Több iskolában kötelező program lett Rákay Philip Petőfi-filmje
A csütörtök esti díszbemutató előtt a vörös szőnyegen vonultak végig a Most vagy soha! szereplői és alkotói. Szerda este 900 meghívott vendég tekintette meg a nagyszabású produkciót, amely száz forgatási nap, egy év előkészítés és másfél év utómunkával jött létre.
A március 15-éről és hőséről, Petőfi Sándorról szóló film minden idők legdrágább magyar produkciója, 6,1 milliárdos állami támogatásból valósíthatta meg Rákay Philip kreatív producer, forgatókönyvíró.
A 444.hu ír arról, hogy vannak iskolák, ahol kötelező programot jelentett a Most vagy soha! megnézése a mozikban, az 1500-2000 forintos mozijegyet a gyerekeknek, illetve szüleiknek kellett megvenniük.
A Westendben egy budapesti alapítványi technikum diákjai azt mondták a lap tudósítójának,
hogy igazolatlan hiányzást kaptak volna, ha nem mennek el a moziba.
Ahogy a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium diákjainak is kötelező volt a film megtekintése. A 444 arra kérte olvasóikat, írják meg nekik, ha az ő gyermekeiket is kötelező jelleggel elvitték a Petőfi-filmre. Érkeztek is üzenetek, amik szerint más fővárosi gimnáziumok, valamint nagykanizsai, szegedi iskolák diákjai is kötelezően moziztak.
Egy olvasói üzenet szerint a Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikumban a március 15-i ünnepséget váltották ki a kötelező mozizással. Ráadásul ünnepi viseletben kellett menniük, és figyelmeztették a diákokat: aki eszik a film közben, az osztályfőnökit kap.
A filmről csütörtökön jelentek meg a kritikák, a 24.hu például a címben azt írja, Rákay Philip eltörölte a reformkort, Petőfiből humortalan komisszár lett. Egy bővebb idézet a kritikából: “mintha a Rákay-univerzumból a teljes reformkor kimaradt volna, és nem évtizedes folyamat torkollott szervesen a forradalomba, hanem egyszer csak megelégelték a magyarok az elnyomást és kész. Mintha nem gondolnák elég értelmesnek a közönséget ahhoz, hogy összetettebb mondanivalót is képes legyen felfogni. A film esztétikailag is egy katyvasz.”
A 444 tudósítása szerint a film megosztotta a diákokat, volt, akiknek tetszett, vagy úgy nyilatkoztak: “nézhető volt”.
A Belügyminisztérium a Telex megkeresésére az ügyben azt válaszolta: “A tárca egyetlen iskola, egyetlen diákjának sem tette kötelezővé a Most vagy soha! című film megnézését”. Ahol mégis megnézik a diákok, ott az iskola döntött így.
Címlapfotó: MTI/Máthé Zoltán