Magyar után az egészségügyi államtitkár is kórházat látogatott
Az ATV-nek sikerült az, ami Magyar Péternek nem. A tévécsatorna riportere ugyanis az egészségügyi államtitkárral volt kórházlátogatáson.
Magyar megfigyeléseit, véleménynyilvánításait így vetették össze Takács Péter mondataival, amelyekben reflektált a Tisza Párt elnökének akciójára.
Már a Heti Napló műsorvezetője, Sváby András is úgy vezette fel a helyszíni riportot, hogy ilyen még nem fordult elő az elmúlt 8-9 évben, vagyis egyáltalán egészségügyi intézményben forgathattak.
Mindez úgy történhetett meg most, hogy Takács Péter személyesen jelentkezett az ATV-nél, hogy szívesen bejárná a János kórházat a csatorna stábjának jelenlétében.
Takács már a kisfilm elején elmondja: az egészségügy egy olyan rendszer, amin folyamatosan dolgozni kell.
A felvételt úgy állították össze, hogy Magyar videóit párhuzamosan mutatták be a Takáccsal készített riporttal. De azonnal az elején kapott a néző Kásler-idézetet is, amelyben a korábbi miniszter arról nyilatkozott, hogy neki milyen volt 50 fokban műtenie.
Takács rögtön a bevezető után rá is tér a kórházi klímák kérdésére, lévén ez volt Magyar központi témája. Az államtitkár azt mondta a légkondicionálók telepítése, felújítása azért nem lehetséges az összes kórházban egyszerre, mert akkor az egészségügyi intézmények egyharmadát haladéktalanul ki kellett volna vonni a gyógyításból.
Azonnal a várólisták növekedését hozta szóba a műtők kiiktatásával kapcsolatban, amire a riporter azzal válaszolt egyből, hogy most is vannak azért várólisták bőven.
A következő bejátszás Magyartól az volt, amikor egy kórházi szárnyban érdeklődött arról, hogy mióta nem lehet kimenni az erkélyre, mivel az súlyosan le van amortizálva.
Akkor a visszajelzés az volt, hogy már 2007 óta ez az állapot. Erre a riportban közvetlenül nem érkezett válasz, inkább arra az érdeklődésre reagált Takács, hogy miért éppen most jött el az ideje, hogy a sajtó elé áll a kórházak állapotával kapcsolatban.
A beszélgetőtársa bevonja a témába azt is, hogy a covid idején ki voltak tiltva a stábok, így Takács egy rövid ideig ezen a vonalon haladt tovább, vagyis a súlyos koronavírus-járványra hivatkozott (ami akkor jogos volt, de a jelenben már más a helyzet az egészségügyben, nincs járványveszély).
Ezután ismét Magyar Péter kórházi beszámolóiból idéztek, ami ismételten a klimatizálás súlyos hiányát mutatta be.
Takács úgy véli, Magyar kanossza-járásban van: a kormánynak van terve, sőt az egészségügyi fejlesztésekre az elmúlt években a kabinet 900 milliárd forintot szánt volna, de az Európai Unió ezt visszatartja az államtitkár szerint, a magyar emberek kárára.
Takácsot szembesítik egy kórházi képpel, és az azt küldő néző véleményével, hogy az adott intézményben lehangolt állapotok uralkodnak. Takács nem tagadja, hogy bőven van mit még behozni az egészségügyben.
Amerre a riporterrel járnak a János kórházban, találnak olyan műtőket, ahol egymás mellett háromból három nem működik. Itt már a kórház képviselője is megjelenik, aki jelzi, hogy a betegek kezelését átcsoportosították ezért más egészségügyi helyekre.
A szakdolgozók hiányát Takács nem tagadja, valós problémának tartja, de ugyanakkor jelzi, hogy a fiatalok számára az egészségügyi pálya nem annyira vonzó, mint más egyéb lehetőségek.
A korábban Magyar által bemutatott, bontott elemekkel teli részhez érve az államtitkár arról beszélt, hogy ez távol van a gyógyítást végző szárnyaktól, ezért helyezték ide a különböző elemeket, radiátorkat.
Egyszerű laborvizsgálatokat vesz számba a riporter, amikor azt mondja, hogy vérvételre is hosszadalmasan kell várakozni. Takács szerint az általuk bevezetett online foglalási rendszer a megfelelő válasz erre, bár úgy véli, hogy ezek nem működnek azon intézményekben megfelelően, amelyek olyan kerületekben vannak, ahol ellenzéki a vezetés.
Takács Péter szerint a teljes adósságállománya a magyar kórházaknak 70 milliárd forint körül lehet ma. Kitért a megmaradt lélegeztetőgépekre is, amit még a kormány szerzett be a koronavírusjárvány idején, 300 milliárd forintért.
Ezeket most alvási apnoeban szenvedőknek adják, így segítve majd a légzéskimaradással járó nehézségeket. Ehhez azért át kell alakítani a készülékeket, Takács elmondása szerint is.
Címlapkép: MTI/Szigetváry Zsolt