Tízezer éve nem látott kórokozók olvadhatnak ki a globális felmelegedés miatt
Tavaly augusztusban 75 év után teljesen váratlanul 2300 rénszarvas pusztult el lépfene miatt, és a csordával foglalkozó nomád törzs tagjai is megbetegedtek. – számolt be az esetről a 444.hu. Akkor 72 ember kapta el a kórt Szibériában, egy 12 éves kisfiú pedig belehalt a fertőzésbe.
A betegség utoljára 1941-ben fordult elő a környéken. Mint kiderült a tavalyi megbetegedések esetében mindannyian egy akkoriban elhullott állat teteme miatt kapták el a kórt. Abban az időben azonnal megfagyott minden, így évtizedekig nem jelentett veszélyt a tetem. 2016-ban azonban szokatlanul meleg volt a nyár, a szarvas maradványai kiolvadtak, és így újra aktivizálódott a kórokozó.
A szibériai eset nem egyedi, sőt, egyre gyakrabban lehet hasonlókra számítani. A globális felmelegedés hatására nagyobb területek olvadnak fel a sarkkörön túl, olyan helyeken is, ahol egyébként nyáron is legfeljebb néhány méterig enged ki a talaj. A földből pedig több tízezer éve hibernálódott kórokozók kerülhetnek elő.
A lépfene miatt lebetegedett nomád törzs hagyományosan a föld felszínén, fából ácsolt koporsókban hagyja a halottait, ami korábban sosem jelentett gondot. Most viszont, hogy az emberek és az állatok tetemei felolvadnak a felmelegedéstől, az addig hibernált kórokozók könnyen bekerülnek a talajvízbe.
A folyamat során egyre régebbi organizmusok aktivizálódnak. Francia virológusok szerint nem ismerjük pontosan a neandervölgyi ember eltűnésének okait, előfordulhat, hogy olyan kórokozók rejtőznek a mélyben, amivel utoljára nekik kellett megküzdeniük.
Cikk forrása: 444.hu