Trump mégsem magának köszönheti a vagyonát?
A New York Times egyetlen, adóbevallásokon alapuló cikke elég volt ahhoz, hogy kiderüljön, a jelenlegi elnöktől egyre jobban távol áll a saját, “self-made man” mítosza.
Még sem önerőből?
Az Index.hu által szemlézett írásból már a legelején kiderült, hogy Donald Trump messze nem az a férfi, aki a hetvenes években egymillió dollárnyi apai kölcsönből össze tudta volna hozni a milliárdokat érő birodalmát.
Mert nem annyit kapott, hanem jóval többet, és nem is egyszer, hanem folyamatosan. Ugyanis a családi hitel legalább 14 millió dollár volt, és Fred Trump ezenkívül számos, több tízmilliós dolláros kölcsönére vállalt kezességet. De ez még messze nem minden.
Az amerikai lap keddi írásában már nem kevesebbet állít, minthogy az Egyesült Államok elnöke az 1990-es években, mai értéken legalább 413 millió dollárt, azaz 115 milliárd forintot kapott apjától. A pénz nagy része pedig tisztán adóelkerülési ügyletekkel kapcsolatos.
Pedig a választási kampánya főként arra épült, hogy ő maga milyen kemény munkával lett sikeres milliárdos…
Már gyerekként gazdag volt
A Times százezer oldalnyi pénzügyi dokumentumot (nyilvános adóbevallások, céges adatok, bankszámlakivonatok) tekintett át, bár ezek többnyire apja iratai voltak. Ennek ellenére kiderült, hogy Trump hároméves korára már 200 ezer dollárnak megfelelő juttatást kapott, sőt nyolcévesen már dollármilliomos vált belőle. A tizenhatot betöltve tízmillió dollár nagyságrendű ingatlanvagyont kapott ajándékba.
Diploma után már az évi juttatása egymillió dollárra nőtt, de 40-es és 50-es éveiben 5 milliót kapott minden esztendőben. Rendkívüli módon függött apjától, Fred Trumptól, aki a legváltozatosabb módon csorgatta a pénzt fiának. Szüksége is volt erre a jelenlegi elnöknek, mivel 1995-ben 900 millió dolláros veszteséget könyveltek cégei.
Úgy tűnik, a legidősebb Trump örökösödési adók kijátszásával hagyta öt gyerekére a vagyonát. Így sikerült feleségével, Mary-vel, az egymilliárd dollárnál is nagyobb örökség után mindösszesen 52, 5 millió dollárt fizetniük – 550 millió helyett.
De az sem mindennapi, hogy Fred halála előtt másfél évvel gyerekei 41,4 millió dolláros könyvelt értéken vették át maradék ingatlanjait, amiket később 16-szor ennyiért értékesítettek.
Tiltakoznak a jogászok, az adóhatóság viszont rászállna az ügyre
Donald Trump ügyvédei a felszínre került egyéb dokumentumokkal együtt is hamisításról beszélnek, illetve arról, hogy az Egyesült Államok első embere semmiféle módon nem vett részt ezekben az ügyekben.
A New York-i adófelügyelet ettől függetlenül közölte, hogy kivizsgálják a New York Times cikkének állításait.