The New York Times: A felszínen Magyarország demokrácia. De mi van a felszín alatt?
“A felszínen Magyarország demokrácia. De mi van a felszín alatt?” – ezzel a címmel közölt cikket hazánkról december 25-én a The New York Times, ami nagyjából a legismertebb lap a világon – írja a hvg.hu. Az amerikai napilag azt latolgatja, mennyire tekinthető demokráciának jelenleg az ország, és arra a következtetésre jutnak, hogy nem igazán.
Ezzel kapcsolatban előveszik a CEU ügyét, a tüntetéseket, a bíróságokat, valamint az állami média helyzetét. Idézik Michael Ignatieff CEU rektort, aki szerint Orbán Viktor valójában ugyanazokat a centralizált ellenőrzéseket alkalmazza nálunk, amiket már a hidegháború autokráciáinál is láttunk.
Jason Stanley, a Yale Egyetem professzora ennél is tovább megy: szerinte az orbáni retorika fasiszta vezetőket idéz, és a jelen kormány rendszere csupán abban tér el a fasizmustól, hogy Gestapo még nincs, és a kontrollt kevésbé erőszakosan gyakorolják. Stanley úgy véli, Magyarországon nincs demokrácia, mivel
ha egy kormány megakadályozza a nyilvánosság számára a valódi információkhoz való hozzáférést, mondjuk egy propagandarendszeren keresztül, amely mindenkinek és mindig hazudik, akkor a választók minden alkalommal a legfőbb vezetőt fogják megszavazni. Márpedig ez mindennek nevezhető, csak nem demokráciának. (…) A demokrácia nem csak egy választási rendszer. Ez egy olyan kultúra, amely tiszteletben tartja az igazságot.