Tényleg vízállóak a vízálló órák?
Vízálló órát vettél? Akkor biztosan nem tudtál ellenállni a kísértésnek, hogy kipróbáld, mit bír kézmosás, fürdés, uszodai úszás vagy egy jó balatoni, vagy adriai strandolás során. Jobban teszed, ha legközelebb kétszer is meggondolod, hogy a csuklódon hagyod-e a becses tárgyat, mielőtt csobbansz.
Eltérhet a valóság a tesztelt értékektől
Először is tartsuk észben, hogy az órákon szereplő értékek – hogy hány méter mélységig vagy mekkora nyomásig bírják – irányadó értékek.
Ezek megállapításához az óragyárak minden szerkezetet próbának vetnek alá, azt vizsgálva, kibírják-e azt a nyomást, aminek elviselésére tervezték őket. Csakhogy ezek a vizsgálatok ellenőrzött, szinte laboratóriumi körülmények között zajlanak, a próbának alávetett órák pedig újak. A valós életbeli körülmények azért ettől jelentősen eltérnek.
Nem árt a rendszeres ellenőrzés
Az ellenőrzött körülményektől elég messze van a viharos Balaton vagy a felkorbácsolt tenger, a régebbi órák gumi vagy szilikon szigetelései pedig elöregedhetnek, illetve különböző anyagoktól – szappan, olajok, por, sós víz – károsodhatnak. Ahhoz, hogy nyugodt szívvel menjünk a vízbe vízálló óránkkal, rendszeresen ellenőriztessük állapotát, akár az autónkat! Ha belegondolunk, hogy még egy olcsóbb svájci szerkezet ára is elérheti egy használt autóét, már nem is tűnik olyan elrugaszkodott ötletnek a szakszerű szervízelés.
Most akkor vízbe mehetek vele vagy sem?
Ennek eldöntésére álljon itt, hogy mit tehetünk egy órával annak fényében, hogy mi van ráirva, hány méterig, vagy mekkora nyomásig vízálló:
- 3 m/3 atmoszféra – kibírja, ha ráfröccsen a víz, vagy ha kissé megázik az esőben;
- 50 m/5 atm – úszhatunk vagy horgászhatunk, miközben viseljük;
- 100 m/10 atm – úszás, snorkellezés, más felszíni vízi sportok;
- 200 m/20 atm – jetskizés, hobbi búvárkodás;
- 200 méter felett vagy búváróra minősítés – minden fent említett tevékenység plusz a komoly búvárkodás.
(Forrás: Chrono24)