. A nevet még iskolás korában, a zenekar megalakulásakor kapta.
Egy iskolai hirdetésre válaszolva lépett be a U2 (akkori nevén Hype) zenekarba, úgy, hogy azt állította, tud gitározni.
1999 óta egyre többet vesz részt a harmadik világban élőkért folytatott kampányokban. 2002-ben megalapította a DATA (Debt, Aids, Trade in Africa) nevű szervezetet. Céljuk, hogy felkeltsék az emberek figyelmét Afrika megfizethetetlen államadósságaira, az AIDS ellenőrizhetetlen terjedésére és az igazságtalan kereskedelmi szabályozásokra. Cselekedetei miatt a Fehér Házba is eljutott, ahol több magánbeszélgetést is folytatott George W. Bush-sal, aki akkoriban jelentette be 5 milliárd dolláros segélycsomagját a világ azon szegény országai számára, ahol tiszteletben tartják az alapvető emberi jogokat. Bono Bush-sal együtt tartott egy beszédet a Fehér Ház kertjében.
Bono így nyilatkozott: „Számomra sokkal egyszerűbb lenne a kordon mögött állni zsebkendővel az arcom előtt; sokkal jobban nézne ki egy rocksztár önéletrajzában. De én ennél többet is tehetek, mert bejutok a Fehér Házba és beszélhetek azzal az emberrel, aki szerintem meghallgat, meg akar hallgatni ezekről a problémákról.”
1992-ben a U2 gitárosával közösen megvásároltak egy kétcsillagos dublini hotelt, amely átépítés után ötcsillagos és a város legdrágább szállodája lett.
2002-ben Bono felkerült a BBC 100 legnagyobb brit listájára olyan hírességek mellé, mint Sir Winston Churchill, Diána walesi hercegné, I. Erzsébet királynő és Bob Geldof.
2005-ben ő volt a 166 Nobel-békedíjra jelölt személy egyike (a harmadik világért végzett munkájáért), és a Világbank elnökségi posztjára is jelölték, amit azonban Paul Wolfowitz kapott meg.
2007-ben vehette át a lovagi érdemrend kitüntetést David Reddeway brit nagykövettől a zeneiparban elért eredményei, valamint a különféle humanitárius szervezetek érdekében végzett munkája miatt.
Forrás: Wikipedia
Címlapfotó: MTI/EPA/Világbank/Deborah W. Campos