Török-szíriai földrengés: még mindig találnak túlélőket
A hétfői földrengés áldozatainak a száma Törökországban és Szíriában együttesen már meghaladta a 24 ezret a szombat délelőtti adatok szerint.
A török katasztrófavédelem (AFAD) azt közölte reggel, hogy Törökországban 20 665-re emelkedett a halálos áldozatok száma, a sérülteké pedig 80 088.
Az AFAD szombat kora reggeli adatai szerint a földrengés sújtotta dél- délkelet-törökországi régióból mintegy 93 ezer embert költöztettek el, a mentési munkákban több 166 ezren vesznek részt, köztük 8 ezer külföldi.
Délelőtt hozták nyilvánosságra, hogy a szomszédos Szíriában 3553-an haltak meg és 5276-an megsérültek.
Vannak még túlélők
A TRT török közszolgálati televízió szombati beszámolója szerint a mentőcsapatok 125 órával a térségben pusztító földrengés után egy embert élve emeltek ki a romok közül a déli Antakya város Cebrail negyedében. A szíriai Vörös Félhold pedig azt közölte, hogy négy embert mentettek ki élve ki a romok alól péntek este a szíriai Dzsabla városában. Az alábbi fotón pedig már egy újabb sikeres akció eredménye látható: egy 13 éves fiút élve emelnek ki a romok alól 128 órával a hétfői földrengés után a törökországi Antakyában.
A katasztrófa térségében 1891 utórezgést mértek hétfő óta.
Hatalmas a pusztítás
Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken azt nyilatkozta, hogy a mentési munkálatokban annak ellenére nem tudták elérni a kívánt sebességet, mivel a pusztítás olyan nagy területet és olyan sok épületet érintett.
Hatay tartomány vidéki részén, Altinözü körzetben egy olajfákkal borított földön például 30 méter mély és 200 méter széles “völgy” keletkezett. A térségben lakók arról számoltak be az NTV török hírtelevíziónak, hogy a földrengés során óriási robajt hallottak, valamint zöld fényjelenséget láttak a térségben.
Az NTV pénteki jelentése szerint a földmozgásban regisztráltan összeomlott épületek száma továbbra is 6444.
Egyelőre hivatalos becslés nincs arról, hogy hány ember rekedt még az összedőlt épületek alatt.
A mentőcsapatok többsége elhagyja Törökországot
A magyar és a nemzetközi mentőcsapatok többsége szombaton elhagyja Törökországot, a Hunor azonban nincs közöttük – hangzott el az M1 Híradóban szpmbaton. “A Hunor itt marad és kitart, és a következő napokban is ellátja a felderítési, kutatási és mentési feladatokat” – fogalmazott az M1 helyszíni tudósítója a műsorban.
Lantos Csaba elmondása szerint a magyar mentőcsapat tagjai szinte házról házra járnak, és túlélők után kutatnak. Közölte azt is, hogy a mentőcsapatok egyeztetésén elhangzott, hogy az utóbbi néhány órában nem sikerült senkit élve kiemelni a földrengés után maradt romok alól. Ez – a tudósító szerint – alátámasztja azt a vélekedést, miszerint a katasztrófát követő századik óra után már csodaszámba megy, ha valakit élve találnak.
A körülményekről elmondta, hogy éjszakénként akár mínusz 6-7 fok is lehet, de mostanra a magyar csapat tábora kiépült, van fűtés, valamint áram. Folyamatosan érkezik az ellátmány is a táborba: az élelem, a víz és az üzemanyag is biztosított.
Romló biztonsági helyzet
Az osztrák és a német szakszolgálatok is felfüggesztették a mentési munkákat Törökország földrengés sújtotta Hatay tartományban a romló biztonsági helyzet miatt.
Az osztrák hadsereg szóvivője részletek ismertetése nélkül azt mondta, hogy “csoportok közötti összecsapások történtek”.
Az osztrák katasztrófaelhárítási egység 82 katonája a dél-törökországi Hatay tartományban “egy alaptáborban más nemzetközi szervezetek képviselőivel vár az utasításokra”.
Az osztrákok kedden 45 tonna felszereléssel érkeztek Hatayba, és kilenc embert tudtak kimenteni a romok alól.
A német szövetségi katasztrófavédelmi szolgálat, a THW és az I.S.A.R. Germany német segélyszervezet is azt közölte, hogy tagjai az alaptáborban vannak, mert incidensek törtek ki, Hatay tartományban romlott a biztonsági helyzet.
Recep Tayyip Erdogan török elnök szombaton azt mondta, hogy a kormány szigorúan fellép a fosztogatásban és más bűncselekményekben részt vevők ellen a földrengés sújtott térségben. A török államfő azt ígérte, hogy heteken beül megindulnak a helyreállítási munkálatok.
Segélyszállítmányok a szíriai lázadók uralta régióba
A szíriai kormány pénteken bejelentette, hogy engedélyezi a nemzetközi segélyszállítmányok eljuttatását a saját ellenőrzésű területekről az ország lázadók ellenőrizte régiójába is, miután a Törökországból közvetlenül a lázadók területére vezető, bejáratott útvonalon megrongálódtak az utak a földrengésben – jelentette be a SANA szíriai állami hírügynökség.
A tájékoztatás szerint az adományokat a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC), a szíriai Vörös Félhold és az ENSZ segítségével juttatják majd célba – írja az MTI.
A lázadók uralta térségek eddig csak a Törökország felőli Báb al-Hava átkelőn át jutottak segélyekhez, de ez ellen Damaszkusz mindig tiltakozott, azt akarta korábban is, hogy csak a kormány által ellenőrzött területen keresztül jussanak el oda szállítmányok. Nyugati segélyt viszont a damaszkuszi kormány nem kapott.
A földrengés miatt hétfő óta már több tucatnyi repülőgép landolt a kormány ellenőrzése alatt lévő területen, főleg arab országokból, illetve szövetségeseitől. Az ország északnyugati, lázadók uralta térségébe viszont Báb al-Hava felől éppen a földrengés hatására alig jut el valami.
E területen mintegy négymillióan élnek, zömük pedig már a földrengés előtt is humanitárius segélyekre szorult.
Az ENSZ napok óta sürgeti a humanitárius szállítmányok felgyorsítását.
Kathryn Achilles, a Save the Children nevű segélyszervezet egyik koordinátora azt mondta: a földrengés miatt “egy második humanitárius katasztrófa is fenyeget” Északnyugat-Szíriában, mert a katasztrófa “minden egyes gyereket érintett ott”.
Azonnali segítséget nyújt Törökországnak a Magyar Honvédség
Katonai sátrakat ajánlott fel a Magyar Honvédség a törökországi természeti katasztrófa következményeinek enyhítésére szombaton; az 50 “csapatsátort” Dunaharasztiban adták át a török fél logisztikai munkatársai részére – közölte a Honvédelmi Minisztérium az MTI-vel.
Azt írták, hogy a nagy stabilitású honvédségi katonai sátrak jellemzője az egyszerű és gyors telepíthetőség, áttelepíthetőség különböző talaj- és szélsőséges éghajlati viszonyok mellett is. Sokrétű felhasználása mindössze a belső berendezésen és kialakításon múlik, így szálláshelyen túl adminisztratív, egészségügyi, vagy akár raktározási feladatok végzésére is alkalmassá tehető – tették hozzá.
A Magyar Honvédség azonnali segítségnyújtásaként felajánlott ötven 63M katonai sátrat a török fél dunaharaszti logisztikai központjában vették át, ahonnan a segélyszállítmány közúton indul el hamarosan Törökországba – áll a tárca közleményében.
Címlapkép: Adana, Törökország, 2023.02.11., Koray Kilic / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP