Tengeri nomádok: akik 13 percig bírják a víz alatt
A legtöbbünk legfeljebb ha egy percig képes visszatartani a levegőt, azonban a bajau népcsoport tagjai közel negyed óráig is kibírják a víz alatt.
Ezt a hihetetlen tulajdonságukat egy génmutációnak köszönhetik, azt pedig, hogy ez kiderült, Melissa Llardónak és csapatának.
Melissa, a Koppenhágai Egyetem szakértője egy thaiföldi kirándulása során hallott először a tengeri nomádokról, és már akkor lenyűgözte őt hihetetlen képességük. A tudós meggyőződése, hogy évszázadok alatt a természetes szelekció segítette a bajaukat a genetikai előny kifejlesztésében – írja a Sokszínű Vidék.
A nemzetség lépét kezdte el vizsgálni, mivel például a fókáknál az aránytalanul nagy lép hozzájárul ahhoz, hogy hosszabb időt töltsenek a víz alatt. Az ultrahangos feltárások kimutatták, hogy a bajauk lépe ötven százalékkal nagyobb, mint a közelben élő más közösségek esetében.
Továbbá a tudósok ráakadtak egy PDE10A nevezetű génre is náluk, ami a pajzsmirigyhormon szinten tartásában játszik szerepet. Ez pedig az egereknél összefüggésben van a lép méretével.
A Melissa Llardó úgy gondolja, hogy felfedezésnek az orvostudomány is hasznát veheti, mivel vizsgálatai és elemzései az akut hipoxia (a szervezetben hirtelen beálló oxigénhiányos állapot) megértéséhez vihetik közelebb a szakembereket.
Címlapkép: Youtube