Több mint 300 háziorvosi praxis betöltetlen, hiába az állami támogatás
Hiába kínál 20 millió forintot a kormány az orvosoknak, 308 háziorvosi praxis tartósan betöltetlen Magyarországon – tudta meg a 24.hu. Noha a költségvetésből tavaly mintegy 2,3 milliárd forintot költöttek erre a célra, a statisztikák fényében mindez csak tűzoltásra volt elég.
Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke úgy látja, a legnagyobb probléma az, hogy a háziorvosok kétharmada a nyugdíjkorhatár közelében van vagy már nyugdíjas, utánpótlás pedig nincsen. Hiába vannak államilag támogatott helyek az orvosi egyetemeken, az alacsony szakmai és anyagi presztízs miatt a fiatalok számára nem vonzó a pálya – mutatott rá dr. Selmeczi Kamill.
Az orvosszövetség vezetője kifejtette: habár a kormány jó helyen, az anyagiaknál kereste megoldást, az egyszeri támogatással járó praxispályázatokkal nem lehet elfedni, hogy egy háziorvos aprópénzt keres egy klinikai szakorvoshoz képest. Selmeczi szerint ráadásul a húszmilliós támogatásból gyakran a letelepedés költségeire kell a legtöbbet áldozni, mert sok településen lebontották a szolgálati lakásokat.
„Az alapellátásban dolgozó ismerőseim többet keresnek mint én” – panaszkodott a lapnak Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének (ReSzaSZ) elnöke. Hozzátette: a háziorvosi rendszer teljes átalakítására lenne szükség, mert a jelenlegi, nem hatékony rendszer elviselhetetlen terhet jelent a kórházak számára is.
“Évek óta nincsen saját orvosuk, az időseket ezért az önkormányzat autójával szállítják az egyik közeli település rendelésére” – mondta a 24.hu-nak egy nyugat-magyarországi település polgármestere. Hozzátette: „ha versenyképes ajánlatot tudnánk tenni (…) akkor esetleg idejönne valaki a városból. Most semmit nem tudunk kínálni, csak sok munkát és az állami fizetést. Azért meg körberöhögnek”.